ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Do Sázavy byli vysazeni potočáci a lipani tit

publikováno: 18.06.2021

Přetrvává několikaleté sucho, vodní srážky jsou minimální, zimy jsou bez sněhu. Klesá hladina spodní vody a není ji z čeho doplnit. Pstruhové revíry SÚS vysychají, ryba nemá kde žít, rozmnožovat se a přísně chránění predátoři to završují.

V podstatě, když vysadíme předepsané počty do pstruhových revírů v dubnu, následně se vytěží, a co zbude, sežerou predátoři. Za poslední roky stav vody v Jizeře, Sázavě a Berounce rozumně kolísá vzhledem k počasí, ale stále tam voda je.

Z výše uvedených důvodů odbor čistoty vod a životního prostředí SÚS vytipoval mimopstruhový revír 411 079 Sázava 8 pro pokusné vysazení pstruha obecného a lipana podhorního se souhlasem MO Soutice. Předmětný revír se přes svůj mimopstruhový režim vyznačuje relativně chladnou vodou s odpovídajícím obsahem kyslíku umožňující život salmonidů, kteří se zde dříve vyskytovaly v hojném počtu, a i nyní se sporadicky vyskytují. Celý revír je dlouhý 9 kilometrů a má výměru 25 hektarů. Dno revíru je štěrkopísčitokamenité s přirozenou vodní rostlinnou vegetací.

Z výše uvedených důvodů odbor ČVŽP dne 10. 6. 2021 místní rybí obsádku podpořil vysazováním původního pstruha obecného a lipana podhorního ve velikosti odkrmeného staršího ročka po tisíci kusech. Z hlediska zajištění přirozené distribuce pstruha potočního a lipana podhorního po toku, jsme je vysadili přímo pod jezem mlýna v Chabeřicích. Odtud budou postupně kolonizovat celý revír, případně jeho přítoky, doplní nativní obsádku a stanou se z nich časem remontní a generační ryby.

S ohledem na současný výskyt drobných kaprovitých ryb, lze očekávat pozitivní bio meliorační efekt vysazených pstruhů potočních. Část z nich se za čas stane vítaným úlovkem na udici sportovního rybáře. Ze statistiky dosavadních úlovků na revíru vyplývá, že většina z nich má šanci, dorůst i trofejních velikostí.

S ohledem na fakt, že se jedná o přirozený druh našich vod, nehrozí v souvislosti s vysazením negativní interakce se stávající přirozenou obsádkou. Z výše uvedeného je odbor přesvědčen, že vysazení pstruha obecného do revíru 411 079 Sázava 8 je vhodný počin jak hospodářský, tak ekologický.

Závěrem chci poděkovat za příkladnou spolupráci MO Soutice, především jednateli panu Seidlovi a hospodáři panu Exnerovi. Další dík patří dodavatelům za profesionální přístup k výběru kvalitních generaček a trpělivou práci od jikry k použitelné násadě.

O vysazení si můžete přečíst ZDE.

Petrův zdar.

Ing. Tomáš Straka, odbor ČVŽP SÚS

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

šupináč

POČET NÁVŠTĚV

12 932 625

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2022 ČRS SÚS