Mistrem republiky handicapovaných rybářů se stal Martin Růžička

Ve dnech 6. – 8. 5. 2016 se konalo Mistrovství České republiky handicapovaných rybářů v plavané s mezinárodní účastí na řece Jizeře v Mladé Boleslavi. Závodu se účastnilo celkem 22 závodníků, které tvořilo dvanáct závodníků ze Středočeského územního svazu, šest závodníků z ostatních územních svazů ČR a čtyři závodníci z Polska.

MCR 2016.jpg5Organizátoři ČRS MO Kladruby přijeli již ve čtvrtek do bezvadně připraveného Kempu Pohádka v Bělé pod Bezdězem a počali s přípravami zázemí pro účastníky závodu. Součástí příprav bylo také vytyčení závodních sektorů na závodním úseku, který pro nás vzorně připravili členové místní organizace Mladá Boleslav. Její hospodář, pan Zahrádka, nám výrazně pomáhal s organizací, zapůjčil nám stan, zahradní sety a byl hlavním rozhodčím závodu.

IMG_7503Páteční den 6. května byl ve znamení povinných tréninků, kdy si všichni závodníci vyzkoušeli místní vodu a na základě svých zkušeností volili taktiku na nadcházející závodní dny. K večeru se všichni sešli na terase kempu Pohádka, kde proběhlo slavnostní zahájení Mistrovství republiky, které vedl předseda kladrubské organice pan Oldřich Miler. Zahájení se zúčastnil člen Rady ČRS a předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, který svou řečí závodníky motivoval a popřál jim 9hodně štěstí. Na zahájení byl také přítomen předseda místní organizace Mladá Boleslav p. Bačina, její hospodář p. Zahrádka a zástupci hlavních sponzorů. Po večeři závodníci losovali lovné sektory a vymýšleli strategii, jakým způsobem budou první závodní den lovit.

Největším uměním našich handicapovaných rybářů je volba správného krmení, vnadění a rybolovné techniky. Ke způsobu lovu naši rybáři volí většinou techniku na odhoz nebo použití tzv. děličky, která u handicapovaných rybářů dosahuje maximální délky 11,5 m.11

V sobotu po vydatné snídani byla rozlosována místa v sektorech a účastníci se rozjeli na Krásnou louku v Mladé Boleslavi, která byla místem konání závodu. Vzhledem k bohaté osádce revíru se v průběhu závodu nachytalo velké množství a mnoho druhů bílé ryby. Velkou práci odvedli dobrovolníci z řad kladrubské organizace, z nichž někteří handicapovaným závodníkům asistovali při rybolovu a další připravovali zázemí a občerstvení po celou dobu konání klání.

13Úderem 14té hodiny byl signálem ukončen rybolov a následovalo pod dozorem rozhodčích a vedení organizace vážení úlovků.

Nedělní den proběhl ve stejném soutěžním duchu, jako ten sobotní. Děkujeme svatému Petrovi, že pro nás zařídil v průběhu celých tří dnů velmi příjemné slunečné jarní počasí, díky kterému byly vytvořeny ideální a regulérní podmínky k závodní rybařině.

16Po ukončení dvoudenního závodu pořadatelé vyhodnotili veškeré výsledky a přímo na závodním úseku pod železničním mostem, kde se vlaky netrhnou, přešli k vyhlašování vítězů Mistrovství České republiky handicapovaných rybářů v plavané.

MCR 2016.jpg1Na celkovém 1. místě se umístil polský reprezentant Frachowicz Wieslaw, který se v obou dnech ve svých sektorech umístil na prvním místě. Jeho výkon vzbudil u našich reprezentantů velkého uznání. Mistrem České republiky se tedy stal „až“ druhý v pořadí zkušený reprezentant Martin Růžička, s nejvyšší celkovou váhou nachytaných ryb přesahující 16 kg. Na 3. místě se umístil další reprezentant, Středočech Bohumil Sedláček.

22Prvních deset závodníků bylo ohodnoceno hodnotnými cenami od německé společnosti SÄNGER MS – Range. Od druhého hlavního sponzora, maďarského výrobce krmiv TIMÁR mix, jehož zástupce p. Odložilík se závodů osobně účastnil, každý ze závodníků obdržel velký balíček návnady pro ryby a každé družstvo si odneslo plné kýble těchto výrobků.

IMG_7740Vítěze opět korunoval předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, všem soutěžícím vysekl velkou poklonu za to, co handicapovaní rybáři ze svého umu předvedli a organizátory pochválil za skvěle připravené mistrovství.

Soutěžilo se rovněž v družstvech, kde se mistry stal tým Baroni severu (Bohumil Sedláček, Ota Petráček, Martin Růžička), druhé skončilo družstvo Zvíkovské vydry (Radim Kozlovský, Martin Kovář, Miloš Hirman) a třetí místo patřilo družstvu Polska (Glenek Blaszczak, Marcin Labeda, Wieslaw Frachowicz).

27Zvláštní poděkování patří Českému rybářskému svazu, který byl hlavním pořadatelem, Středočeskému územnímu svazu, místní organizaci ČRS Mladá Boleslav, společnostem Tropic Liberec, FOX, Delphin, Karel Nikl, Maso Třebovle, Restauraci u Piškota v Kladrubech, Svárovský MB s.r.o., Sape Bohemia – Martin Salač, pivovaru Ferdinand, ABF – For Fishing a pekárně Turek Vlašim.

Za mediální podporu handicapovaných rybářů ať v tištěných denících, či webových portálech děkujeme především dále jmenovaným – Mladá Fronta, Deník a jejich regionální zastoupení, časopis Kajman, SÚS, Mrk, Chytej, Vozejkov, Žiju s handicapem a dalším.

MCR 2016.jpg4Věříme, že všichni zúčastnění byli s organizací mistrovství České republiky a se svými výkony spokojeni! Děkujeme všem lidem, kteří se náročných příprav před i v průběhu závodů podíleli, bez jejich finanční, materiální i fyzické pomoci by nebylo možné závodní činnost handicapovaných zajistit. Tímto bychom Vás všechny chtěli pozvat na naše další akce, které v průběhu roku 2016 pořádáme! Bližší informace naleznete na našich webových stránkách www.handicap-rybari.cz.

Výsledková listina jednotlivci MiČR MB 2016

Výsledková listina družstva MiČR MB 2016

Jan Porhansl a Tomáš Kučera
Hospodář a zástupce hospodáře MO Kladruby