ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

V úterý začíná sezona lovu dravců, ale pozor, ne všude… tit

publikováno: 14.06.2020

Od úterý, 16. června, můžeme vyrazit na lov dravců. V této souvislosti připomínáme některá základní pravidla.

Nejmenší zákonná lovná délka sumce velkého je 70 cm, štiky obecné 50 cm, candáta obecného 45 cm a bolena dravého 40 cm. Ale pozor, je spousta revírů, kde v rámci určení bližších podmínek výkonu rybářského práva dle § 13 odstavec 9 zákona č. 99/2004 Sb., je lov dravců povolený až od 1. 9., což je většinou na menších rybnících a tůních.

Dále může být povolený, v rámci BPVRP, lov přívlačí rovněž až od 1. 9. Stejně tak mohou být na základě výjimek Krajského úřadu upraveny i míry ryb. Například u okouna je nejmenší lovná délka v rámci SÚS určena na 20 cm. Další odchylky jsou v rámci jednotlivých revírů, například štika 60 cm, nebo candáta 50 cm či 55 cm.

Prostě platí to, nač se snažíme pokaždé upozornit: Seznamte se vždy s podmínkami rybolovu na revíru či vodní ploše, kde chcete lovit! Mějte na paměti – neznalost neomlouvá!

Dravé ryby lovíme na položenou, plavanou, vláčením, sumce pak na bójku – tento lov má svá specifika, která je třeba nastudovat, neboť tady bychom mohli mít problémy nejenom s rybářskou stráží, ale i s říční policií. Jedná se hlavně o vzdálenost umístění bójky ve vodním toku. Bójka má pak jasně stanovenou maximální velikost, a to 15x15x30 cm, rovněž nesmí být používány pet láhve atd.

Dalším způsobem lovu dravců, který se v posledních letech rozšířil, je muškaření, při kterém je důležitá vzdálenost mezi lovícími, jež je stejně, jako u vláčení, stanovena na 20 metrů, pokud se lovící nedohodnou jinak. Právě toto ustanovení není některými bezohlednými lovci dodržováno a vznikají mnohdy konflikty.

Co se týče počtu úlovků a jejich evidence, jestliže není určeno jinak, můžeme si přisvojit maximálně dva kusy vyjmenované dravé ryby nebo jejich kombinaci, maximálně však do 7 kg. Byla-li osobou, provádějící lov, přisvojena ryba, která přesáhla hmotnost 7 kg, končí denní lov ponecháním tohoto úlovku.

Při lovu na rybku a její části je třeba brát zřetel na druh a velikost používaných nástražních rybek. Lososovité a chráněné ryby se nesmí používat vůbec, ostatní po dosažení nejmenší lovné délky. Nezapomínejme nástražní rybky poctivě zapisovat, jejich nezapisováním poškozujeme revír, kde je lovíme a zkreslujeme jeho vítěžnost.

Přejeme šťastný lov a hezké chvíle u vody.

ČRS, z. s., SÚS

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

KB

POČET NÁVŠTĚV

21 187 515

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2023 ČRS SÚS