Juniorští muškaři závodili na Čertových kamenech

Ještě v pátek odpoledne to podle předpovědi počasí vypadalo, že pod Čertovou stěnou na Vltavě se budou o víkendu čerti ženit. Nakonec se i peklo nad juniory slitovalo a tak mohl na překrásném, ale také přetěžkém úseku Vltavy nad Vyšším Brodem, proběhnout plánovaný juniorský muškařský závod O Pohár Milana Januse.

Jen poznámka pro ty, kteří ho neznali. Milan je pro muškaře u nás stejnou legendou, jako vybraný úsek řeky, na němž se pravidelně konají i vrcholné světové muškařské akce.

Všichni se na závod na řece plné pstruhů určitě těšili, ale na mnoha účastnících a doprovázejících byla znát před startem obava, jak se děti s tímto obtížným terénem popasují. Každý si vzal k srdci úvodní slovo bývalého jihočeského hospodáře a dnes místopředsedy JčÚS Milana Hladíka, který vyslovil jeho obvyklé přání pro tuto závodní trať: „Buďte všichni opatrní, nepouštějte se do nebezpečných akcí a já budu spokojený, když se tady při vyhlášení výsledků všichni v pořádku a bez šrámů sejdeme!“ Zodpovědnost zvítězila a díky tomu se tak i stalo. Závod nepřinesl žádný problém a i ti nejmenší své ryby ulovili a zapsali si je do svých bodovacích průkazů.

„Čerťáky“ jsou pověstné chutí místních potočáků zvedat se za hmyzem na hladinu celkem bez ohledu na počasí a denní dobu. Kdo zvolil jakoukoli formu suché mušky (ať klasiku se šňůrou, nebo aktivně vedenou na přívěsu s francouzským návazcem), ten neprohloupil. Platilo to pro vítězného Lukáše Michalíka z MK Monfish junior – MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav i další v pořadí, Jana Wittnera z MO Strakonice a Tomáše Glaesnera z MO Vinohrady. Do první desítky Lukáše od nás doprovodili ještě Honza Bureš, celkově pátý a Vojta Marek z devátého místa. Za statečnost, odvahu a um si své poháry zasloužili i jediní dva benjamini Tomáš Wittner (MO Strakonice) a Jan Matějka (parmičky Sokolov). Největší rybu pstruha obecného 343 mm si zapsal Jan Mašek (MO Vinohrady).

Zajímavým zpestřením tohoto závodu byla účast juniorské reprezentace Jihoafrické republiky, absolvující na Šumavě výměnný pobyt s našimi juniory. Někteří kluci z JAR dokázali těm našim pěkně šlapat na paty. Nejlepší z nich byl nakonec na osmém místě.

Odměnu za náročný víkend dostal každý účastník. Hodnotnými cenami přispěli bratři Hanákové a Karel Křivanec.

Za organizaci patří poděkování Martinu Vlkovi a Martinu Musilovi ml.  Věřím, že závod naplnil jejich očekávání a dal státnímu trenérovi MM ml. spoustu inspirace pro přípravu české reprezentace na letošní MS juniorů, které se bude konat právě na této vodě.

Berte to jako pozvánku na tuto vrcholnou juniorskou muškařskou akci, která se na Vltavě v okolí Vyššího Brodu odehraje v termínu od 10. 8. do 17. 8. 2019. Opravdu stojí za to vidět na vlastní oči, co mladí muškaři z celého světa dokáží.

Roman Vlček MK Monfish junior – MO Brandýs