ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Předsedovo ohlédnutí za uplynulými třemi měsíci tit

publikováno: 06.10.2020

Mám-li se podívat na uplynulý čtvrt rok, nelze začít jinde než u covidu, který nadále ovlivňuje veškerou činnost v naší zemi, a tedy i našeho územního spolku.

Opět jsme byli nuceni odložit naši konferenci. Učinili jsme to v předstihu, než vyšla nová vládní opatření a ukázalo se to jako správný krok, neboť nouzový stav by nám ji stejně zmařil. Přesto jsme hned po našem rozhodnutí některé důležité materiály, které jsme měli na konferenci nachystány, rozeslali na místní organizace. Jedná se především o návrh Statutu společného rybolovu, který výbor schválil, ale definitivně ho v život uvede až schválení konferencí, ale zaslán byl i návrh Stanov ČRS, který schválila Rada ČRS.

Vzniká tak alespoň prostor, aby si v místních organizacích tyto materiály v klidu prostudovali a na konferenci, až se bude moci konat, si k tomu každý řekl své.

Jistě jste si všimli, že po celé léto jsme poctivě zarybňovali, většinou šlo o násady kaprů z letních prubů, takže věřím, že si každý zarybařil.

V této souvislosti musím zmínit projekt na podporu reofilních druhů ryb v tocích našeho kraje, který jsme vytvořili společně s Krajským úřadem Středočeského kraje. Po jarním vysazení odkrmeného úhoře do Sázavy, jsme nyní pokračovali vysazením 4 600 ks jesenů do Berounky a 15 000 ks parem do Doubravy a Jizery. Společnými silami se tak snažíme podpořit reofilní druhy, které z našich řek z mnoha důvodů mizí doslova před očima.

Potěšilo mě rozhodnutí MO Králův Dvůr, která se od příštího roku vrací zpět do společného rybolovu.

Prázdniny byly ve znamení rybářských táborů, kterých, i přes složitou situaci, nebylo málo, a to je dobře. Oceňuji všechny MO, které do toho šly, neboť s uspořádáním tábora měly velké množství práce, aby kupříkladu splnily jen všechna nařízená hygienická opatření. Klobouk dolu pře vedoucími táborů a děkuju. Nesmím opomenout, že i náš územní svaz uspořádal tradiční vodnický tábor.

Během léta proběhlo i několik kontrol rybářské stráže s rozšířenou působností. Co k tomu říct? Je to stále stejný evergreen, chybějící datumy, názvy revírů, nezapsané kusy či hmotnosti ryb, nepořádek na lovném místě, můžeme to opakovat stále dokola, ale občas mám pocit, jako bychom hrách na stěnu házeli. Nedodržování denní doby lovu, lov na více prutů, nepřítomnost u prutů (kdy se místo toho spí v bivacích apod.), to prostě tolerovat nebudeme a bez milosti zadržíme povolenky. Bohužel tuto kvalitní a poctivou práci RS v mnoha případech ničí a degradují následná kárná řízení v MO, kdy padají směšná rozhodnutí, jež budí v členech RS rozhořčení a berou jim chuť do další práce. Tímto bych chtěl apelovat na všechny kárné komise v MO, aby byly tvrdé a nekompromisní, protože dokud si mezi sebou neuděláme pořádek, nehneme se z místa a jen si vzájemně přiděláváme práci.

V poslední době se setkáváme se stále větší arogancí a agresivitou některých lovících vůči členům RS, jako by si každý v této zemi mohl dělat, co se mu zlíbí a nerespektovat vůbec nic. Tudy cesta v našem ÚS nepovede. Proto jsme např. pořídili nové kamery, které budou členové naší RS s rozšířenou působností nosit, aby jim pomohly zajistit potřebné důkazy pro následná řízení, a ještě více zintenzivníme spolupráci s Policií ČR.

Blíží se termín hospodářského vyrovnání, které se koná příští měsíc. Spustili jsme on-line rezervační systém, do něhož se doposud přihlásilo 86 místních organizací. Žádám MO, které tak neučinily, aby si co nejdříve termín vybraly, jinak jim bude určen.

Jak jistě víte, rozhodli jsme ke konci tohoto roku ukončit činnost na vodní ploše Rachyně. Důvodem je velmi nejistá spolupráce se současným pronajímatelem a chtěli jsme se vyhnout jakémukoli problému, i tomu, že jednoho krásného dne nebudeme na Rachyni moci vstoupit. Do tohoto rizika jsme jít nechtěli, a proto bylo výborem ÚS rozhodnuto k 31. 12. 2020 na Rachyni činnost ukončit a rybník 28. 11. slovit. Do té doby bude Rachyně v normálním provozu, takže ji teď v říjnu ještě zarybníme pstruhy a režim překlopíme na pstruhový.

Se začátkem školního roku jsme opět na naše rybářské kroužky zaslali tzv. startovací balíček, v němž jsou výukové materiály a drobné dárky pro děti. Je to skvělá práce našeho odboru mládeže, který tak pomáhá vedoucím každý rok s rozjezdem kroužku.

Velmi dobře se nám v letních měsících rozjela pískovna, která si získala mezi lovícími velké jméno a zájem překonal naše očekávání. Jsme za to rádi. Pochopitelně, že se vyskytly i nedostatky, ale vychytávali jsme je za pochodu a věříme, že na příští léto budeme připravenější. Vždyť pro nás byla zde celá řada věcí nových. Každopádně už teď mohu pro příští rok slíbit v letních měsících 24hodinový rybolov a zvýšenou ochranu dravých ryb, kdy bude lov na rybku a její části povolen pouze na jednoháček a byla stanovena nejmenší velikost nástražní rybky a její částí na 15 cm. Další se uvidí, neboť říjnové zasedání výboru má hlavní bod programu právě pískovnu, ve smyslu, co se povedlo, co se nepovedlo, kam dál její provoz posunout atd. O všem budeme na našem webu informovat.

Jak jsem již dříve avizoval, chci, aby naše pískovna sloužila všem a byla celoročně využívána. Aby si zde přišli na své vláčkaři, muškaři, kapraři i klasičtí takzvaní bobkaři. Proto po letních měsících, kdy dominovaly násady kaprů, chceme v podzimních násadách preferovat především tržního dravce (candát, štika, okoun), na zkoušku pro milovníky přívlače a lovu na umělou mušku chystáme do pískovny vysadit větší duháky v průměrné hmotnosti kolem 0,5 kg/ks. Včera se nám podařilo pro tyto účely vysadit i násadu marény, která má potencionál se v pískovně celoročně udržet a růst.

Proběhly rovněž opravné zkoušky na člena rybářské stráže, kdy z 9 uchazečů bylo 6 úspěšných. Člen RS, který nezná druhy ryb, nemá u vody co dělat. Některé neznalosti uchazečů jak v řádném termínu, tak i při opravném, mě šokovaly. Stejně tak, jako budeme nároční a nekompromisní u lovících při dodržování pravidel, stejně tak budeme dbát, aby naši členové RS byli fundovaní, znalí a nedělali nám ostudu.

Během podzimu členové hospodářského odboru SÚS a pověření členové výborem ÚS provádí kontroly zarybňování v našich MO, a to jak z nákupu, tak i z vlastní výroby. Vím, že to je leckomu nepříjemné, ale pořádek dělá dobré přátelé a je logické, že si naše společně vložené investice do zarybňování našich revírů hlídáme, cítím to i jako svou povinnost. Často slyším heslo, že rybu, kterou nepustíš už nechytíš. U vysazování to platí dvojnásob.

V této souvislosti chci říci ještě jednu důležitou věc – osobně se zasadím, aby kromě kontrol zarybňování, probíhaly i kontroly revírů ve společném rybolovu především z hlediska jejich způsobilosti k lovu ryb udicí i samotným podmínkám pro život ryb. Ze zkušeností z posledních týdnů a řady podnětů, které dostávám z členské základny, to vidím jako nutnost, protože některé revíry nám dělají ostudu, i když je to hlavně vizitka jejich uživatelů.

Na závěr vám všem přeji, abyste současnou coronavirovou krizi přestáli ve zdraví, dávejte na sebe pozor a užijte si hezký podzim na středočeských revírech a našich vodních plochách.

Dušan Hýbner

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

KB

POČET NÁVŠTĚV

24 164 375

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2024 ČRS SÚS