Hořovický kroužek zahájil činnost víkendem na Štědroníně

Prázdniny jsou již dávno za námi a dětem začal další školní rok. Společně s ním zahájily svou činnost i dětské rybářské kroužky pracující pod hlavičkou SÚS. Stejně tomu tak je i v hořovické organizaci, kde jsme na zahájení činnosti pro děti připravili sportovně – naučný víkendový pobyt na Orlické přehradě.

Po dvou měsících prázdnin to bylo příjemné shledání, na které se těšili děti i jejich vedoucí. Pobytu se tentokráte zúčastnily nejen děti z hořovického kroužku, ale i děti z Praskoles.

V pátek 13. 9. bylo vše připraveno, a tak jsme společně vyrazili do rekreačního areálu Štědronín – Plazy na Orlické přehradě, se kterým máme velmi dobré zkušenosti, a ve kterém se v příštím roce připravujeme uspořádat také týdenní prázdninový tábor. Prostředí rekreačního zařízení je pro tuto aktivitu naprosto ideální a chatičky jsou umístěny přímo u vody. Také jídelna, sociální zázemí a přilehlý sportovní areál jsou na dobré úrovni.

Přestože nám počasí opravdu přálo, tak možnosti koupání v křišťálově modrém bazénu využilo jen pár otužilců. Holt září je září.

Hned po příjezdu jsme zakrmili a rybolovné místo řádně označili štítky organizace. No a po večeři jsme vyrazili přímo k vodě. Přestože je místo známé nádhernými úlovky, nám se podařilo ulovit jen několik cejnů. Osobně si myslím, že je to především proto, že dětí nedohodí do větší vzdálenosti, a tedy i do větší hloubky, kde se velké ryby rády zdržují. Nám to ale nevadilo, během pobytu jsme trénovali nahazování, vláčení a vázání háčků a koncových nástrah.

Z každého uloveného cejna měly děti obrovskou radost a ještě větší, když ho mohly vrátit zpět do vody. Nakonec se nám podařil chytit i nějaký ten kapřík. Když děti chytání ryb omrzelo, rozdělili jsme je na několik skupin a věnovali se malování, vyškrabávání obrázků nebo skákání na vzduchové bublině. Po všech těch sportovních aktivitách dětem samozřejmě vyhládlo, a tak jsme v čase oběda či večeře brali jídelnu útokem. Jídlo všem chutnalo a někteří si chodili i pro nášup. Po jídle jsme si vždy ještě odnášeli malou svačinku a po celý den byl zajištěn také pitný režim.

Dětem se na Štědroníně moc líbilo a hned se domlouvaly, kdo s kým bude příští rok na chatě během prázdninového tábora. Na ten se budou muset pochopitelně připravit i jednotliví vedoucí. Ono zajistit vše na celý týden je mnohem složitější než na dva dny o víkendu. My se ale na týden s dětmi těšíme a věřím, že vše bez problémů zvládneme.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem těm, kteří se na našem víkendovém soustředění podíleli. Poděkování patří především naší mateřské organizaci v Hořovicích, bez její podpory by práce s dětmi vůbec nebyla možná. Dále chci poděkovat Středočeskému územnímu svazu, který dlouhodobě a velmi intenzivně podporuje právě práci rybářských kroužků a mládež. No a v neposlední řadě děkuji dětem za jejich zájem, rodičům za jejich podporu a všem vedoucím za obětavou práci v rybářských kroužcích.

Petrův zdar

Jan Rogos, MO Hořovice