Jaké to je být na MS juniorů v mušce prochytávačem?

Když na závod nedorazí kompletní tým a týká se to i Mistrovství světa pro jeho regulérnost je třeba volné závodní úseky obsadit tzv. prochytávačem.

Jeho výsledek se do výsledkové listiny sice nezapočítává, ale v jednotlivých kolech chytá ve stejném režimu, jako ostatní závodníci a jím ulovené ryby se do bodovacího průkazu zapisují. Lze tak odhadnout, jakého umístění by v závodě dosáhl. Samozřejmě je pro něj vše jednodušší, neboť není pod žádným tlakem.  Na druhou stranu na vše si musí přijít sám a chybí mu týmová podpora.

Na letošním MS juniorů muškařů na Vltavě tuto funkci plnil i člen Muškařského klubu Monfish junior, MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a samozřejmě SÚS Lukáš Michalík. A přesvědčil se, že může svádět rovnocenné souboje s nejlepšími juniory světa. Vždyť ve své skupině třikrát z pěti kol porazil i staronového mistra světa z Polska.

Přečtěte si, jak on sám MS prožíval:

„Nabídku dělat prochytávače na mistrovství světa juniorů jsem dostal od státního trenéra Martina Musila a bez váhání jsem ji přijal. Do závodu jsem nastupoval bez nervů, říkal jsem si, že mi o nic nejde, ale i přesto jsem se připravil jako závodník, kterému jde o titul mistra světa.

Byl tu první chytací den, chybělo pár minut do začátku prvního kola. Měl jsem připravené pouze tři pruty, protože jsem začínal na prvním sektoru, což byly Čertovy kameny v Loučovicích. Po pár náhozech jsem se dostal do závodního tempa, nevnímal jsem nic kromě tenkého barevného signalizátoru nad hladinou. Po konci kola jsem vylezl z vody a šel rovnou k autobusu, který nás měl odvést zpět k našemu ubytování. Cestou jsem se dozvěděl, že kdybych se počítal do závodu, tak bych s třiceti rybami dělal krásnou dvojku. Byl to skvělý pocit. Odpoledne jsem chytal ve Vyšším Brodě na místě číslo 6. Nechal jsem tam úplně všechno a výsledkem bylo devatenáct ryb, a to by byla první vytoužená jednička na mistrovství světa.

Další den mě čekal spodní úsek Čertových kamenů. Tady se mi už tak moc nedařilo, nestihl jsem prochytat celý úsek, a to se pak ukázalo jako chyba. Skončil jsem s šesti rybami a v tomto kole bych byl šestý.

Poslední den chytání byl přede mnou, bohužel nezačínal nejlépe – vylosoval jsem si totiž údajně nehorší úsek v daném sektoru. Byla to rychle tekoucí, mělká voda. Nejvíc ryb, co se tam přede mnou chytlo, bylo deset a to hned v prvním kole, což nebylo úplně nejpříjemnější zjištění. Nicméně vstoupil jsem do toho kola s tím, že mohu jen překvapit, a to se povedlo. Celé místo jsem prošel s nymfou a poté s mokrou muškou, nezbylo po mně jediné očko či proudek, kam bych nenahodil. Chytl jsem třináct ryb a s touto těžce vybojovanou dvojkou bych se vrátil do čela skupiny.

Na poslední kolo mi byl přidělen úsek číslo tři v sektoru pět. Stejně jako ráno jsem prochytal snad každý centimetr řeky, a to přineslo své ovoce. Chytl jsem devatenáct ryb, přičemž předposlední dva duháci přesahovali 50 cm, zase bych dělal za dva. Druhou polovinu tohoto kola mě pozoroval trenér Španělska, když jsem na konci kola vylézal z vody tleskal, a to bylo jako třešinka na dortu za velmi příjemným rybářským zážitkem.

Z tohoto šampionátu jsem si jistě odvezl hodně důležitých zkušeností a krásných vzpomínek. V příštích letech se snad na další mistrovství dostanu už jako český juniorský reprezentant.“

Lukáš Michalík

No a mě nezbývá než poděkovat Lukášovi za skvělou reprezentaci SÚS, MO i našeho muškařského klubu a držet mu palce, aby to za rok na ten reprezentační dres vyšlo.

Roman Vlček, Muškařský klub Monfish junior, MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav