„Vodník“ ve Šlapanicích – 171 dětí

V pátek 13. září 2019 přivítali za pěkného počasí šlapaničtí rybáři na svém rybníku děti z mateřské školy a ZŠ (1. a 2. třída) z Budyně nad Ohří, z MŠ Zahrádka sv. Františka Budenice a z MŠ Velvary. Celkem se akce zúčastnilo 171 dětí.

O hladký průběh všech činností na jednotlivých stanovištích a zajištění občerstvení se vzorně staralo 14 členů MO Šlapanice.

Autobusy s jednotlivými školami přijížděly dle předem stanoveného harmonogramu, takže na každou skupinu byl na každém stanovišti dostatek času a všem byla věnována maximální pozornost.

Celá akce se uskutečnila za finanční podprory Středočeského kraje, za což děkujeme.

Na prvním stanovišti si děti vyzkoušely svoji šikovnost při „chytání ryb“ na dřevěnou udičku s drátěným háčkem. Úkolem bylo zachytit ryby zobrazené na dřevěné destičce. O chycené rybě si pak poslechly důležité informace. Všechny děti byly velmi šikovné a úkol splnily, občas je však potrápil silnější vítr.

Na druhém stanovišti děti soutěžily v hodu na kuželky, opatřené obrázky nejčastěji se vyskytujících se rybničních ryb. Zde měly děti porazit co největší počet kuželek, spočítat je, ale hlavně pojmenovat ryby vyznačené na kuželkách. Tato soutěž se dětem velmi líbila, a i zde všechny uspěly.

Na dalším stanovišti seznámil naše malé hosty hospodář MO Jindřich Koucký poutavým způsobem s jeho prací a povinnostmi. Největší pozornost však děti věnovaly výkladu o vystaveném rybářském vybavení. Děti byly velmi bezprostřední a pozorné, výklad je všechny zaujal.

Na levé straně rybníka, cestou k pořadatelskému stanu, byla pro děti připravena atrakce v podobě postavy „skutečného“ vodníka a víly Amálky. Menší děti byly zpočátku trochu bojácné, ale pak se s nimi skamarádily a společně s učitelkami se nechaly vyfotografovat.

Největší rybářský zážitek však na děti čekal na posledním stanovišti, kde si mohly zblízka prohlédnout či dokonce pohladit živé ryby, zejména kapra, karase, úhoře, lína a candáta. Ke každé rybě si vyslechly zajímavé podrobnosti. Pro většinu dětí to byl skutečně velký zážitek.

Po vyčerpávajícím průběhu akce si všichni zasloužili bohaté občerstvení, připravené s podporou Cvrčovické pekárny.

Na závěr každý účastník obdržel od předsedy místní organizace Jaroslava Vaise diplom a tašku s emblémem vodnické akce a drobnými dárky od Středočeského územního svazu. Nejvíce se líbily zvýrazňovače, balonky a pexeso s rybářskou tématikou. Pak už je čekalo jen společné foto a odjezd domů.

Poděkování za hezký den a hladký průběh akce patří milým a pozorným dětem a starostlivým učitelkám, organizačnímu týmu pořadatelů pod vedením předsedy MO Jaroslava Vaise a manažera Štěpána Hankociho a sponzorům MO.

Ing. Vladimír Dostál, MO Šlapanice