Zpráva odboru mládeže SÚS za rok 2018

Odbor mládeže začal v roce 2018 pracovat ve stejném složení jako v předchozím roce, od loňského září pak má nové složení a členy jsou:

Roman Vlček (MO Brandýs nad Labem), Jaromír Klika (MO Hořovice), Oto Hlaváč (MO Příbram), Pavel Purkrábek (MO Plaňany), Jaroslav Dobiáš (MO Dymokury), Aleš Haluska (MO Rožmitál pod Tř.), Petr Doležal (MO Příbram), Michal Šramota (MO Kladruby), Petr Sieber (MO Čáslav), Marek Hovorka (MO Brandýs nad Labem), Julius Nass (MO Březnice), Václav Růžička (MO Beroun), Miroslav Skokan (MO Sedlčany), Jan Rogos (MO Hořovice) a Jiří Eichler (MO Čelákovice).

V letošním roce odbor mládeže jednak pokračoval ve svých stávajících aktivitách, konkrétně organizačně zajišťoval akci „Pohár předsedy SÚS“ pro děti ve spolupráci s MO Bělá pod Bezdězem a podporoval mládežnické akce na úrovní MO, zároveň připravil nové aktivity v celé škále rybářských disciplín s cílem podpořit náborovou činnost.

Nejdůležitější akcí bylo pokračování v projektu „Ve vodě nežijí jen vodníci“ a dále pořádal mnoho dalších akcí, jakými byly např. krajské kolo Zlaté udice ve spolupráci s MO Mladá Boleslav či náborové akce a plavačkové juniorky s MO Plaňany.

V roce 2018 odbor mládeže opět pořádal Vodníkův letní tábor na Berounce, který se těšil velkému zájmu, jenž překračoval kapacitu tábora. Na táboře nás navštívilo mnoho osobností českého rybářského sportu.

OM rovněž podporoval kroužky materiální pomocí v podobě výukových sešitů a pracovních materiálů. Nyní k jednotlivým akcím podrobněji.

O pohár předsedy SÚS – děti 

Akci organizačně zajišťoval odbor mládeže ve spolupráci s MO Bělá pod Bezdězem, kde se uskutečnil i samotný závod.  Druhého ročníku se zúčastnilo na 85 dětí, letošního závodu 119 dětí, což bylo nejvíce v celé historii. Atmosféra závodu byla vynikající. 

Školení a semináře pro vedoucí mládeže

Odbor mládeže pro vedoucí v rámci SÚS zajistil v roce 2018 jedno školení. Seminář se konal v dubnu. Sešlo se na něm na 47 vedoucích. Na semináři šlo hlavně o představení „Vodníků“, Zlaté udice, prezentace práce s mládeží, využití sociálních medií, čerpání dotací, výměnu zkušeností vedoucích a kurz zdravotníka s certifikátem. Toto je pro odbor mládeže do budoucna jedna z priorit – vedoucím doplňovat vzdělání a praxi.

Zlatá udice

Odbor mládeže v roce 2018 připravil krajské kolo Zlaté udice spolu s přípravou na NK, ze kterého byl učiněn výběr do národního kola, kam odcestovalo šestičlenné družstvo. Letos se národní kolo konalo v severočeské Bílině. ZU je náročná na přípravu, která musí být dlouhodobá. Tím lze vysvětlit i nezájem místních organizací a vedoucích zapojovat se do této činnosti na místních úrovních a rovněž nedostatečný zájem mládeže. Pokud chce do budoucna Zlatá udice být nadále na výsluní naší práce s mládeží, musí se razantně zmodernizovat, aby byla v dnešní době pro děti více motivující.

„Ve vodě nežijí jen vodníci“

Nejvýznamnější letošní činností odboru byl náborový projekt „Ve vodě nežijí jen vodníci“. Na místních úrovních se do projektu v prvním kole zapojilo celkem 15, v druhém kole 10 organizací.

Celkem se uskutečnilo 35 akcí, což je nárůst oproti loňskému roku, nejsem však spokojen s počtem zapojených organizací. Této akce se účastní pouze cca 1/4 všech našich MO.  Nicméně letos vodníky zorganizovaly nově 3 MO a celkový počet zúčastněných dětí za obě kola byl 1 948.

MO by měly pochopit, že jen plánovanou a soustavnou činností můžeme zvrátit úbytek mládeže. Tam kde se letos „vodníci“ konaly opět přibylo více dětí do kroužků, a dokonce dvě organizace obnovily práci s mládeží a obnovily činnost kroužků. Tyto aktivity jsou během na dlouhou trať a jedná se o činnost, která nebude mít okamžitého efektu, ale soustavnou a dlouhodobou prací lze děti k rybařině přilákat.  Na akce byly čerpány finanční prostředky Ministerstva zemědělství a Středočeského kraje.

Letní tábor

Odbor mládeže pořádal i letos letní tábor mládeže na Berounce. Tábora se letos zúčastnilo celkem 37 dětí ve věku od 8 do 15 let z celého Středočeského kraje, konkrétně z Kladna, Berouna, Nymburka, Rožmitálu pod Tř., Sedlčan, Bělé pod Bezdězem, Brandýsa, Čelákovic, Rakovníka, Plaňan a Sedlčan, ale i z Prahy. Tábor opět posunul laťku své prestiže o hodně výše –  má vlastní facebookové stránky, které mohli sledovat rodiče a být tak součástí chodu tábora. Dle našich informací sledovali tábor i dědové a babičky, či starší sourozenci a vedoucí kroužků, z kterých děti pocházely. Tábor byl podpořen z prostředků MŠMT, soukromými dárci a rodiči.

Ocenění odboru mládeže

Odbor mládeže SÚS vypsal již třetí ročník soutěže o nejlepší rybářský kroužek 2018 v SÚS a jeho vedoucího a skokana roku – tedy kroužek, který ve své práci zaznamená velký pokrok. Tato soutěž má být motivací pro práci vedoucích a MO a pozvednout tak úroveň činnosti našich rybářských kroužků. Po celý rok odbor mládeže průběžně sledoval práci v jednotlivých kroužcích a jejich prezentaci. Na základě svých zjištění nominoval skupinu kroužků, ze kterých následným hlasováním vzešly vítězové kategorie rybářský kroužek – MO Plaňany a MO Brandýs nad Labem a v kategorii vedoucí zvítězili Milan Šulc a Hana Purkrábková. Skokanem roku byl vyhlášen kroužek z Mnichova Hradiště, a také obdržel finanční odměnu.  

Dále byly ocenění mladí sportovci za rok 2018 a období 2014 až 2018:

Rok 2018 – přívlač

Kategorie U14
Pavel Franče – MO Křivoklát, 1. místo v juniorské lize U14 2018 a první vicemistr MMČR
Aleš Vorel – MO Rakovník, 2. místo v juniorské lize U14 2018 a druhý vicemistr MMČR

Kategorie U18
Samuel Bílý – MO Rakovník, 1. vicemistr MMi SR, 2. místo v juniorské lize a mistr ČR
Daniela Truhlářová – MO Vlašim, 2. místo MČR přívlač seniorů ženy

Ocenění 2014 – 2018
Daniela Truhlářová – MO Vlašim, za poslední 4 roky v žebříčku 2x druhá a 1x třetí v kategorii U14. V roce 2017 a 2018 v kategorii U15 5. místo a 3. na MMiČR juniorů, v roce 2016 1. MMi Slovenské republiky, v roce 2017 2. místo MČR přívlač seniorů ženy, v roce 2018 3. místo MČR přívlač seniorů ženy

Rok 2018 – plavaná

Kategorie U15
David Vrba – MO Plaňany, mistr republiky 2018, člen vítězného družstva MO Plaňany (II. liga), reprezentant MS Itálie 2018, vítěz Středočeské juniorky 2018.
Tereza Smitková – MO Plaňany, členka vítězného družstva MO ČRS Plaňany Colmic 2. liga sk. B, vítězka sektoru MiČR juniorů U15, MČR juniorů a žen a 3. místo Přerovský pohár U15
Eliška Hanyková – MO Plaňany, 2.místo Středočeská juniorka U20, reprezentace SÚS na MiČR žen, 3. místo Přerovský pohár U15

Ocenění 2014 – 2018
Šimon Svátek – MO Nové Strašecí, několikanásobný reprezentant ČR, účast na MS 2013 Francie, 2014 Holandsko (11.), 2015 Srbsko (7.), 2016 Portugalsko (13.), 2017 Irsko (11.), 2018 Itálie (11.)

Rok 2018 – muška

Jan Bureš – MO Brandýs nad Labem, od roku 2017 reprezentant ČR a účastník MS, v roce 2018 bronzová medaile z MS, vítěz dlouhodobé celostátní pohárové soutěže (7 závodů) v roce 2018, MiČR jezero 2018
Vojtěch Marek – MO Vlašim, třetí v dlouhodobé celostátní pohárové soutěži (7 závodů) 2018, MiČR jezero 2018, opakovaný medailista, zaznamenal za poslední rok největší výkonností vzestup, medailista i z pohárových závodů dospělých 2018
David Sušil – MO Brandýs nad Labem, dlouhodobě nejlepší český junior muškař v kategorii benjamin 2018 , několikanásobný MiČR a vítěz závodů

Rok 2018 – Zlatá udice

Jan Linhart – MO Mladá Boleslav, 2. místo ze ZU národní kolo v disciplíně znalostí, lov na plavanou, celkové 3. místo v jednotlivcích kategorie Junior 2018
Vojtěch Šedivý – MO Mladá Boleslav, 4. místo ze ZU národní kolo, v disciplíně znalostí, lov na plavanou, rybolovné techniky celkové 13. v jednotlivcích kategorie žák 2018

Ocenění 2014 – 2018
Jan Linhart – MO Mladá Boleslav, zlatá, stříbrná a bronzová medailová umístění ze ZU v národní kolech v disciplíně znalostí, lov na plavanou, celkové v jednotlivcích kategorie Junior 2018, 2017. V letech 2016, 2015 v kategorii žák
Tobias Kočkár – MO Hořovice, mistr ČR v rybolovné technice 2018
Martin Kulhavý – MO Hořovice, vicemistr ČR v rybolovné technice 2018

Ocenění 2014 – 2018
Tomáš Spáčil – MO Hořovice, pětinásobný mistr ČR v rybolovné technice, vícenásobný mistr světa v rybolovné technice

Rok 2018 – feeder

Michal Zumr – MO Čelákovice, 1. místo MiČR feeder v kategorii Kadet 2018
Lukaš Kapusta – MO Čelákovice, 3. místo MiČR feeder v kategorii Kadet do 15 let 2018
Václav Špitálský ml. – MO Čelákovice, 1. místo MiČR feeder v kategorii Junior 2018

Finanční podpora akcí

V roce 2018 odbor mládeže podpořil materiálem v hodnotě 600,- Kč celkem 45 akcí pořádaných v místních organizacích Středočeského územního svazu a 9 kroužků balíčkem k výuce dětí. Dále podpořil finanční částkou 5 000,- Kč středočeské juniorské závody v plavané a částkou 7 000,- Kč závody v přívlači Jizerský okounek 2018.

Celkově bylo odborem mládeže vynaloženo bez započtení „Vodníků“  v roce 2018 cca 440 tisíc na práci s mládeží, její podporu a výchovu či vzdělávání vedoucích.

Jiří Eichler, vedoucí OM SÚS