ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Plnění zarybňovacího plánu v roce 2020 tit

publikováno: 10.02.2021

V roce 2020 bylo na všech mimopstruhových a pstruhových revírech a vodních plochách MO a SÚS vysazeno celkem 2 174 040 ks ryb, což představuje 489 194 kg v hodnotě 33 627 800 korun.

Tradičně nejvíce nasazovanou rybou je kapr (433 995 ks), následovaný bílou rybou (272 118 ks).

Dlouhodobě důraz klademe na násady draviny, byť sehnat ji na trhu není jednoduché. Přesto jsou štiky (139 815 ks) a candáti (135 994) po kaprech nejnasazovanějšími rybami v našem územním svazu a následují oblíbení líni (122 184 ks).

Byli vysazeni okouni, parmy, boleni (u této ryby jsme zarybňovací plán nesplnili, protože vhodné násady bylo v roce 2020 na trhu ve středních Čechách málo). Na letošní rok máme již odpovídající množství bolena od producenta přislíbeno.

Myslíme i na původní druhy ryb, a tak jsou každoročně vysazovány podoustve, u kterých je mnohonásobně překročen zarybňovací plán. Nezapomínáme na potočáky, lipany, i zde vysazuje více než ukládá zarybňovací plán, jenž v drtivé většině u jednotlivých druhů ryb překračujeme. Přesto cítíme nedostatek nabídky na trhu u parmy, bílé ryby, okouna, cejna. Rádi bychom vysazovali více okounů, ale bohužel se nám je daří sehnat pouze v omezeném množství. Okoun je v posledních letech velmi žádanou sportovní rybou, ale také žádanou rybou na export na zpracování pro své chutné maso, proto i jeho cena na trhu je na strmém vzestupu. Pro chovatele je problémem cíleně okouna odchovat do tržní velikosti vlivem jeho silnému kanibalismu a pomalému růstu. Obvykle je sloven jako vedlejší produkt ve smíšených obsádkách.

Jsme zapojeni do evropské podpory úhoře a vysazujeme monté, které je hrazeno z dotačního program OPR 2014-2020.

Do uzavřených vod, které nejsou průchodné pro migraci, vypouštíme odkrmené úhoře zakoupené z vlastních zdrojů s příspěvkem od Středočeského kraje.

Za finanční podpory Středočeského kraje a z vlastních zdrojů se rovněž vysazovaly do našich toků reofilní druhy ryb – zejména parmy, podoustve a jeseni.

Potěšitelné je, že cca ¼ vysazovaných ryb je z vlastní produkce místních organizací, zbytek pak nakupujeme výhradně od renomovaných chovatelů, aby byl zaručen zdravotní stav a původ ryby.

V této souvislosti musíme zmínit, že se nám velmi osvědčují kontroly vysazení, které provádí členové hospodářského odboru SÚS. I když se nám nedaří pokrýt všechny tyto akce, počet kontrol neustále navyšujeme a dává nám to jistotu, že to, co je na papíře, plave i ve vodě.

Více o násadách za loňský rok najdete v přiložené tabulce.

(šam)

 

Soubory ke stažení tit

Plnění zarybňovacího plánu 2020

PDF

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

šupináč

POČET NÁVŠTĚV

12 002 813

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2022 ČRS SÚS