ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Středočeští muškaři na MiČR osmí tit

publikováno: 18.05.2025

O minulém víkendu se konalo na horní části naší největší řeky Labe mistrovství republiky v lovu ryb na umělou mušku. Kdo někdy jel do Špindlerova Mlýna, dokáže si představit jak krásný, ale náročný tok východočeští pořadatelé vybrali.

Voda se zde valí ostrým údolím přes obrovské balvany a prudké soutěsky a kotle. Je domovem pstruhů potočních a velmi okrajově i pstruhů duhových, kteří byli vysazeni před měsícem na pstruhové zahájení a ti nejmazanější vydrželi až do naší soutěže.

V tomto horním úseku se ryba nedosazovala a závodníci museli přelstít opravdu domácí a zdomácnělé náladové ryby v křišťálově čisté vodě. Nastalo tedy plazení po kolenou, technické chytání s přesnými hody mušek mezi kameny, a hlavně nekončící soustředění na každý hod i záběr. 

Druhým sektorem byl klidnější tok pod Vrchlabím, kde řeka protéká již širokým údolím a vyznačuje se střídáním proudů a břidlicových červených tůní. Ideální místa pro kdysi hojné lipany a pstruhy. Bohužel v loňském podzimu, se zde prohnala stoletá povodeň, která lipany dokonale vypláchla (místo obvyklých 1,5-3 m3 protékalo 160 m3). Pořadatelé tak dosadili menší množství (desítky kusů) pstruhů duhových a závod se odehrával hlavně na pstruzích potočních, kteří jsou tuto velkou vodu schopni lépe přečkat a v řece jich část zůstala. I tak lovené počty ryb nebyly nějak závratné a opět to bylo o zkušenostech a trpělivosti. Paradoxně největší rybou závodu byl lipan 395 mm, kterých se jinak chytilo, jak poznamenal kolega, zhruba co na prstech jedné truhlářovy ruky. Převážně se tedy lovili pstruzi potoční.

Za Středočeský územní svaz byli nominování čtyři nejlepší závodníci z loňského žebříčku - V. Marek, S. Piekar, M. Macholda a M. Růzha. Jako trenéra se nám podařilo oslovit místního zkušeného dřívějšího závodníka Miloše Jorku, který nám pomáhal, jak jen mohl.

Protože trénink v závodních úsecích byl zakázán, snažili jsme se projít okolní možné podobné úseky a zjistit, na co ryby nejlépe reagují. Ihned bylo jasné, že na dobrý výsledek bude potřeba nejen zručnost, ale také mít dobrou rotaci ve správný čas, protože ryby ráno vůbec neměly důvod se krmit. Teploty v horách v noci klesaly k nule a až když se během dne oteplilo a začal se rojit hmyz, jejich aktivita stoupala. Kdo měl "vylosováno" a lovil v tento okamžik, měl největší šanci na úspěch.

Tentokrát se nám bohužel nepodařilo zopakovat bronzové úspěchy z předchozích tří let a náš tým se umístil až na osmém místě. Nicméně bych chtěl poděkovat všem v týmu za perfektní přístup, snahu poprat se o výsledek, i když to nevyšlo podle našich představ.

Hrdě jsme reprezentovali náš územní svaz, kterému děkujeme za podporu tohoto krásného sportu a určitě si budeme snažit napravit reputaci na podzimním mistrovství republiky v jezerním chytání, kam jsme se kvalifikovali.

Marek Macholda 

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

KB

POČET NÁVŠTĚV

36 101 236

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2025 ČRS SÚS