Rybolovná technika v SÚS 2018

Tak jako v posledních letech, můžeme být právem pyšní na RTéčkáře, kteří závodí a reprezentují Středočeský územní svaz.

Letošní sezonu jsme tradičně zahájili několika halovými závody, včetně náborových závodů v Příbrami, které pořádala zdejší MO ve spolupráci se SÚS. Samotný závod proběhl v krásné sportovní hale. Pro cca 40 mladých závodníků to byla výborná propagace rybolovné techniky.

Další akcí pro všechny děti, byl závod krajské ligy v Zaječově, kam přijelo 31 závodníků. Pořadí na těchto závodech určilo také nominaci na juniorské mistrovství republiky.

Prvně v historii rybolovné techniky se nám podařilo ve středních Čechách postavit družstvo v lize mládeže i v druhé lize dospělých, toto družstvo bylo složeno pouze z mladých závodníků a podařil se jim parádní kousek, když dokázali postoupit do první ligy.

Pořadí venkovních závodů je prakticky stále stejné a mění se pouze města popřípadě státy, pokud se jedná o mezinárodní závody. Začínáme krajskými závody a na ně navazují ligové jak mládežnické, tak i dospělé. Podle mého soudu tyto závody slouží k doladění formy a přípravě na to, co závodníky čeká, a to jsou závody českého poháru, které jsou i závody nominačními do reprezentačních družstev ČR. Na těchto závodech jsme doufali, že se nám podaří navázat na juniorskou reprezentační kariéru po Václavovi Caltovi, který ji již ukončil po dosažení dospělosti. Junioři musí prokázat své dovednosti nejen na pohárových závodech, ale i mistrovství republiky je závod nominační. Po sečtení všech bodů a nominačních podmínek, které si určuje státní trenér, bylo jasné, že se do juniorské reprezentace České republiky dostal i Středočech Tobias Kočkár, který závodí za svoji mateřskou organizaci MO Hořovice.

Tobias svoji zaslouženou nominaci potvrdil hlavně na Mistrovství ČR žáků a juniorů v Bohumíně, kde závodil v žákovské kategorii a doslova exceloval. Celou reprezentaci našeho ÚS tvořil Jan Linhart, Vojtěch Burda, Martin Kulhavý, Tobias Kočkár a Zuzana Caltová. Naši reprezentanti získali celkem jedenáct medailí a všechny vybojovali odchovanci hořovické MO. Martin Kulhavý v juniorské kategorii vybojoval celkem čtyři cenné kovy, a to dvakrát stříbro a dvakrát bronz, celkově se umístil na krásném třetím místě. Náš druhý medailista byl Tobias Kočkár a jak jsem již zmínil na začátku, bylo to jeho mistrovství, když se se ziskem sedmi medailí stal nejúspěšnějším závodníkem celého mistrovství napříč všemi kategoriemi, vybojoval tři bronzové medaile a čtyři zlaté, z toho byla jedna za vítězství v celém pětiboji a tím se stal Tobias mistrem ČR v kategorii žáci. Tento výsledek zaslouží velké poděkování a pevně věřím, že další úspěchy budou následovat. Na závěr ještě k těmto závodům, družstvo chlapců se umístilo na čtvrtém místě se ztrátou pouhých dvou bodů na stříbrnou pozici.

Mistrovství republiky dospělých se po několika letech vrátilo na Moravu, do Kroměříže. Reprezentaci našeho SÚS tvořil Tomáš Spáčil, Václav Calta, Martin Kulhavý a Tobias Kočkár. Na těchto závodech jsme neměli takové žně jako na juniorském MiČR, ale vzhledem ke konkurenci i toto mistrovství můžeme hodnotit kladně, když Tomáš Spáčil vybojoval dvě zlaté medaile a Václav přidal jedno stříbro.

V letošním roce jsme po několika letech mohli opět v našem kraji přivítat závodníky z celé republiky a to na Poháru mládeže, který pořádala MO Hořovice a jako čestný host nás přišel podpořit i předseda našeho územního svazu Dušan Hýbner.

Ještě se vrátím k Tomášovi Spáčilovi, který v letošní sezoně dosáhl několika velmi kvalitních výsledků a nominoval se i do reprezentace ČR. Tuto skutečnost považuji vždy za velký úspěch a to z jednoduchého důvodu, nikde jinde na světě není ani zdaleka tak velká konkurence kvalitních závodníků jako v ČR a zvláště pro mladé závodníky je vždy poměrně těžké se nominovat mezi nejlepších šest závodníků. Tomášovi se to letos povedlo poměrně bez problémů, což následně ocenil i státní trenér a zařadil Tomáše do čtyřčlenného družstva, se kterým se stala reprezentace ČR mistry světa. Mistrovství se konalo ve Švédsku a Tomáš se třikrát probojoval do finále, ale bohužel vždy skončil těsně pod stupni vítězů, celkově se jak v pětiboji, tak v sedmiboji umístil na výborném šestém místě. Tak, jako v loňském roce, i letos vyhrál závod světového poháru v Rakouském Lenzingu, stal se vítězem Velké ceny České republiky, která se konala v Č. Budějovicích, vyhrál závod Českého poháru ve Velkých Pavlovicích a Pražský pohár a dalo by se pokračovat mnoha druhými a třetími místy. Tyto úspěchy nepřichází zadarmo a je zatím spousta hodin tréninku a poctivé přípravy na závody. Tomáš tyto svoje zkušenosti předává dál mladým závodníků, a jak jsem již psal výše, jsou i oni velmi úspěšní.

Tak jako je daný začátek sezony, i konec má stále stejné pořadí, to znamená, že na konec jsou ligové závody a krajské akce. My jsme po letech změnili trochu systém našich závodů a nekončili jsme sezonu krajskými závody, nýbrž závody náborovými. Závody se konaly v Rožmitále pod Třemšínem a zúčastnilo se jich zhruba na třicet dětí, ale i spousta diváků z řad rodičů, sponzorů či jen zvědavců, kteří se přišli podívat, co to rybolovná technika vůbec je. Za možnost pořádat tyto závody bych chtěl poděkovat hlavně Aleši Haluskovi, který tuto akci připravil.

Závěrem bych chtěl poděkovat našemu územnímu svazu za velikou podporu naší závodní činnosti, všem závodníkům, kteří jezdí pravidelně po celé republice a dělají dobré jméno našemu kraji a v neposlední řadě rodičům našich mladých závodníků.

Radek Spáčil