Letní rybářský tábor HORKA 2020 tit

publikováno: 19.08.2020

Místní organizace Bystřice uspořádala letní rybářský tábor mládeže pro členy naší MO. Ten se konal v obci Horka II u Zruče nad Sázavou, v termínu od 25. 7. do 1. 8. 2020.

Na krajské hygienické stanici byl před začátkem tábora nahlášen mimo jiné výčet všech přijatých opatření, která se následně realizovala. Především musela být doplněna lékárnička – vedle základního zdravotnického materiálu musela být ještě doplněna o další přípravky vztahující se k virové pandemii infekčního onemocnění Covid-19. S sebou jsme tedy měli nejen zapůjčený digitální teploměr, ale také bylo třeba zajistit řadu dezinfekčních prostředků, roušek, jednorázových rukavic apod. Museli jsme být připraveni na každou možnou situaci. Málokdo si dokáže představit, kolik práce navíc tato složitá doba pořadatelům letního tábora přinesla. I proto si všichni zaslouží náš velký dík.

Hlavní vedoucí tábora, Petr Škvor, společně s dalšími vedoucími připravili pro děti bohatý a velmi pestrý program plný sportovního rybaření, táborových her a soutěží, doplněný o zajímavé, tematicky zaměřené výlety do okolí.

Chytali jsme na místní řece Sázavě. Podmínky pro lov byly často náročné s ohledem na výskyt vodáků a vysoké teploty. Děti si brzy na řeku zvykly, a tak se nám povedlo prolomit prvotní neúspěch několika pěknými kapříky. Největším úlovkem byl kapr 56 cm, kterého chytil náš nejstarší táborník.

Děti se věnovaly na řece Sázavě také lovu dravých ryb přívlačí. Tohoto výcviku se ujal vedoucí Vojta Hošek, děti s ním chodily po malých skupinách. Všem vysvětlil, jak připravit montáž na přívlač, jakou zvolit nástrahu, a jak zvládnout techniku přívlače. Mezi úlovky přívlače dominoval bolen 67 cm, který se stal největší ulovenou rybou tábora.

V pondělí dopoledne jsme s dětmi vyrazili do Zruče nad Sázavou podívat se do místního zámeckého parku, ale především abychom se něco dozvěděli o samotné řece Sázavě, ke které se v prostorách zámku nachází interaktivní expozice. Seznámili jsme se zde se zaniklými řemesly na vodě – vorař, pradlena, ledař, hamerník… Především ale děti zjistily, jaké ryby, živočichy a rostliny řeka ukrývá.

Na středu byl naplánován "pochoďák". Cílem bylo nejen projít se po okolí, ale především navštívit Včelí a Vodní dům v Hulicích. Děti se zde opět dozvěděly plno zajímavých informací, týkajících se nejen vody, ale i ryb v ní žijících.

V pátek jsme pro děti připravili rybářské závody. Byla to nejen výzva získat místo na "bedně", šlo především o to, osahat si atmosféru závodů, jakou zvolit taktiku a nabrat nějaké ty zkušenosti.

V průběhu pátečního podvečera byla vyhodnocena celotáborová soutěž, kdy děti za obdržené body dostaly táborovou měnu, za kterou si mohly koupit nejen něco dobrého "na zub", ale také se zapojit do aukce rybářských nástrah a návnad. Na konci večera byly vyhlášeny výsledky rybářských závodů a také byl vyhlášen vítěz soutěže o největší ulovenou rybu tábora. Nikdo ale neodešel s prázdnou, všechny děti obdržely tašku plnou zajímavých cen. Poté se mohlo začít slavit, posedělo se u ohně a zavzpomínali jsme na veselé okamžiky prožité během týdne.

Letní rybářský tábor mládeže byl po týdnu úspěšně zakončen, děti byly předány svým rodičům a všichni se už zase těší na příští tábor.

Rádi bychom poděkovali našim dlouhodobým partnerům a také sponzorům za jejich pomoc a věcnou podporu při realizaci tábora.

Za tým vedoucích tábora Petr Škvor