Na pískovně okamžitě zavádíme horní míry dravců! tit

publikováno: 29.11.2020

S účinností od pondělí 30. 11. 2020 zavádíme na vodní ploše SÚS Pískovna Písková Lhota horní míry dravých ryb.

SÚS, jako majitel vodní plochy Pískovna Písková Lhota, kterou provozuje v režimu rybníkářství, určuje mimo jiné i pravidla odlovu na této vodní ploše.

S účinností od 30. 11. 2020 proto upravuje podmínky odlovu u dravých ryb následovně:

a) horní míra u candáta obecného je 70 cm včetně – to znamená, že lovící si smí na této vodní ploše ponechat candáta v rozmezí od 50 do 69 cm, od 70 cm včetně musí být úlovek okamžitě s maximální šetrností vrácen do vodní plochy

b) horní míra u štiky obecné je 80 cm včetně – to znamená, že lovící si smí na této vodní ploše ponechat štiku obecnou v rozmezí od 60 do 79 cm, od 80 cm včetně musí být úlovek okamžitě s maximální šetrností vrácen do vodní plochy.

Jak jste jistě mnozí z vás zaznamenali z našich zpráv, do pískovny bylo za posledních 14 dní vysazeno spousty dravých ryb v trofejních velikostech, a to zejména z výlovu rybníku Pecovák, který se nelovil přes dvacet let a vodní plochy SÚS Rachyně.

Jednalo se o nádherné candáty přesahující délku 80 cm, štiky od 80 do 100 cm. Jsme si plně vědomi, že podobné násady ryb jsme do pískovny získali zcela výjimečně, a že se nám je nemusí v dalších letech podařit zajistit. Jde o násady, které se nedají finančně vyčíslit a zaplatit z důvodu její nedostupnosti (teď to byla shoda náhod, dva mimořádné výlovy vodních ploch, které se nelovily několik let), proto jsme museli okamžitě reagovat zavedením horní míry u obou druhů ryb. Je to obrovské bohatství nás všech a musíme si ho zachovat.

Omlouváme se všem návštěvníkům za tuto rychlou úpravu podmínek odlovu, ale vidíme to jako nutnost, v zájmu nás všech.

Všechny osoby pověřené ke kontrole na této vodní ploše budou neprodleně o této změně podmínek odlovu informovány.

Upozorňujeme všechny návštěvníky pískovny, že nešetrné zacházení s ulovenou rybou bude řešeno okamžitým odebráním oprávnění k odlovu.

Osobně bych zavedení horní míry u dravců na řádném rybářském revíru asi nepodporoval, u naší jedné vodní plochy, která má potenciál nám všem přinášet nevšední zážitky a úlovky, tak však činím a věřím, že děláme správnou věc pro pískovnu i její lovící návštěvníky. Nechat tyhle ryby, které rostly v našich revírech přes osm let, vychytat, by byl hřích.

Děkuji, že si tyto klenoty budete aktivně u vody sami chránit a pomůžete tak tím i našim členům pověřeným kontrolou, je to nás společný majetek.

Na pískovně už celoročně chráníme okouna, který se loví stylem „chyť a pusť, od 1.1. 2021 bude pak zavedena ochrana dalších dravých ryb v podobě minimální velikosti nástražní rybičky a její části na 15 cm a povinnost používat k lovu na ni a její části pouze jednoháček. Ve spojitosti se zavedením horní míry u štiky a candáta by to mělo fungovat.

Za provozovatele vodní plochy Písková Lhota

Dušan Hýbner, předseda SÚS