KONFERENCE: Zpráva hospodáře SÚS
publikováno: 26.03.2024
Se zprávou vystoupil hospodář SÚS Milan Štěpnička, který se soustředil dosavadnímu úspěchy a výzvy v oblasti hospodaření.
V úvodu hovořil o složité situaci kolem nás, která vyústila ve vysokou inflaci, která dramaticky zvýšila ceny všech vstupů potřebných pro produkci rybích násad.
„Nedávno jsem pořídil násadu tržního candáta za 520 Kč/kg, což je cena na hraně efektivnosti,“ uvedl Milan Štěpnička příklad, jak se ceny výrazně posunuly.
Vyslovil potěšení, že zdražení násad neohrozilo náš závazek k udržování vysoké kvality při zarybňování.
„Největší položkou v našich kalkulacích je kapr, jehož cena vzrostla o více než 50 korun za kus během posledních dvou let. Tento nárůst byl hlavním důvodem pro zvýšení ceny územní povolenky,“ poznamenal hospodář.
Mluvil i o poklesu v posledních dvou letech právě při vysazování kapra. Důvodem bylo vysazování těžších ryb, o průměrné hmotnosti kaprů z 0,65 kg na 1,3 kg, což podle hospodáře zvýšilo atraktivitu revírů.
Ocenil i postupný přesun v zarybňování s dravými rybami, kdy se opouští roček a vysazují se ryby v tržní velikosti.
Prioritou zůstává vysazování reofilních druhů ryb, neboť naše řeky a potoky jsou pro ně přirozeným prostředím.
Neopomněl ani rybí predátory, rostoucí tlak od kormoránů a zmínil Sázavu a Jizeru, kde se navíc výrazně vyskytuje morčák velký.
U pstruhových revírů hospodář uvedl jednu velkou výzvu, a to je samotná příroda. Dopady klimatických změn a hydrobiologického stavu revírů jsou zřetelné a ovlivňují situaci na všech frontách a zřejmě bude muset dojít k dalším změnám. „Nicméně se nevzdáváme a zarybňujeme revíry více, než nám ukládá zarybňovací povinnost,“ řekl Štěpnička.
Při této příležitosti kritizoval vyhlášku o rybářství 197/2004 Sb., která přinesla sjednocení doby lovu přívlače s muškařením na pstruhových revírech.
SÚS chystá nový projekt na záchranu karase obecného v našich revírech. Bylo zakoupeno 200 kg této ryby, která pochází přímo z volné přírody a bude provedeno genetické vyšetření, abychom ověřili, že se jedná o čistou populaci. Poté budou kontaktovány místní organizace, zda mají vhodné podmínky pro chov a vysazení karase v oblastech, kde nežije stříbrňák.
Hovořil i kontrolách vysazování, které se osvědčily a bude se v nich nadále pokračovat.
Upozornil na správné zacházení s dravými a lososovitými rybami, na nezbytné používání vaniček s vodou, neboť přeprava těchto ryb na suchu může mít fatální následky.
(šam)
Fotogalerie