„Vodník“ v Mnichově Hradišti – 150 dětí

Dne 13. června 2019 se u kamenného mostu přes řeku Jizeru v Mnichově Hradišti uskutečnila akce Ve vodě nežijí jen vodníci určená pro děti z 1. stupně základních škol.

MO Mnichovo Hradiště tu připravila pro žáky 2. a 3. tříd zdejší 1. základní školy zajímavý program s cílem ukázat dětem činnost rybářů a probudit v nich zájem o přírodu a rybaření.

Celkem se jich na břehu Jizery sešlo 150.

Celá akce proběhla za finanční podpory Středočeského kraje, za což děkujeme.

Připraveno tak bylo jedinečné dopoledne, kde nebylo možné přehlédnout nadšení, o které se v řadách školáků postaral opravdový vodník. Kamarád místních rybářů. Stejně tak ale děti jevily aktivní zájem o jednotlivé disciplíny, které pro ně byly v rámci více než tříhodinového programu připraveny.

Hlavním tématem programu bylo povídání o přírodě, soutěžení v nejrůznějších disciplínách, jako např. hod udicí na cíl, poznávání jednotlivých druhů ryb našich vod nebo si děti mohly zkusit i ryby v Jizeře ulovit.

Součástí programu byla i plavba v člunu po řece, kde i tentokrát pomohli členové Sboru dobrovolných hasičů Mnichovo Hradiště, kteří na organizaci akce s námi již tradičně spolupracují.

Děti se také seznámily s rybářským vybavením, které si mohly přímo na místě prohlédnout a osahat, s moderními technikami rybolovu, dozvěděli se, jak správně navázat háček či jak s rybami zacházet po jejich vylovení.

Žádný malý účastník neodešel od vodníka s prázdnou, i když k získání ceny bylo někdy třeba trocha sebezapření a trpělivosti, kdy se například udicí na terč házelo i opakovaně několikrát nebo nám děti musely na předložených fotografiích ukázat, co do volné přírody patří, a co už ne.

Odměnou nám však nakonec byl upřímný dětský úsměv doprovozený rozzářenýma dětskýma očima což pro nás bylo tou největší motivací pro další práci s dětmi v rámci startu dalšího ročníku místního rybářského kroužku.

O přípravy a zajištění celé akce se staralo několik členů MO Mnichovo Hradiště, kterým tímto patří velké poděkování za dobře odvedenou práci a speciální poděkování dále patří především SÚS, který věnoval ceny do soutěží.

Děkujeme rovněž městu Mnichovo Hradiště a místním hasičům.

Jiří Mareš, MO Mnichovo Hradiště