Podzimní „vodník“ v Čelákovicích – 60 dětí

První akce náborového projektu „Ve vodě nežijí jen vodníci“ letošního podzimu se dnes odehrála v Čelákovicích, kam k Labi dorazilo 60 dětí.

Krátce před devátou celá akce začala, děti se dle tříd rozdělily na skupiny a vydaly se na předem připravená tři stanoviště (lov ryb, poznávačka flory a fauny a rybolovná technika).

Tento projekt SÚS pro podzimní část finančně podpořil Středočeský kraj, za což děkujeme.

Na stanovišti rybolovné techniky si všechny děti vyzkoušely nahození na terč kapkou. Měly několik pokusů a dařilo se, našli se i šikulové, kteří na všechny pokusy trefili terč, což bylo náležitě oceněno potleskem a jásotem.

Na stanovišti poznávaní, které měl na starost náš hospodář, a ten rád povídá a povídá o tom, co plave v Labi, jak, která ryba vypadá, co jí nejvíce chutná atd. Poté dětem ukázal, co mohou vidět v trávě na březích naší řeky či co mohou slyšet za ptáky na okolních stromech. Děti byly vděčnými posluchači se spoustou otázek.

Ovšem největší úspěch jako vždy mělo stanoviště lovu ryb, kde jsme si tentokrát dali za cíl, že každé dítko prostě chytí rybu. Těžký úkol, ale splnili jsme ho. Měli jsme připraveno pět bičů a červíky a každý náš dětský host si rybu ulovil.

Jedním z prvních úlovků byl 10 centimetrový okoun, pak už následovali ouklej, plotice, perlín, podoustev, cejn a zase další ouklej. Ryby prostě braly, jen občas nám vodu rozčísl nějaký ten bolen, který bouchnul do ouklejí u hladiny a trošku nám děti vystrašil.

Děti si krásně zachytaly a největší honičku měly paní učitelky, protože mezi jednotlivými hloučky přebíhaly a fotily děti s jejich úlovkem na památku.

„Každá organizace myslící práci s mládeží vážně, by si měla vodníky vyzkoušet a zorganizovat i za cenu, že to pro organizátory přináší vzít si dovolenou v práci nebo se uvolnit ze školy. U nás v Čelákovicích je děláme od začátku, máme za sebou asi sedm akcí a letos je to již náš třetí turnus. Odráží se to v zájmu dětí o kroužek, kdy každý rok máme pravidelně okolo 25 nových dětí v kroužku, a to i přesto, že jen v našem městě je nabídka více jak 30 zájmových kroužků. Přes tuto konkurenci umíme s vodníky děti zaujmout a získat si je a mnohdy se nám to daří i u jejich rodičů, což je příjemný bonus celé akce. Řada z nich nám s kroužkem pomáhá,“ uvedl jednatel MO Čelákovice Petr Duník, který se jako obvykle zhostil role vodníka.

Po dokončení všech stanovišť děti snědly připravenou svačinu (párky a limonáda) a následně obdržely tašky s drobnostmi od Středočeského územního svazu, za což děkujeme. Nakonec proběhlo krátké focení s vodníkem a děti se vydaly zpět do školy.

Jiří Eichler, předseda MO Čelákovice