Nálety kormoránů na naše revíry pokračují – braňme je! Monitoring nestačí!

Nedávno jsme přinesli na našich stránkách informace od kolegů z Kralup nad Vltavou, jejichž revíry jsou teď nemilosrdně okupovány stovkami kormoránů.

I nás, místní organizace hospodařící na řece Jizeře, tito rybožraví predátoři velice trápí. V současné době se na úseku Jizery v délce 40 km pravidelně objevují dvě menší hejna kolem 40 – 60 kusů a jedno velké, které čítá přes sto kusů. Jaké škody na naší řece tito ptáci denně působí, není třeba nějak rozvádět, počítat umíme všichni.

2Nemá cenu zde ani nijak rozebírat, jaké příčiny stojí za jejich početnými stavy na našem území.

Prostě tu jsou a devastují nám naše revíry. Dělat toho moc nemůžeme, ale bohužel mi připadá, že i to málo, co dělat můžeme, neděláme. Důkazem jsou mé návštěvy MO a komunikace s funkcionáři, kde kormorány na revírech mají. Všude slyším to samé, kolik jich tu je, jak nám masakrují ryby a proč se s tím něco nedělá?!

Když se zeptám, zda má MO na revír udělenou výjimku k odchylnému postupu a tím pádem povolený odstřel alespoň několika desítek kusů, polovina dotázaných odpoví, že ne, že to k ničemu není. Druhá polovina ji má a člověk hned zajásá, tedy na chvilku. Následuje logicky druhá otázka, kolik máte slovených kormoránů? Odpovědi jsou ve většině případů smutné. Nejsme schopni zajistit ani odstřel těch pár desítek kusů, co nám orgán ochrany přírody na výjimku dovolí.

Takže, jak z toho ven? Cesta je v tuto chvíli jediná: OSLOVIT MYSLIVECKÁ SDRUŽENÍ!

Je jasné, že myslivci za námi sami od sebe s nabídkou na odstřel chodit nebudou, mají svých starostí dost, jako všechny zájmové organizace v této době, a problémy rybářů, je až to poslední, co by měli řešit.

Jediné, co funguje a může nám všem pomoci v tlumení kormorána na našich revírech, je pravidelná komunikace s mysliveckými sdruženími a honebními společenstvy. Musíme navštěvovat jejich členské schůze a motivovat je. Zvát je i na naše členské schůze a vzájemně o sobě vědět. A jelikož přichází doba členských schůzí, nastává tak ideální čas, jak navazovat partnerství.

IMG_1954Musíme se smířit s tím, že odstřel kormorána bude naši organizaci něco stát. Pohonné hmoty a patrony nejsou dnes zadarmo, a tak příspěvek místních organizací myslivcům na zastřeleného kormorána by měl být dnes naprostou samozřejmostí. Je to věcí dohody a férového přístupu a věřte, že se vám bude s myslivci hned jinak jednat.

Ta investice se nám mnohokrát vrátí, vždyť je jen setinou toho, jaké škody kormoráni na našich vodách páchají.

Chápu, že běhat po večerech ještě po schůzích myslivců obnáší další práci navíc, pro už tak přetížené funkcionáře v MO, ale jiná cesta prostě není.

U nás v okrese Mladá Boleslav máme výbornou spolupráci se všemi mysliveckými sdruženími na Jizeře i s rybářstvím Chlumec nad Cidlinou. Pravidelně se scházíme a vyhodnocujeme situaci, na kterou následně reagujeme. Důkazem jsou každoročně splněné výjimky v počtu slovených kormoránů. A i přesto, že to je málo a chtěli bychom víc, našim rybám se zde dýchá lépe a kormoráni tu klid nemají a nikdy mít nebudou.

Přestaňme brečet a kritizovat, a vytěžme každý z nás maximum z toho, co nám v našem boji v tuto chvíli umožnuje zákon a dané podmínky. Protože pokud nejsme schopni využít toho, čeho v současné době můžeme, pak jen těžko můžeme po státní správě požadovat další opatření.

Naše ryby se v revírech samy neubrání.

Dušan Hýbner