Soustředění rybářských kroužků MO Hořovice tit

publikováno: 25.08.2021

Místní organizace v Hořovicích uspořádala v období od 30. 7. do 8. 8. 2021 prázdninové soustředění dětských rybářských kroužků, působících pod hlavičkou této organizace.

V budoucnu bychom rádi podobné akce realizovali v blízkosti nově zrevitalizovaného rybníku Valcverk a tam také připravujeme obnovení sádek a výstavbu zázemí právě pro činnost dětských rybářských kroužků. V současné době tam však probíhá výstavba nové cyklostezky, a tak jsme byli nuceni zvolit jiné vhodné místo ležící v krásném prostředí koupaliště v Praskolesích.

Soustředění se zúčastnilo celkem 43 dětí a provázelo jej počasí doslova jako na houpačce. Slunečné počasí střídala zatažená obloha a někdy dokonce pršelo celý den. V jednom dni se tak ochladilo, že jsme se obávali, že to děti neustojí, ale byly opravdu statečné. Vše zvládaly s přehledem a táboření si opravdu užívaly. Když bylo nejhůře a déšť neustával, poslouchali jsme úryvky z knihy Oty Pavla Jak jsem potkal ryby v podání Jiřího Sováka anebo jsme dětem četli Příběhy kocoura Mikeše od Josefa Lady.

Psát příspěvek o chytání ryb není vůbec jednoduché a téměř vždy popisujete počet rybářů, počet a délku ulovených ryb, umístění na žebříčku a získané poháry či věcné ceny. Já bych dnes rád toto vynechal a raději se zmínil o neuvěřitelném nadšení a vášni, která z dětí při zdolávání ryb přímo vyzařovala. Soupeřily doslova o každý centimetr ulovených ryb, míchaly různé druhy krmných směsí a měnily různé techniky rybolovu, aby dosáhly lepších výsledků než jejich kamarádi z kroužku. Pokud však někdo z těch menších potřeboval pomoci, například při podebírání ulovené ryby, neváhaly ostatní děti ani chvilku a přispěchaly kolegovi na pomoc s podběrákem v ruce. Při chytání jsme používali výhradně háčky bez protihrotu a všechny ulovené ryby byly po změření vráceny zpět do jejich vodního světa. A když si ryby i rybáři potřebovali trochu odpočinout, nahradili jsme rybaření jinými sportovními aktivitami či koupáním na koupališti. Pobyt v přírodě se nám všem zkrátka opravdu líbil.

Na konci takového soustředění se vedoucí kroužku vyfotí společně s dětmi a vlastně tak slíznou všechnu smetánku. Skutečnost je však taková, že s přípravou a zajištěním průběhu celé akce nám pomáhala celá řada dalších osob, bez kterých bychom to zkrátka nezvládli. Jedním z nich je pan Miloš Koželuh, který dětem zajistil dovoz teplých jídel, a to i o víkendu. Dále pak Marek Drábek, Pavel Sekerka, Milan Langr, Karel Vršecký, Marek Hlávka, Ota Lukavský a Jana Trejbalová, kteří zajišťovali chemické toalety, posekání areálu, dříví na táborák, chlazené limonády, stany, stoly a lavice a celou řadu dalších nezbytných věcí včetně napečení sladkostí pro děti. Naše poděkování patří také OÚ Praskolesy, OÚ Kotopeky, sboru dobrovolných hasičů v Praskolesích, vedoucímu odboru mládeže panu Trejbalovi, a především MěÚ Hořovice a našemu nadřízenému orgánu, kterým je SÚS. Oba tyto subjekty naši činnost finančně dlouhodobě podporují.

Za MO Hořovice ještě jednou všem děkují Jan Rogos a Pavel Flachs