ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Ohlédnutí předsedy za uplynulým čtvrtrokem tit

publikováno: 31.03.2021

Tentokrát začnu tím, co většinu našich členů v těchto dnech pálí, a tím je omezení rybolovu z důvodu vládních opatření.

Bohužel není v silách ČRS vymoci jakoukoli výjimku pro rybáře a upřímně, není ani vhodné o ni usilovat ve chvíli, kdy umírá tolik lidí, kdy krachují firmy, děti nechodí do škol a tisíce lidí přišlo o živobytí. Narovinu říkám, že by to bylo nemravné. Proto nechápu nářky rybářů, že nemohou lovit. Jsou přeci důležitější věci, alespoň já to tak cítím.

A za druhé nechápu ty neustálé maily a dotazy, kdy vrátíme peníze za povolenky, když není možné lovit apod.

Takže přátelé, abychom si tohle pro jednou ujasnili, když pominu, že ČRS není strůjcem proticovidových opatření a neomezil rybolov, rád bych mnohým těmto tazatelům připomenul: povolenka středočeská stojí 1 400 Kč, celosvazová 2 550. Tržní cena tříkilového kapra, kterého si půjdete koupit, je cca 240. To znamená, že naše územní povolenka je v hodnotě necelých 6 kaprů, svazovka pak cca 11. Vy, kteří požadujete korunové náhrady za nemožnost lovu, si během roku z našich revírů skutečně odnesete 6 kaprů, případně 11? Osobně si myslím, že ponechanými rybami za rok mnohonásobně překročíte cenu povolenky, a to nemluvím o dravcích atd. Tak mi tu nebrečte, že měsíc nemůžete chytat. A kdo cítí z toho, co píšu, velké naštvání, tak to cítí správně. Styděl bych se psát si o náhrady… Pochopitelně, že mě ta situace mrzí, ostatním, kteří loví „Chyť a pusť“ se omlouvám, ale věřím, že ti to chápou… Tímto považuji téma případných náhrad za znemožnění lovu za uzavřenou a na podobné dotazy již za SÚS odpovídat nebudeme.

Kdo sleduje naši práci tak ví, že ani v této době nezahálíme. V těchto týdnech jsme začali rozvážet násadu kaprů, kteří jsou dotací SÚS (ve výši 3,5 mil. korun) do revírů MO ve sdruženém rybolovu. Začneme rozvážet pstruhy, protože se blíží pstruhová sezona a někde jsme již začali, kvůli vládním opatřením jsme do 15. 4. prodloužili pstruhový režim na vodních plochách Božkov a Dvorce, abychom našim členům vyšli vstříc. Naše výrobní místní organizace i v této složité době loví své chovné rybníky a zarybňují nejen své revíry, ale i revíry jiných MO. Přejímáme násady od dodavatelů i našich MO, kontrolujeme zarybňování, zkrátka, děláme vše proto, abychom měli všichni před sebou navzájem čistý stůl a do vody šlo vždy vše, co tam má jít, a co platíme. Kdo nechápe tato jasná pravidla, nebude násady do revírů a VP v SÚS dodávat, a je jedno, zdali se jedná o dodavatele nebo naši výrobní MO.

Prostě se staráme všichni o revíry tak, aby až se opatření rozvolní a my všichni budeme moci vyjet na revíry v celém našem kraji, jsme byli připraveni.

Jsem rád, že jsme se ve výboru shodli na zaslání respirátorů do všech našich MO, abychom alespoň trochu přispěli k ochraně výdejců povolenek, kteří svoji činnost nepřerušili a riskují své zdraví. Vím, že bylo dost i těch MO, které s vládními opatřeními výdejny zavřely, ale to jako předseda ovlivnit neumím a nařídit už vůbec ne, jak si mnozí myslí. I do těchto organizací jsme respirátory zaslali ve víře, že se třeba najde nějaká cestička, jak výdejnu bezpečně otevřít.

Současná situace nám neumožňuje uspořádat členské schůze MO, různá školení např. hospodářů, či členů rybářské stráže a následné zkoušky. Nezbývá než vydržet, až to bude povoleno. I z tohoto důvodu jsme zrušili konání Konference SÚS v květnu a přesunuli jsme ji 21. 10. 2021.

Výbor schválil jednotné cedule pro označení revírů SÚS a jeho vodních ploch, a to samé nabídl i místním organizacím, včetně toho, že v případě objednání jim SÚS uhradí pět těchto cedulí, dle vlastního výběru. Přiznám se, že jsem čekal mnohem větší zájem, zvláště když vidím, jakým způsobem jsou některé revíry značeny, ale zřejmě řada MO usoudila, že to není důležité… což si tedy osobně nemyslím, revír i s řádným označením je vizitkou každé MO…

Nově jsme na žádost našich členů, kteří chtějí být informováni o právě vydaných aktualitách na webu crs-sus.cz, zprovoznili zasílání avíz na vydanou zprávu do vašich e-mailů. Tady jsme zareagovali poměrně rychle, služba běží a problémy nejsou.

Musím se také zmínit o pískovně u Pískové Lhoty, kde jsme během zimy zrekonstruovali cestu kolem pískovny, břehy, hodláme zde ještě vybudovat lovná místa pro handicapované rybáře, molo pro loď k naší potřebě, stojany na kola atd., aby pískovna byla od května maximálně připravena na letní provoz. Chystáme nejen zde, ale na všech našich vodních plochách nové informační cedule. Na nich budou umístěny QR kódy, který si každý rybář může načíst do svého telefonu a bude přesměrován na stránku dané vodní plochy, kde se seznámí s popisem vodní plochy a podmínkami odlovu.

V této souvislosti jistě už víte, že v měsících květen – září zavádíme na pískovně 24 hodinový rybolov a s tím související dvě ceny místenek, kromě stávajících 25 korun i pro 24 hodinový rybolov za 100 Kč. Chystáme na tyto měsíce změny tak, abychom oddělili ty, kteří si zaplatí stokorunu od těch, kterým stačí chytat jen do půlnoci. Ale o tom budeme informovat v samostatném článku v souvislosti s novým Návštěvním a provozním řádem.

Zaznamenali jsme i zájem o pronájem našich vodních ploch, zvláště pak pískovny. Výbor schválil směrnici, včetně ceny pronájmu, ale zároveň omezil počet takových pronájmů na pět ročně, bez akcí SÚS či našich MO.

Jsem rád, že jsme tento krok učinili, stále musíme mít na paměti i ekonomiku těchto vodních ploch, u pískovny pak dvojnásob vzhledem k investicím do ní. Stále platí, že na některé věci, např. na nadstandardní zarybnění si pískovna musí vydělat.

Přestože doba je taková, jaká je, pracujeme i na našich „vodnících“ a stále doufáme, že se situace uklidní natolik, že budeme moci děti ze škol k našim revírům pozvat. Ještě jsme to neodpískali a věříme, že pokud nám to nepovede v květnu a v červnu, tak určitě v září a v říjnu.

Co na posledních dvou výborech SÚS hodně rezonovalo byl chystaný jednotný sazebník kárných opatření. Tak, jako ho připravuje pracovní skupina při Radě, a co víme ze zaslaných výstupů z této skupiny, musím konstatovat, že s takto pojatým sazebníkem i kárným řízením nesouhlasíme a naše stanovisko jsme již podruhé na Radu zaslali. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale než takové nové kárné řízení, tak to raději ponechat to stávající. Je to smutný příběh, ale bohužel to vypadá, že to vadí zase jen nám, Středočechům… a pak zase budou všichni koukat, cože se to děje… Každopádně z našich principů, jak by jednotný sazebník kárných opatření měl vypadat a jak jsme si je schválili na výboru, neustoupíme.

Rovněž pracujeme na přípravách obou závodů „O pohár předsedy SÚS“, které se budou konat na pískovně 8. a 9. 5. Zároveň mám radost, že jsme pro oba závody získali záštitu ministra zemědělství Miroslava Tomana. Připomínám, že na tyto závody se děti a mládež mohou hlásit již nyní na e-mailu mladez@crs-sus.cz, od zítra, 1. 4., jsou pak přijímány rezervace na závod dospělých na e-mailu lru@crs-sus.cz.

V souvislosti s rybníkářstvím a našimi vodními plochami jsme od letošního roku zavedli pro RS zde kontrolující webovou aplikaci, kde pomocí načteného QR kódu uvidí ihned na svém mobilu kartu lovícího i to, zda mu oprávnění nebylo odebráno. Zároveň systém zaznamenává každou takovou kontrolu u člena RS. Je to jen krůček, ale určitě dobrým směrem a do budoucna bychom se tudy měli ubírat, a ještě více QR kódy využívat. Bohužel to naráží na limity, že spousta členů, zvlášť těch starších, nemá telefony se čtečkami a neumí s nimi zacházet.

Ještě se vrátím ke končícímu pstruhovému režimu na Božkově a Dvorcích, tím mám na mysli především lov na dírkách.

Na těchto plochách ho provádíme na základě výjimky Krajského úřadu Středočeského kraje, která má jasně dané podmínky. Tou nejzásadnější je, že minimální tloušťka ledu musí!! dosahovat 10 cm. Pod tuto hranici prostě nejede vlak. Proto jsme s ohledem na to povolovali či zakazovali lov na dírkách. Zdraví našich rybářů je na prvním místě a my ho rozhodně riskovat nikdy nebudeme.

Zároveň chci poděkovat lovícím, hlavně na Božkově, že konečně pochopili, že mechanické rozbíjení ledu poleny, klacky, kameny, hrably apod. není „rozmrznutí ledu“. Jsem rád, že se v tomto respektujeme.

Na závěr chci poděkovat všem, kteří i přes složitou situaci v Česku nepřestali pracovat pro naše členy, ryby a revíry. Děkuju, a hlavně buďte všichni zdraví.

Dušan Hýbner

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

soutez

POČET NÁVŠTĚV

5 682 435

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

Pískovna pohár Pískovna pohár Pískovna

© 2021 ČRS SÚS