Výbor SÚS se zabýval přípravou konference tit

publikováno: 01.09.2021

Výbor SÚS se na svém srpnovém zasedání zabýval především přípravou Konference SÚS, která bude pokračovat i na zářijovém jednání výboru, ale i např. s provozní údržbou vodních ploch.

Členové výboru byli seznámeni s tím, že materiály ke konferenci, jež se koná 21. 10. 2021 v Průhonicích, jsou připraveny k odeslání na MO, dále se zabývali návrhem programu konference, jednacího řádu apod., a rovněž byli seznámeni s pozváním hostů z MZe, krajského úřadu Středočeského kraje a Rady ČRS.

Výbor byl obeznámen s pracemi, které proběhly na Dvorcích, kde došlo k úpravě cest, parkoviště a jeho ohraničení, instalování cedulí, a ještě zde bude umístěn stojan na odpadkové pytle.

Na Strženém výbor schválil zadání kompletní projektové dokumentace na výstavbu parkovací plochy, dále zde bude vybudováno vysazovací místo pro ryby a provedena údržba cesty.

Na Božkově bude provedena oprava poddolovaného břehu od ondater a nutrií a zároveň oprava příjezdové cesty a bude nutné v příštím roce zrealizovat odbahnění retenční nádrže nad Božkovem společně s výlovem rybníka.

Na výboru se rovněž probírala otázka plánovaného odbahnění Němčic, kdy Povodí Vltavy seznámilo SÚS s plány na odbahnění části předzdrže před pitnou nádrží Švihov. Akce je plánována na druhou polovinu roku 2022.  Výbor rozhodl na jaře příštího roku žádné násady nevysazovat a zarybnit až po ukončení akce a znovu napuštění nádrže.

Ing. Straka seznámil členy výboru se sčítáním kormoránů a konstatoval, že situace je neradostná, že počet těchto rybožravých predátorů jde nahoru. Zároveň bylo konstatováno, že dramaticky narůstají počty morčáků, jejichž výskyt se zvýšil o 50 %.

Výbor byl informován, že plánované uzavřené pískovny ve dnech 8. – 12. 9. bylo zrušeno, akce neproběhne a pískovna tak bude otevřena pro veřejnost. Další uzavření pískovny je 29.  9. – 3. 10., kdy na pískovně proběhne charitativní závod Kámik Charity carp cup, na kterém SÚS spolupracuje a jehož výtěžek bude věnován Nelince a handicapovaným rybářům z MO Kladruby.

Připravuje se seminář hospodářů, pozvánka na MO již byla odeslána. Budou zde diskutována témata např. složení potravy kormorána velkého na zimovištích, vztahy mezi úlovky důležitých druhů ryb a faktory jako je vysazování ryb, změna lovné míry a různá intenzita rybářského tlaku či vztahy mezi velikostí a typem revírů a úlovky ryb na revírech atd.

Vedoucí odboru mládež pan Eichler informoval o průběhu tábora SÚS a zároveň i o připravovaném rozjezdu náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“.