ČRS, z. s., Středočeský územní svaz tit

publikováno: 23.02.2020

ČRS, z. s., Středočeský územní svaz (SÚS) je co do počtu členů druhým největším územním svazem v ČRS, který hospodaří na 3 904 ha vodních ploch sdružených ve společném rybolovu.

SÚS má celkem 41 479 členů, z čehož dospělých je 35 553, dětí 4 816 a mládeže 1 110.

Ti jsou sdruženi ve 105 místních organizací, z nichž 24 je samostatně hospodařících a všechny místní organizace jsou samostatnými právními subjekty.

Nejpočetnějšími místními organizacemi jsou MO Kladno – 1 946 členů, MO Mělník – 1 766 a MO Mladá Boleslav – 1 477. Naopak početně nejmenšími jsou MO Bělušice – 28 členů, MO Pňov – 36 a MO Zbraslavice – 36.

Cíle naší spolkové činnosti jsou jasné – spokojená členská základna, výkon rybářství ve smyslu zákona o rybářství, tj. chov, zušlechťování, ochrana a lov ryb, popřípadě vodních organismů v rybníkářství nebo při výkonu rybářského práva. Provozování akvakultury, ochrana přírody, čistoty vod, životního prostředí, propagace rybářství a ochrany přírody u nerybářské veřejnosti. Aktivní účast na výchově dětí a mládeže v oboru rybářství a rybářského sportu, ochrany vod, přírody a životního prostředí. Vytváření podmínek pro zapojení osob se zdravotním postižením do činnosti Svazu. Rozvíjet a popularizovat rybářský sport, včetně organizace jeho soutěží,

Proto se snažíme počet vodních ploch neustále zvyšovat a investovat do nich, neboť voda je nejdůležitější komoditou, jaké lidstvo má.

V roce 2019 jsme v tomto směru učinili zatím nejvýraznější investici, když jsme zakoupili za 22 mil. korun pískovnu u Pískové Lhoty s vodní plochou 12 ha. Není jediná, snažíme se každý rok, alespoň jednu „vodu“ do majetku našeho územního svazu získat, další pak získávají naše MO, které v rámci SÚS sdružujeme.

To je také důvod, proč jsme zřídili Fond na nákup vodních ploch, do kterého územní svaz přispívá částkou cca 1,7 mil. korun ročně (50 kč za každého dospělého člena), ale přispívají do něj i místní organizace, jednotlivci či firmy.

Některé naše vodní plochy provozujeme v režimu rybníkářství, což je způsob, jak pro naše členy a nejen je, zajistit celoroční lov a zatraktivnit rybaření v SÚS a jediný způsob, jak můžeme jako ČRS konkurovat privátním vodám.

Se stejnou péčí přistupujeme i k násadám ryb a záchraně života v našich vodách, stejně jako vlastní výrobě násad na našich rybochovných zařízeních. V roce 2023 jsme do násad investovali nejvyšší částku v novodobé historii SÚS – 45,7 mil. Kč, za něž bylo nakoupeno přes 1,9 mil. kusů ryb.

V násadách nemyslíme jen a pouze na radost rybářů z ulovené ryby, ale snažíme se zachovat populace ryb, které z našich toků nenávratně mizí i pro další generace. Proto společně s naším partnerem, Středočeským krajem, investujeme prostředky do násad např. lipana podhorního či reofilních druhů ryb a v posledních letech do násady pstruha obecného.

Nedílnou součástí našeho územního svazu jsou handicapování rybáři. Ti jsou sdruženi v MO Kladruby, která má naši maximální podporu. Pro naše handicapované rybáře a rybářky vytváříme na revírech společně s místními organizacemi lovná místa, která jsou pro ně snadno přístupná a především bezpečná.

Velkou pozornost věnujeme ochraně revírů, kromě členů rybářské stráže v působnosti místních organizací, budujeme i celokrajskou rybářskou stráž, která působí v rámci celého Středočeského kraje a do budoucna by měla čítat přibližně 50 členů.

Činnost našeho spolku by nebyla možná i bez našich partnerů, ke kterým patří Ministerstvo zemědělství, Středočeský kraj, společnosti Mivardi a Maso Třebovle Děkujeme!