Dnes byl sloven rybník Pecovák tit

publikováno: 14.11.2020

Rybník Vysokopecký (Pecovák), který je součástí revíru Litavka 4 (411 060) a v užívání MO Příbram byl dnes slovený, neboť je naplánovaná jeho rekonstrukce a výstavba bezpečnostního přelivu.

Výlov obsádky rybníku zajišťoval SÚS ve spolupráci s MO Rožmitál pod Třemšínem, jako lovící četou a MO Příbram, která zajišťovala veškeré další záležitosti k vlastnímu slovení, jeho přípravě, občerstvení, zabezpečení staveniště a přípravu před výlovem.

Všechny práce na přípravě výlovu a jeho zajištění byly předem a dlouho dopředu naplánované a rozdělené mezi MO Příbram, MO Rožmitál a SÚS.

„S radostí mohu konstatovat, že všichni si své úkoly splnili skvěle, což zajistilo i v těchto těžkých podmínkách hladký průběh akce,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner, který celé dnešní akce účastnil.

V nádrži se totiž vyskytoval rak pruhovaný, v Čechách nepůvodní druh, který je přenašečem račího moru, jenž je pro naše původní raky smrtelný. Proto obsádka musela být převezena do předem schválených lokalit zástupcem ochrany přírody Mgr. Fišerem. Aby nedošlo k rozšíření račího moru do dalších lokalit, museli kolegové z Rožmitálu, za dozoru Mgr. Fišera a jeho kolegyně, pečlivě vytřídit vše, co přišlo na přebírku, aby se mezi odvážené ryby nedostal ani jediný kus raka pruhovaného. Po ukončení výlovu bylo veškeré použité nářadí a vybavení včetně oblečení a holínek všech, kdo se pohybovali v rybníku, vydezinfikováno, dle obdrženého manuálu, aby se zamezilo přenosu spor račího moru, které se ve vodě vyskytují.

V Pecováku bylo nakonec sloveno celkem 12 370 ks ryb o hmotnosti 3 069 kg.

Druhově bylo vyloveno: kaprů 652 kg (318 ks), línů 3 kg (10 ks), cejnů 1 080 kg (3 600 ks), okounů 10 kg (30 ks), štik 140 kg (137 ks), candátů 272 kg (252 ks), sumců 46,8 kg (4 ks), úhoři 10 kg (200 ks), bolen 5 kg (1 ks), amurů 80 kg (65 ks), bílá ryba 770 kg (7 700 ks).

Rozvoz obsádky

Revír 411 503 Vltava 15 – ÚN Kamýk: cejn 2 – 1 080 kg (0,3 kg/ks), bílá ryba – 770 kg (0,1kg/ks), kapr 3-4 – 930 kg (2 kg/ks), amur 3 – 80 kg (1-1,5 kg/ks).

Revír 411 051 Labe 19: sumec – 46,8 kg (3 ks 14,8 kg, 1 ks 32 kg).

Zbytek obsádky byl nasazený do vodní plochy Pískovna Písková Lhota (v samostatném článku z vysazení).

Nezahrnuto do výlovku: 1 ks karase stříbřitého a ježdíka, byli zlikvidováni odvozem do kafilerie společně s cca 100 kg směsi drobné bílé ryby a cca 6 000 ks raka pruhovaného.

„Chci moc poděkovat MO Rožmitál pod Třemšínem za jejich přístup, profesionální a kvalitní odvedenou práci. Jako vždy byla radost sledovat jejich koncert při lovení, a jako vždy nám Rožmitál vyšel vstříc a je oporou našeho územního svazu. Věřím, že v budoucnu stejnou oporou bude i SÚS pro tuto MO. Stejně tak děkuju MO Příbram za přípravu zázemí a zajištění bezproblémového průběhu výlovu. Jsem moc rád, že je na naše MO spolehnutí, dokážeme si vzájemně pomáhat a táhnout jako tým, což právě v tomto regionu v současné době moc potřebujeme. Děkuji rovněž sekretariátu územního svazu za perfektně připravenou logistiku ohledně rozvozu slovených ryb a všem, kdo se na této složité akci podíleli. Už teď se všichni těšíme, až bude stavba dokončena a všichni se na Pecovák vrátíme s prutem v ruce,“ sdělil po ukončení výlovu a rozvozu obsádky Dušan Hýbner.