Do Jizery jsme nasadili lipana podhorního

Z dotace SÚS odboru čistoty vod a životního prostředí byl dne 6. 10. 2015 nasazený do Jizery lipan podhorní. Násada byla zakoupena od ČRS MO Železný Brod a lipani se pohybovali o průměrné velikosti 10 cm.

DSC01252Lipan byl nasazený do Jizery na vhodné úseky, které vytipoval vedoucí odboru čistoty vod a životního prostředí ing. Tomáš Straka, který celou akci na podporu lipana podhorního inicioval. Jednalo se hlavně o úsek Jizery 6 a dále pak Jizery 5 a Jizery 4.

Násada byla nádherná, lipanovi se v těchto úsecích řeky opravdu daří, zvláště pak v úseku kolem soutoku Jizery s Mohelkou. Ing. Straka má v plánu tuto akci minimálně každé dva roky opakovat, abychom zvýšili populace lipana na Jizeře, kde má vhodné podmínky.

DSC01273Celkem bylo nasazeno 3 000 kusů v hodnotě 20 000 korun. Celou akci zafinancoval SÚS – odbor životního prostředí a čistoty vod, poděkování patří MO Mladá Boleslav v čele s panem Zahrádkou a Hlaváčem, kteří zajistili dopravu a rozvoz násady. Boleslavští tak mohli vyzkoušet novou přepravní bednu na živé ryby s příslušenstvím, která se velmi osvědčila.

IMG_0035Na převzetí a rozvoz dotace lipana dohlížel osobně vedoucí odboru čistoty vod ing. Straka, předseda SÚS a hospodář MO Mnichovo Hradiště a Bakov nad Jizerou Dušan Hýbner a hospodář MO ČRS Mladá Boleslav Radek Zahrádka.

Věříme, že tento počin ocení hlavně budoucí generace, které neuvidí lipana pouze v knížkách, ale i v našich revírech.

 

IMG_0006

DSC01299 IMG_0014 IMG_8406 IMG_9232 IMG_9981