Archiv štítku: muška

Ve dnech 16. až 18. 10 se na krásném revíru Svatava u Sokolova konalo MiČR juniorů LRU muška 2015. Členové našeho Muškařského klubu Monfish junior tak dostali poprvé možnost reprezentovat v této soutěži Středočeský územní svaz a domovskou MO ČRS Brandýs nad Labem. A musím říci, že děti si byly velmi dobře vědomé toho, jak se k nám SÚS a MO po našem příchodu do Brandýské organizace chová a chtěli dosáhnout pro kraj a MO co nejlepšího výsledku.

_DSC3232Všechno začalo už pátečním večerním losováním, po němž z pro mě nepochopitelných důvodů zástupci jednotlivých krajů odsouhlasili měření všech ulovených ryb místo započítávání pouze počtu ulovených kusů. Nevím, proč musíme ryby po několikaměsíčním pobytu v extrémních podmínkách (minimum vody, teplota) stresovat nad rámec nutnosti manipulací při měření. Hned po něm se ještě dovazovaly mušky, které jsme si odzkoušeli při odpoledním tréninku. A zase, jako na minulém závodě, byl problém děti od svěráčků dostat do pelechu. Ta zodpovědnost, se kterou k mistrovství přistupovaly po celou dobu, byla neskutečná.

_DSC3239Sobotní část závodu v Oloví, ze které jsme měli největší obavy po tréninku, který tam proběhl před třemi týdny, se úžasně vydařila. Někomu samozřejmě víc a někomu méně. Jak už to na říčních závodech bývá, hodně do výsledku zasáhl šťastný los. Nechytá se prostě na stadionu s rovnou dráhou, ale na přírodní řece, do které tu více a tu méně šetrně po staletí zasahuje člověk. Sobotní průměr byl 38 ryb na jednoho závodníka za tři hodiny lovu!

_DSC3257Neděle pak prověřila flexibilitu pořadatelů. Po zahájení prvního kola se ze sektoru A ztratila většina vody a sektor B se rychle začal kalit a voda podstatně stoupla. To provozovatel jezu pustil vodu náhonem. A tady smekám před panem Pechem z pořádajícího Západočeského  ÚS, který neztratil hlavu, během krátké doby sehnal starostu obce a dokázal se dohodnout na zastavení náhonu. Voda se pak vrátila do původního stavu a odpolední dvě kola se chytala již za normálních podmínek a na výsledcích to bylo znát. Nakonec se v neděli ulovilo 943 ryb. Celkem za oba dva dny 2 158 kusů pstruha obecného, pstruha duhového, lipana a jelců při účasti 32 závodníků.

_DSC3320Sobotní výsledky nám dávaly velkou naději na úspěch v kategorii benjaminů do 12ti let, kdy první byl náš devítiletý David Sušil, druhý Adam Kundrata z JMÚS a třetí opět náš Lukáš Michalík. V hlavní kategorii se nám moc nedařilo, jen David se jako benjamin protlačil do první desítky na deváté místo. Poprask pak vyvolal výsledek po prvním nedělním kole, kdy se David dostal na první místo celkově se stejným součtem jako dosud vedoucí  Michal  Mikeska z JMÚS a Erich Marek z JÚS.  Prohlídka trati před posledním kolem ale v nás vzbudila velké obavy. Davidův lovný úsek patřil k dosud nejslabším. David věděl jako na tom je a toužil po úspěchu. Dlouho to vypadalo špatně, ale nakonec David dokázal o jednu rybu přechytat své sousedy a porážka od závodníků z úseků jedna a osm nic neměnila na jistotě zisku titulu v kategorii benjamin před Adamem Kundratou a Lukášem Michalíkem. Jen ten druhý titul v hlavní kategorii mu nakonec utekl. Přesto dokázal neuvěřitelné a získal bronzovou medaili za třetí místo.

A tak má kromě pohárů a cen i úžasnou vzpomínku s krásnou fotografií z vyhlášení výsledků, kdy bratrancům Adamovým (1. František a 2. Jakub) nesahá pomalu ani do pasu J. A proč vzpoura benjaminů? Hned za ním, na čtvrtém místě skončil Adam Kundrata. Dva benjamini v první čtyřce. To tu ještě nikdy nebylo.

_DSC3283Co se týče ostatních, tak na začátku druhé, stále ještě bodované patnáctky, se umístili Vítek Šindelář a Honza Bureš (16 a 17) a ve třetí desítce skončili po celou sezonu nemocemi soužený Lukáš Michalík  a naši letošní nováčci Samuel Piekar a nejmladší z klubu teprve osmiletý Zdeněk Dvořák.

Pořadatelům děkujeme za krásný závod se spoustou úlovků, dětem za vzornou reprezentaci klubu, MO a SÚS a přeji všem účastníkům spoustu úspěchů v závěru soutěžní sezony 2015, kdy nás čeká pro naše děti veledůležitý divizní závod SÚS 31. 10. na Božkovském rybníce u Mnichovic.

A pokud vás muškařina láká, přijďte je podpořit v jejich přímém souboji s dospělými o možný postup do ligové soutěže.

Roman Vlček, předseda Muškařského klubu Monfish junior, z.s.

ČRS MO Mladá Boleslav z pověření SÚS vás zve na Podzimní kolo Krajského přeboru a Divize muška, které se koná v sobotu 31. října 2015 na pstruhovém rybníku Božkov, revír č. 413 998, cca 20 km od Prahy po D1 směrem na Brno, sjezd č. 21 na Mnichovice.

Startovné: 200,- Kč na osobu bude vybíráno při prezentaci.

Přihlášky posílejte do pondělí 26. 10. 2015 formou SMS na tel. 732 274 867 nebo na e-mailovou adresu: martin.rezac33@centrum.cz.

Více se dozvíte v těchto propozicích: Pozvánka na KP a divizi 2015_muška.

logoVážení rybářští přátelé,

mnoho z Vás si již určitě všimlo v posledních měsících několika článků o mladých muškařích z MO ČRS Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, o jejichž rybářský rozvoj se stará náš nově založený Muškařský klub Monfish junior, z.s.

Klub, který má již několikaletou tradici mezi juniorskými muškaři a spoustu sportovních úspěchů zejména v kategorii nejmladších muškařů do 12-ti let, ale teprve letos v květnu získal oficiální statut zapsaného spolku.jizera_2014087

Na počátku stála snaha obchodníků z naší mateřské muškařské firmy Monfish s.r.o. o popularizaci muškařiny mezi mládeží.  Postupně však nadšení dětí a rodičů vedlo k přesunu velké části odpovědnosti za fungování klubu z firmy na jeho členy, jenž vyvrcholilo v založení Muškařského klubu Monfish junior, z.s.,  i když i nadále nám náš hlavní sponzor firma Monfish poskytuje materiální zázemí pro děti a prostory pro pravidelné schůzky v Praze.

20150926_181707Začínali jsme a spoustou úspěšných akcí jsme se snad i odměnili původní mateřské MO ČRS Praha 10 Vinohrady za podporu (účast v závodech, pravidelná krátko i dlouhodobá soustředění, výjezdy s juniory na zahraniční akce….).

Bohužel, po letech se naše názory a zájmy rozešly a náš zájem o rozvoj členské základny nenašel nejen v MO ČRS Praha 10 Vinohrady, ale i u Územního svazu hl. m. Prahy pochopení. Po zralém uvážení jsme se rozhodli odejít do Brandýsa pod křídla zdejší MO ČRS a tedy i SÚS. A volba to byla podle nás výborná.

_DSC2575Dostali jsme se do prostředí s obrovským zájmem o práci s mládeží, o níž se nejen mluví, ale která se dělá. Popravdě dosud se po SÚS rozkoukáváme, ale i ta krátká doba v nás vyvolává pocit hrdosti na příslušnost k SÚS a musím touto cestou poděkovat za otevřenou náruč, s níž nás brandýsští rybáři a vedení SÚS přijali mezi sebe.

Za těch několik měsíců od přestupu jsme pro děti zorganizovali dvě týdenní soustředění, z čehož jedno proběhlo v Polsku a jedno v Jizerských horách, dva výjezdy na krásné slovinské revíry, několik víkendových rybářských akcí zaměřených na přípravu na podzimní závodní sezonu a stihli jsme se zúčastnit i 20150926_123419několika juniorských závodů s pěknými pódiovými umístěními (informace byly v shora uvedených článcích, více jich naleznete na www.monfishjunior.cz a nebo na facebooku společnosti Monfish).

Vedle sportovní činnosti, která je pro děti určitě vrcholem jejich snažení, se zaměřujeme  na vyhledávání mladých muškařů a snažíme se je přivést k této nádherné rybářské disciplíně, do prostředí překrásných pstruhových revírů.

_DSC2379Jedním z hlavních směrů výuky je i seznámení s univerzálností této rybolovné techniky umožňující velmi úspěšně lovit všechny druhy ryb i na mimopstruhových revírech. Od poloviny září také pořádáme v prostorách firmy Monfish pravidelné středeční klubové schůzky zaměřené zejména na vázání mušek, jichž se často účastní i ostatní muškaři z řad dospělých, kteří nejsou našimi členy.

2015-06-28 11.14.12V současné době máme 10 členů z řad juniorů z Prahy, středních Čech, střední Moravy a Polska a 14 členů z řad dospělých z Čech a Slovinska. Informace o našich členech naleznete od začátku listopadu v nové verzi našeho klubového webu www.monfishjunior.cz.

Jsme klubem otevřeným a budeme se stále snažit naši základnu co nejvíce rozšiřovat. Rádi pomůžeme v ostatních regionech zájemcům o muškařinu, ať už ukázkou muškaření třeba na schůzkách rybářských kroužků, nebo při zakládání dalších muškařských uskupení zaměřených _DSC2458na mládež. Máme i zájem o vzájemnou spolupráci s rybářskými kroužky zaměřenými na jinou rybolovnou techniku, neboť chceme, aby se naši junioři orientovali i v jiných rybolovných technikách.

Všem rybářům přeji mnoho krásných zážitků u vody a doufám, že se budeme co nejčastěji setkávat nejen tady na informačním portálu SÚS.

S pozdravem Petrův zdar za Muškařský klub Monfish junior, z.s. Roman Vlček, předseda klubu

 

Těsně před astronomickým koncem letošního horkého a suchého léta proběhl na řece Volyňce u Strakonic oblíbený juniorský muškařský závod jako memoriál jednoho z nejlepších českých muškařů Milana Januse. Každoročně je tento závod velice přitažlivý pro všechny děti, protože Volyňka je nejen plná krásných ryb, ale pro juniory i velmi dobře broditelná.

_DSC2899Ale pro letošní rok si matka příroda ve spolupráci s necitlivými zásahy člověka do toku řeky pro nás připravila spoustu nepěkných překvapení.

Začít můžeme u extrémně nízkého stavu vody, pokračovat můžeme neuvěřitelným poklesem populace lipana  a skončit můžeme u zcela nekompetentního zásahu do vodního toku ve Zborovicích, kde se z krásné řeky stalo ploché řečiště, které neumožňuje v této části řeky přežít větším jedincům.

20150920_165006A tak bylo na první pohled vcelku pochopitelné rozhodnutí pořadatele závodu zrušit míru a bodovat každou ulovenou rybu, aby se jednotlivé štonty trošku vyrovnaly. Předpoklad pro mě byl, že revír dokonale zná a ví, co dělá a proto jsem při losování s tímto zásahem do SaZ řádu souhlasil.

Po zkušenosti s průběhem závodu to ale už nikdy neudělám, a pokud by k něčemu podobnému mělo ještě někdy dojít, raději se ze závodu odhlásíme. Bohužel se naplnili chmurné předpovědi některých zkušenějších kolegů a mně bylo smutno, když jsem viděl, jak se někteří závodníci cíleně snaží chytat miniryby v pěticentimetrové vodě na mikromušky.

_DSC2903Zapomenout nelze ani na sobotní bagrování nad částí jednoho ze závodních úseků, které dvě třetiny úseku zavalilo bahnem. Jak je vidět mnohdy ani ta největší snaha a dobrá víra pořadatele nestačí. Jsou prostě věci, které ovlivnit nejde. A na druhou stranu je to snad i dobře, protože právě i díky tomu je pro nás ta rybařina tak přitažlivá, protože nikdy nic není dvakrát po sobě stejné a my s tím musíme stále znovu a znovu bojovat.

Naše účast byla tentokrát oslabena o dvě největší želízka v ohni. Dominika i Lukina nepustily do závodu zdravotní problémy. Ostatní se ale nedali vůbec zahanbit. Honza dlouho bojoval o celkové šesté místo a měl naději ještě před posledním kolem poskočit i výše, ale nakonec ani 26 ryb z posledního kola mu nestačilo a ve skupině tří závodníků se stejným součtem umístění bojujících o šesté místo nakonec na počet ryb skončil poslední a celkově tedy osmý. Moc hezký výsledek.

_DSC2943Vítek si při losu asi nadělal na ruce, protože si vylosoval skupinu se čtyřmi závodníky z prvních pěti míst žebříčku, a i když v jednom kole porazil v přímém souboji  i jednoho  z úspěšných reprezentantů z nedávného MS v americkém Coloradu, tak to na vyšší příčky celkově nestačilo. Jeho nejmilejší řeka ho tak znovu zklamala, ale jeho celkový výsledek jednoznačně velmi ovlivnil los do skupiny smrti. Útěchou by mu mělo být, že souboj tváří v tvář se svým dlouholetým kamarádem a vyrovnaným soupeřem Tomíkem ve stejné skupině vyhrál celkově 3:1.

Naše nejkrásnější bojovnice a jedna ze dvou dívek ve startovní listině Klárka si tentokrát s rybkama moc neporozuměla. S přibývajícím časem se na ní projevovala stále více i únava. V posledním kole z toho byla nepopulární nula a ta jí přisoudila v konečném účtování cenu útěchy. Nevadí, jak už jsem psal, nic není dvakrát stejné. Příště se snad štěstí zase přikloní na její stranu.

_DSC2934A nyní to nejlepší. Kategorie Benjamin do 12ti let. Velmi příjemnou byla účast tří nováčků. Našeho Zdendy Dvořáka, Ondřeje Českého a toho nejmenšího ze všech sedmiletého Tomáše Wittnera.  Spolu s nimi se o místo na výsluní pral náš nyní nejzkušenější benjamin David Sušil a bojkovický Adam Kundrata.

A je třeba říci, že tito nejmenší dokázali v jednotlivých kolech své zkušenější a starší soupeře pořádně potrápit. Jejich umístění 2. a 3. v šestičlenných skupinách v jednotlivých sektorech hovoří samo za sebe. David po tři kola bojoval s nepříznivým losem, kdy na něj vycházely štonty, na nichž se v jednotlivých kolech dělaly nejhorší výsledky včetně zakalené vody od bagru. Ta chvilka před zakalením mu stačila k tomu, aby nachytal dost ryb na třetí místo v sektoru. První dva byli nedostižní, neboť ti chytali celé kolo v čisté vodě. Závěrečných 23 ryb v posledním kole ho vyneslo na druhé místo v benjaminech za Ondru Českého. Tedy krásný stříbrný pohár do sbírky.

20150919_201201A náš nejmenší Zdenda? Ten po celou dobu závodů sršel energií a aktivitou. Neustále pozoroval, co kolem něho plave a chytal nevídaně vyrovnaným způsobem. První kolo 7 ryb, druhé a třetí 6 a poslední kolo ve Strakonicích pod jezem, kde ho ani nebylo na té vodní ploše vidět 5 ryb včetně dublety jelce 33 a velkého okouna. K tomu první rybou byla krásná štička. Maminka na břehu po celou dobu trnula, jestli jí Zdendu neutopíme, ale on to zvládl naprosto s přehledem 20150919_094918a nakonec si připsal ve svém prvním závodě také první bod do juniorského žebříčku. Blahopřeji!  No, a kdyby jste viděli ty oči ve chvíli, kdy jsem mu připomněl, že ten okoun byl ulovený na mušku, kterou si nejen vlastnoručně uvázal (to pro něj už dnes není  žádný problém), ale i sám vymyslel, tak by jste muškaření určitě propadli taky.

Karlovi Řezankovi a jeho spolupracovníkům patří velký dík za snahu o co nejlepší závod a současně mu přeji, aby k němu příroda v následujících letech nebyla tak nepřející a Volyňka se vrátila na výsluní juniorských závodů.20150919_112416

Pro pořádek celkovým vítězem se stal Tomáš Langer o fous před neboli na počet ryb před Frantou Adamem a na třetím místě byl Michal Melnar. V benjaminech vyhrál nováček Ondra Český, druhý byl David Sušil a třetí další nováček Tomáš Wittner. Všem Blahopřeji.

Roman Vlček, Muškařský klub Monfish junior, z.s. a MO ČRS Brandýs-Stará Boleslav