Češi na ME v plavané v Irsku devátí

Od 24. 6. do 30. 6. 2019 se konalo na nejdelší severoirské řece Lower River Bann v pořadí již 25. Mistrovství Evropy v lovu ryb udicí na plavanou. Do nominace české výpravy se dostali i Středočeši Pavel Syrovátka a Aleš Flanderka, dále pak Petr Klásek, Radek Hron a Vladislav Vyslyšel mladší. Česká reprezentace se umístila na důstojném 9. místě ze 17 zúčastněných států.

Dostupné zprávy o místě konání byly více než slibné. Předpokládaly se velmi slušné úlovky plotic, které berou tak intenzivně, že je bude moci lovit na bič. Navíc fotky připravených, mnohde vybetonovaných míst k lovu, nás přímo nadchly.

Po pondělním příjezdu k vodě se před námi rozprostřela krásná řeka, jejíž břehy okupovalo veliké množství hbitých ledňáčků a loupeživých volavek. Již první trénink ale všem napověděl, že samotný lov bude těžká písemka. Naše váhy se pohybovaly v rozmezí 0,75 až 2,5 kg a po celé trati se, s výjimkou forhondů, nechytalo více. Dle místních se řekou před pár týdny prohnala velká voda, a ta ryby prý odnesla.

Zbylé tréninkové dny jsme se tedy zaměřili na velmi jemný lov malých plotic a okounů. Chytit se zde také dali malí hrouzci, pro nás vzácné koljušky, jako ohromný bonus až 1,5 kg těžcí kříženci plotice a cejna a v neposlední řadě také pstruzi a lososi, kteří se však do úlovků nepočítali a museli být ihned puštěni.

Ještě ve středu se nám dařilo lovit slušná množství drobných rybek, bohužel čtvrtek a pátek všem napověděl, že samotný závod bude o pár rybkách, neboť nové ryby nepřijely a ty stávající byly již přecpané.

 Naše výsledky v sektorech o sedmnácti závodnících byly v sobotu 3., 8., 10., 12., 13. a v neděli 13., 5., 10., 10., 6., z čehož rezultovalo již zmiňované 9. místo.

Ačkoliv nebyly naše výsledky nějak hvězdné, byla to pro všechny obrovská zkušenost, ze které půjde v budoucnu jistě těžit.

Na závěr chci poděkovat sponzorům české reprezentace, a to Českému rybářskému svazu, Středočeskému územnímu svazu a firmě SENSAS, která je dodavatelem krmení pro českou reprezentaci.

Aleš Flanderka