Ve středu startuje pstruhová sezona
publikováno: 13.04.2025
Tak už se to zase blíží. Pstruhová sezona odstartuje ve středu (16. 4.) a Středočeský územní svaz společně s našimi místními organizacemi jsme se dostatečně nachystaly, abyste si dobře zalovili.
V uplynulých dnech náš územní svaz zajistil, rozvezl, a ještě do úterý rozveze, celkem 6 467 kg pstruhů. Z toho bylo 2 800 kg pstruhů obecných a 3 667 kg pstruhů duhových. Ryby měly hmotnost 0,30 - 0,35 kg/ks.
Tyto násady byly realizovány v rámci plnění ZP či dotace SÚS. Není to však konečně číslo, neboť řada MO si, jako uživatelé revírů, zajišťuje násadu sama, některé z nich pak vysazují pstruhy na vlastní náklady nad rámec ZP. Za to jim všem patří velké poděkování.
Mějte na paměti, že na pstruhových revírech platí:
1) Pstruh obecný se loví od 16. 4. do 31. 8., lipan podhorní je hájený od 1. 12. do 15. 6.
2) Nejmenší lovné míry lososovitých ryb dle vyhlášky č 197/2014 Sb. O rybářství
lipan podhorní 40 cm (BPVRP v některých ÚS)
pstruh duhový 25 cm
pstruh obecný 25 cm
siven americký 25 cm
Upozorňujeme lovící, aby se důsledně seznámili s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva na revíru, na který se vydají, neboť ty mohou být uživatelem daného revíru upraveny např. v době hájení, ve stanovení míry ryb, počtem ponechaných ryb atd.
3) Denní doby lovu na pstruhových revírech v hlavních měsících
duben 6–20 hod.
květen 6–21 hod.
červen, červenec 5–22 hod.
srpen 6–22 hod.
4) Povolené způsoby lovu v pstruhovém revíru
- Lov přívlačí od 16. 4. – 31. 8. (od 1. 9. do 30. 11. zákaz lovu přívlačí na pstruhových revírech v rámci SÚS, netýká se stojatých pstruhových revírů a vodních ploch v režimu rybníkářství)
- Lov muškařením 16. 4. – 30. 11.
5) Nezapomeňte, že v rámci BPVRP platí na všech pstruhových revírech v SÚS zákaz používání háčku s protihrotem a povinnost mít při lovu podběrák.
6) Při lovu muškařením se použije 1 udice, která je držena v ruce, jiná udice nesmí být nastražena. Na udici jsou nejvýše tři návazce s jednoduchými háčky.
7) Lov přívlačí se použije 1 udice, která je opět pevně držena v ruce, jiná nesmí být, stejně jako u lovu na umělou mušku, nastražena. Lov spočívá v aktivním vedení nástrahy vodním prostředím. Za nástrahu se použije jedna umělá nástraha opatřená nejvýše jedním háčkem (jedno, dvoj, nebo trojháčkem).
8) Vzdálenost mezi lovícími v obou případech lovu je nejméně 20 m.
9) V případě, že ulovíme na pstruhovém revíru štiku, candáta, okouna, sumce, bolena, tlouště, pak se tyto ryby zpátky nikdy nepouští, jde o škodlivé ryby v pstruhovém revíru.
10) V pstruhovém revíru si může osoba provádějící lov přisvojit v jednom dni, i když loví na více pstruhových revírech, nejvýše tři kusy lososovitých ryb. Síh peleď a síh maréna se nepovažují v úlovcích za ryby lososovité.
11) Na středočeských pstruhových revírech je umožněn lov všech druhů ryb 7 dní v týdnu.
12) Velmi důsledně dbejte na to, a je to vaše povinnost, abyste před zahájením lovu zapsali do oddílu II povolenky k lovu datum a revír, kde lovíte. Rovněž okamžitě po ulovení a ponechání zapisujete druh, míru a hmotnost lososovité ryby. Po ukončení lovu, pokud nebyl docílen úlovek, kolonku proškrtnete.
13) Nezapomeňte, že při lovu jste povinni mít vyprošťovač háčků a míru pro zjištění délky ryb.
14) Lososovité ryby se během lovu zakazují přechovávat živé, po ulovení a přisvojení musí být okamžitě humánně usmrceny.
Přejeme vám příjemný lov v našich pstruhových vodách.
SÚS
Fotogalerie