Labský pohár v položené získal tým MO Brandýs n/Labem

Již potřetí LRU položená SÚS uspořádala ve spolupráci s MO Brandýs n/L závody v položené na krásném, výborně dostupném, a především dobře zarybněném úseku Labe v Brandýse.

V uplynulých dnech bylo značně nestálé počasí a tlak lítal nahoru dolů. Uvidíme, zda to bude mít na aktivitu ryb nějaký vliv, a zda tento ročník bude na ryby aspoň stejně tak štědrý jako ty dva minulé.

Čtvrtek 1.  4.

Na zhruba 2 km úsek se sjelo 20 týmů ze širokého okolí, přičemž největší zastoupení měli samozřejmě místní. Ještě, aby ne.

Hned od rána bylo u řeky živo. Po nezbytné registraci účastníků, kontrole dokladů (RL, povolenka, průkaz závodníka) a kontrole povinného vybavení, začalo losování. Už z losu bylo patrné, kdo je hlavním favoritem – tým místních borců si vylosoval jedno z nejnadějnějších míst na celém úseku (výtok z Probošťských jezer). Kombinace šikovných závodníků a dobrého losu dávala tušit, kde se bude odehrávat hlavní dění. Dobrých míst je však na závodním úseku více, což se potvrdilo v minulých ročnících, navíc každý rok dokázal překvapit i flek, který se zdál být marným. Uvidíme. Po losování se týmy rozjely na svá místa a začaly přípravy k lovu.

Ve 12:00 byly závody zahájeny. Netrpělivě jsme čekali se na první hlášení bodované ryby. A tentokrát jsem se načekali ukrutně dlouho. Ryby prostě nebraly. Sem tam online přenosem proběhly fotky plotice, perlína nebo cejna. Zpestřením čekání byl aspoň průjezd dlouhatánské výletní lodě a akce hasičského vrtulníku, který nabíral vodu z řeky. Kdo ví, zda to byla skutečná akce nebo jen cvičení…

Na bodovaného kapra či amura jsme si museli počkat až do 17.30, kdy si první zářez připsal brandýský Bejfish tým na č. 20. Kapřík měl 55 cm a 3,5 kg.  Touto rybou vlastně začala one team show. Ten den si tito závodníci připsali ještě další tři ryby, přičemž ta největší měla parádních 14,9 kg a později se stala i největší ulovenou rybou závodů. Ostatní týmy nic – prostě absolutní klid….

Pátek 2. 8.

Po velmi klidné noci byly hned ráno hlášeny ryby lehce přes 3 kg u týmů č. 2 (Nymburk) a č. 3  (Říčany) na ostrově a další tři kousky na č. 20. Velmi úspěšné dopoledne prožil tým č. 5 (Čelákovice), který si připsal hned tři bodované ryby. Bohužel těmito úlovky jim došel dech a do konce závodů již žádnou bodovanou rybou svůj seznam úlovků nerozšířili. Přes den bylo dusno a žádná práce pro rozhodčí. Zajímavý úlovek se povedl týmu na fleku č. 6 – bochnatka americká. Tento mechovec je prý indikátorem dobré kvality vody, čemuž bych chtěl velmi věřit. Ten den se chytila už jen jediná ryba, a to téměř 6 kg na č. 1 (Benátky – JP Team).  Pak už nic. Blížící se bouřka všem dávala naději na změnu v podobě většího počtu záběrů…

Sobota 3. 8.

A nezačalo to špatně. Mezi druhou a třetí hodinou ranní, jedinou hodinu dne, kdy intenzivně pršelo, vytáhl tým na č. 6 (Benátky – Pohoda, klídek, tabáček) hned tři kapříky – 3,05 kg, 3,82 kg a bohužel těsně nebodovaného 2,94 kg. Ve stejnou dobu svou velmi nadějnou rybu zdolávali i Předměřičtí. Z očekávaného kapra se však vyklubal sumec, takže z bodů nebylo nic. Ustal déšť, ustaly i záběry. Nad ránem si další dvě ryby připsalo č. 20 a po jedné rybě také borci na číslech 1, 3 a 19. Početnou skupinu týmů, které zatím nic neulovily, opustil ve 13.30 mělnický CT Labe, byť to bylo o prsa korejské gymnastky – kapr měl 3,03 kg. Ten den se ulovily už jen 2 ryby – obě na krajních flecích. Další rybu si připsal Bejsfish na č. 20 a překrásného kapra se zajímavě rozházenými šupinami ulovil benátecký JP tým na č. 1.. Pokud tato ryba neskončí na pánvičce, což by se na revíru s K70 stát nemělo, má velkou šanci stát se chloubou tohoto revíru. Držím ji palce!

Neděle 4. 8.

Prostě klasika – klidná noc a nad ránem pár ryb na č. 20 a jeden bodovaný kapr na č. 6.  Maká se na plné obrátky, protože jedna jediná ryba kolem 14 kg může znamenat okamžitý skok na bednu. Do bojů na medailových pozicích rázně promluvil tým z Brandýsa XXX Mivardi, kterému se evidentně podařilo vybrat hnízdo čtyřkiláčů – během dopoledne kluci chytili 3 kousky. Předposlední rybu závodů chytil tým č. 1 a tu zcela poslední ti, kdo ulovili i tu zcela první –  Bejsfish z MO Brandýs n/L.

12.00 – je konec, začíná balení a přesun na vyhlášení vítězů.

O vítězi bylo poměrně rychle rozhodnuto, o další pořadí se však bojovalo až do poslední vteřiny.

A jak to tedy vlastně dopadlo?

1. MO Brandýs – n/L Bejsfish – 80,17 kg
  2. MO Benátky n/J -JP Team – 21,10 kg
  3. MO Brandýs n/L XXX Mivardi team – 13,91 kg

Tyto tři týmy postupují na Pohár předsedy ČRS na Račicích, který proběhne 17. – 20. října 2019.

Kompletní výsledky zde, vč. fotek všech ryb: https://onlinepolozena.mrk.cz/?zavod=198&typ=3

Vítěz sektoru A – MO Čelákovice – FishingArt – 13,67 kg

Vítěz sektor B – MO Benátky n/J – Kovadlina/Mikbaits – 6,36 kg

Největší ryba závodů – kapr 14,9 kg, lovec Oldřich Svoboda ml.

A je po všem. Děkuji účastníkům za pohodové a bezproblémové závody, MO Brandýs n/L za možnost uspořádat závody na tak krásné vodě, kterou tento úsek Labe bezpochyby je. Zvláštní poděkování patří našim rozhodčím – jsou to lidé, kteří nám pomáhají ve svém volném čase a zadarmo. Bez podobných nadšenců bychom to už dávno mohli zabalit. A samozřejmě nesmím zapomenout také na své kolegy z organizačnímu týmu.

Takže díky a snad zase za rok na shledanou na Labi.

Miroslav Poupa, vedoucí LRU položená SÚS