Středočeští ertéčkáři získali v juniorech a žácích dva tituly vicemistrů ČR

Dva tituly vicemistrů za druhé místo vezou středočeští ertéčkáři z mistrovství republiky juniorů a žáků, které se o víkendu konalo v Havířově. Celkem získali jedno zlato, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile.

Šampionátu se zúčastnilo celkem 63 závodníků: 14 žákyň, 27 žáků, 6 juniorek a 16 juniorů. Za Středočeský územní svaz reprezentovali: žákyně – Amálie Ungrová, Zuzana Caltová, žáci – Vojtěch Šedivý a junioři – Tobias Kočkár, Martin Kulhavý, Jan Linhart.

Soutěžit se začalo už v pátek doplňkovou disciplínou D8 – Multi-terče a následně jednou z hlavních disciplín D2 – Muška dálka.

D8 – Multi-terče zasáhli Martin Kulhavý, Tobias Kočkár a Amálka Ungrová. Martin předvedl skvělý výkon a medailová paráda začala hned první disciplínou, když získal stříbro, Tobias skončil pátý a Amálce utekla medailová příčka pouze o jeden zásah a obsadila čtvrté místo.

Následně se pokračovalo disciplínou D2 – Muška dálka, která byla velice napínavá a záludná. Naši nejmladší závodníci Zuzka Caltová, Amálie Ungrová a Vojta Šedivý si vedli velice dobře. Zuzka hodila nejdelší hod ze všech žákyň, ale následně si vylosovala červenou kuličku, která ji poslala na kontrolu náčiní, při které se při vážení šňůry prokázalo, že šňůra je o necelých 0,03 g těžší a přišla velká rána v podobě diskvalifikace této disciplíny. Tímto samozřejmě přišla Zuzka o možnost finále této disciplíny a boje o medaili. Dle mého názoru to bylo velice přísné rozhodnutí, ale co můžeme dělat, pravidla jsou pravidla. Amálka hodila krásných 33,43 metrů a postoupila do finále z pátého místa, na kterém skončila i po finále. Vojta s 27,15 m dlouhým hodem obsadil 24. místo.

Potom přišla řada na naše juniory. Martin s Tobim si vedli velice úspěšně a po rozhazovacím kole by oba dva postoupili do finále. Potom opět zasáhla červená kulička. Martin odešel na kontrolu a na prutu mu naměřili 3,004 m z povolených 3 m. Zase nás čekala diskvalifikace a tím pádem i Martin přišel o možnost boje o medaili. Tobi se finálového boje zúčastnil a vybojoval svoji první bronzovou medaili. Honza se také neztratil, ale na finále to nestačilo.

Tento den skončil velice slibně ziskem dvou medailí.

Nicméně jsme nesložili hlavy do klína a na poradě jsme se domluvili, že není nic ztraceno a dál budeme bojovat o cenné kovy.

Druhý den se začalo soutěžit za krásného počasí terčovou disciplínou D1 – Muška terče. Ani v této disciplíně neodešli naši svěřenci naprázdno. Amálka, Martin i Tobi postoupili do finále s krásnými výsledky 75 b., 100 b. a 100 b. Ve finále Amálka Ungrová získala svoji první zlatou medaili. Tobi bral bronz těsně před Martinem o necelé 3 vteřiny na čas. Zuzka obsadila čtrnáctou příčku, Vojta dvanáctou a Honza čtrnáctou. Tobias Kočkár vybojoval svoji druhou bronzovou medaili

Po této kategorii se začala na obloze zatahovat mračna a foukat silný nárazový vítr. To nás čekala disciplína D3 – Zátěž arenberg. V této disciplíně se nejvíce dařilo Tobimu, který postoupil do finále. Ve finále se mu to však moc nepovedlo a obsadil 6. místo. 

Za stejně větrného, ne-li horšího počasí, jsme se přesunuli na druhé hřiště, kde na nás čekala další disciplína, a to disciplína D 4 – Zátěž terče. Soutěžit se začalo opravdu za větrného počasí, přičemž se začaly terče následkem silného větru kutálet po hřišti. Závodníci z toho měli samozřejmě srandu. Horší to bylo s pořadateli, kteří museli po nátlaku trenérů v půlce disciplínu přerušit. Po neustupujícím větru se zvolilo řešení vyhlásit další disciplínu D5 – Zátěž dálka jednoruč a disciplínu D4 přesunout na samý závěr tohoto mistrovství.

Tato disciplína opět potvrdila připravenost našich závodníků Amálky, Martina i Tobiho, kteří bez větších problémů postoupili do finále. Amálka v tomto finále skončila těsně pod bednou o 3,9 m, když byla čtvrtá a ani Zuzka se neztratila a obsadila 7. příčku. V juniorech si to rozdali o medaili naši dva závodníci Martin a Tobi se zbytkem finálových účastníků. Lépe se vedlo Tobimu, jenž druhým nejdelším hodem 69,04 m získal stříbro a Martin byl sedmý. Vojta v kategorii žáci obsadil 22. místo a Honza v kategorii junioři 15. místo.

Poslední disciplínou byla přesunutá disciplína D4 – Zátěž terče, která probíhala už za lepších podmínek na jiném hřišti přinesla další ovoce v podobě bronzové medaile, kterou vybojoval ve finále Tobias Kočkár. Amálka zase neporazila čas a skončila o 44 vteřin na čtvrtém místě. Zuzka skončila dvanáctá, Vojta podal krásný výkon a umístil se na šestnáctém místě. Honzovi a Martinovi se to moc nepovedlo a obsadili příčky níže v pořadí.

To nejdůležitější nás ještě čekalo – sečtení bodů ze všech jednotlivých disciplín a vyhodnocení tří nejlepších závodníků, které je pro závodníky to nejcennější.

Tobias Kočkár (junioři) s Amálkou Ungrovou (žákyně) obsadili po sečtení všech bodů  (Tobi 484,690 bodů) a (Amálka 382,490 bodů) krásná druhá místa ve svých kategoriích a stali se tak vicemistry ČR v rybolovné technice pro rok 2019.

Výsledky MiČR v rybolovné technice juniorů a žáků 2019

Toto mistrovství uzavřelo také sérii nominačních závodů na mistrovství světa juniorů, které se bude konat 18. – 21. 7. ve Švýcarsku.

Do tohoto užšího výběru šesti nejlepších juniorů se dokázal probojovat i Tobias Kočkár.

Všem našim závodníkům bych chtěl poděkovat za vzornou reprezentaci našeho Středočeského územního svazu a popřát jim mnoho úspěchů v dalších závodech. A hlavně neztrácet hlavu z nepodařených disciplín, jelikož jich je „pět“ a vždy se dá s výsledkem něco udělat.   

Tobiasovi přeju i mnoho dalších úspěchů na mezinárodní scéně, která ho bude přibližně za měsíc čekat ve švýcarských Alpách na MS juniorů.

V neposlední řadě nesmím zapomenout též na naše skvělé trenéry Radka a Tomáše Spáčilovi, bez kterých by nebylo možné takových výsledků dosáhnout. Děkuji jim za jejich čas, trpělivost a podporu zdokonalovat naše závodníky.

Samozřejmě i rodičům velký „DÍK“ za jejich ať už finanční nebo časovou podporu.

Ivo Kočkár