Kapr (61 – 70)

 

61. Kapr dušený (dietní)
250 g kapra, 4 g hladké mouky, 20 g másla, citrón, sůl
Porce kapra na hřbetě nařízneme, do zářezu vložíme plátky citrónu, osolíme, obalíme v hladké mouce, vložíme do teflonové pánve a podlijeme několika lžícemi vody a v troubě podusíme. Do vydušené šťávy přidáme máslo a podáváme s vařenými brambory nebo dušenou rýží.

62. Kapr v pergamenu (dietní)
250 g kapra, 20 g másla, sůl
Porce kapra osolíme, dobře zabalíme do pergamenového papíru a v předehřáté troubě zvolna dusíme. Měkkou rybu vyjmeme z pergamenu, přelijeme vypečenou šťávou a omastíme čerstvým máslem. Podáváme s vařenými brambory.

63. Kapr pečený na másle
4 porce kapra, 120 g másla, sůl, pepř, 4 lžičky pokrájené pažitky
Porce osolíme, natřeme máslem, posypeme pažitkou, ochutíme pepřem, zabalíme do alobalu a balíček 25 minut pečeme.

64. Kapr na cibuli
4 porce kapra, 4 cibule, 8 brambor, 120 g slaniny, sůl
Porce ryby osolíme, položíme na alobal, poklademe plátky syrových brambor, posypeme krájenou cibulí a zakryjeme tenkým plátkem slaniny. Zabalíme do alobalu a 30 minut pečeme.

65. Kapr se sýrem
4 porce kapra, 120 g tvrdého sýra, 120 g másla, 3 lžíce sterilovaného hrášku, sůl
Porce osolíme, potřeme máslem a potřenou stranou položíme na alobal. Na maso nastrouháme tvrdý sýr, přidáme sterilovaný hrášek, zabalíme do alobalu a 25 minut pečeme.

66. Královský kapr
4 porce kapra, 80 g tvrdého sýra, 4 velké plátky šunky, kyselá okurka, 80 g másla, sůl
Alobal potřeme máslem. Na plátky šunky položíme rybí řízky zbavené kůže a páteře. Osolíme je, posypeme strouhaným sýrem, přiložíme čtvrtky podélně rozkrájené kyselé okurky, zabalíme a asi 30 minut pečeme.

67. Kapr z Budapešti
4 porce kapra, 80 g másla, 40 g sardelové pasty, citrónová šťáva, pepř, sůl
Porce velmi jemně osolíme, máslo rozetřeme se sardelovou pastou, přidáme pár kapek citrónové šťávy, pepř a pomazánku na maso natřeme. Zabalíme do alobalu a pečeme 25 minut.

68. Kapr recepční
1,8 kg kapr, 150 g másla, 150 g slaniny, pepř, zázvor, sůl
Vnitřek kapra vyplníme rozškvařenou pokrájenou slaninou, povrch osolíme, okořeníme, potřeme změklým máslem a zabalíme do alobalu. Pečeme 35 minut v balíčku, pak alobal rozevřeme a necháme ještě asi 15 minut dopékat.

69. Kapr panenský
4 porce kapra, 100 g másla, 100 g mandlí, sůl, mléko
Staženého porce kapra zalijeme mlékem a necháme přes noc v ledničce. Pak řízky osušíme, posolíme, natřeme máslem, obalíme ve strouhaných loupaných mandlích, zabalíme do alobalu a pečeme asi 20 minut.

70. Kapr Budhův
4 porce kapra, 50 g oříšků kešu, 50 g ořechových vlašských jader, 4 stroužky česneku, 2 lžíce strouhanky z dietních sucharů, 2 lžíce oleje, 2 lžíce pomerančové šťávy, půl lžičky pepře, sůl
Oříšky i ořechy semeleme, přidáme rozetřený česnek, strouhanku, olej, šťávu z pomerančů, pepř a sůl a promícháme v pastu. Na každou porci rozložíme přiměřené množství pasty, zabalíme do alobalu a pečeme 25 minut.