„Vodník“ ve Voticích – 62 dětí

V pátek 7. 6. 2019 se na rybníce „Pilař“ uskutečnila podruhé akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“, které se zúčastnilo 62 dětí ze ZŠ Votice. 

Tentokráte jsme již neváhali, zda se má naše malá MO do takovéto akce vůbec pustit, tentokráte nás již zavazoval slib z loňského roku, a navíc naše sebevědomí také posílilo.

Pro děti z druhých tříd bylo připraveno celkem 9 stanovišť, na kterých se postupně vystřídaly jednotlivé skupinky. Každá skupinka si vybrala hned na 1. stanovišti jako patrona jednu rybu a s ní pak soutěžila o body na jednotlivých stanovištích.

Připravili jsme stanoviště, kde se děti učily poznávat různé druhy ryb a živočichů, kteří žijí ve vodě nebo v její blízkosti, o jejich životě a výskytu, na dalším stanovišti se seznámily s výbavou rybáře, různými druhy návnad a nástrah, další stanoviště, trochu akčnější, bylo věnováno hodu čímkoli (míčky, plyšáky, tenisáky) na cíl.

Dalším velice pro děti atraktivním stanovištěm bylo poznávání a ukázka živých ryb. Nechybělo ani další dovednostní stanoviště, kde si mohly děti přímo

prakticky osahat a vyzkoušet ovládání rybářského náčiní, na dalším stanovišti se seznámily s jednotlivými rybolovnými technikami a poznaly skutečný lov ryb na udici, zdolávání, vylovení a zacházení s ulovenou rybou.

 

Nezapomněli jsme ani na nezbytné občerstvení, kde samozřejmě nemohly chybět opečené buřty, ovoce a též domácí buchty. Na posledním stanovišti se už jen hodnotily výsledky jednotlivých skupinek, živě se diskutovalo o tom, co se dětem líbilo a co si zapamatovaly.

A kdo vyhrál? No přece všichni, co přišli a užili si krásné dopoledne. K výtečné atmosféře přispělo nejenom skvělé počasí ale i účast vedoucí odboru mládeže Středočeského územního svazu Jiřího Eichlera. Děti si odnesly kromě zážitků, nových vědomostí a poznatků i tašku s dárečky a náš slib, že „Vodníky“ určitě zopakujeme.

O akci se doslechla základní škola ze sousední obce, kde není žádná místní rybářská organizace, která by pro ně akci uspořádala, takže jsme přislíbili pro ně zorganizovat akci v rámci podzimního kola.

Děkujeme za podporu SÚS a Ministerstvu zemědělství a brzy na viděnou zase u vody.

Jaroslav Zamazal, MO Votice