Výbor se zabýval Konferencí SÚS, či 24 hodinovým rybolovem tit

publikováno: 26.03.2021

Výbor SÚS se na svém čtvrtečním zasedání, které se konalo prostřednictvím videokonference, kromě jiného zabýval uspořádáním konference našeho územního svazu, 24 hodinovým rybolovem či průběhem zarybňování.

Již teď je jisté, že květnový termín konference se neuskuteční, proto výbor schválil její přesunutí na 21. 10. 2021 od 13.00 hod. v Kongresovém centru Floret v Průhonicích.

Členové výboru byli seznámeni s průběhem výběrového řízení na dodávku úhořího monté, kdy nejlepší nabídku předložil p. Budka a byla s ním podepsána smlouva na dodání 184,3 kg monté. Nyní se čeká na dodávku z Francie a poté proběhnou rozvozy.

Výbor byl informován o vložení bývalého chovného rybníku Velký plaňanský do sdruženého rybolovu, který měl být vyhlášen jako revír. Jelikož majitel rybníka uzavřel s MO Plaňany nájemní smlouvu pouze na 5 let – nelze tudíž vyhlásit oficiální rybářský revír, a proto bude rybník provozován v režimu rybníkářství. Vodní plochu má MO jako provozovnu chovatele již zaregistrovánu. Provoz na této nové vodní ploše bude zahájeny 1. 5. 2021.

Velmi podrobně se členové výboru zabývali jednotným sazebníkem kárných opatření. Své stanovisko SÚS odeslal v řádném termínu již po únorovém zasedání výboru. Novinkou, která se objevila, je, že trestat bude uživatel revíru, kde byl přestupek spáchán. Navíc mají členové výboru problém s velkým rozpětím sazby kárného opatření 3 – 12 měsíců. Proto výbor neschvaluje přenesení pravomoci na uživatele revíru a požaduje, aby přestupce byl řešen v rámci ÚS, kde je organizován. VÚS dále doporučuje přehodnotit velké rozpětí sazeb. V tomto duchu bude dnes stanovisko odesláno na Radu ČRS.

Započala již údržba cesty kolem vodní plochy Dvorce, to samé proběhne i na Božkově a na Strženém.

Výbor byl seznámený také se zahájením prací na BPVRP pro roky 2022 – 2023, příchozí změny jsou zaznamenávány a zároveň byl odeslaný dopis na MO, aby případné korekce v popisech svých revírů zaslaly na sekretariát SÚS.

Technik Ing. Jedlička podal výboru zprávu a probíhajícím vícezarybnění revírů místních organizací, které jsou dotací SÚS. To započalo před 14 dny a rozvozy probíhají podle plánu. Výbor kvituje kontroly při přebírání násad, a i při vysazení ryb, které provádí členového výboru nebo hospodářského odboru SÚS, což se kladně odráží v zarybňování, a i nadále hodlá v této praxi pokračovat, a ještě více ji zintenzivnit.

Výbor se zabýval rovněž 24 hodinovým rybolovem na revírech SÚS, neboť současná výjimka udělená MZe v letošním roce končí. Ta platila pro revíry Labe 18, Labe 19, Labe 24A a Vltava 15 – údolní nádrž Kamýk.

Výbor přistoupil ke změně, kdy již nebude požadovat výjimku pro údolní nádrž Kamýk. Tu nahradí revír 411 165 Labe 18 A – Proboštská jezera (pouze na Proboštském jezeru, a nikoliv na dalších tůních, které jsou součástí tohoto revíru). Tento návrh předložil předseda SÚS Dušan Hýbner po jednání s MO Brandýs n/Labem a výbor souhlasil.

„Po jednání s místní organizací jsme se ve výboru rozhodli k tomuto řešení, aby na Proboštském jezeru v létě vůbec nějaký rybolov probíhal. Pro ty, kteří to neví, tak majitel pronajal přes den jezero v letních měsících pro vodní sporty, a kdybychom takto nereagovali, v podstatě by rybáři neměli kdy lovit. Proto žádáme o výjimku, aby alespoň od večera přes noc si rybáři na tomto oblíbeném jezeru v letním období v klidu zachytali,“ uvedl Dušan Hýbner.

Pro roky 2022 – 2023 bude SÚS tak žádat o výjimku na 24 hodinový rybolov pro revíry: MO Kolín – 411 056 Labe 24A – pouze hlavní tok Labe, MO Čelákovice – 411 051 Labe 19, MO Brandýs nad Labem – 411 050 Labe 18 a 411 165 Labe 18 A – Proboštská jezera (pouze na Proboštském jezeru, a nikoliv na dalších tůních, které jsou součástí tohoto revíru).