ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Piekar s Markem bronzoví na ME v muškaření tit

publikováno: 05.09.2024

Ve dnech 27.8. – 2.9. 2024 se konalo v polském městě Lesko 28. Mistrovství Evropy v lovu ryb muškařením. Český tým se na tomto mistrovství umístil na výborném 3. místě, v konkurenci 15 zahraničních týmů.

Středočeský svaz byl na tomto mistrovství hojně zastoupen hned třemi zástupci. Státním trenérem reprezentace Ivanem Vančurou a mladými závodníky Samuelem Piekarem a Vojtěchem Markem.

Nominovaný tým byl ve složení Pavel Chyba, Miloslav Hosenseidl, Tomáš Langer, já (Samuel Piekar), Vojtěch Marek, Jiří Pejchar (manažer) a Ivan Vančura (trenér). Hlavním útočištěm šampionátu byla legendární polská řeka San, která je vyhlášená úlovky rekordních lipanů a přehrada Myczkowce, která taktéž leží na řece San. První výpravu na řeku San podstoupil už začátkem července Jiří Pejchar a Tomáš Langer. Celý tým potom vyrazil do Polska s týdenním předstihem.

Týdenní pobyt před šampionátem jsme věnovali tréninku na široké řece San (šířka řeky je mezi 100-150 m), dovazování úspěšných vzorů mušek a mapování závodních úseků. V tomto ohledu byl důležitou součástí týmu Pavel Chyba, který na řece San již chytal a v roce 2010 zde vyhrál individuální titul mistra světa.

Trénink pro nikoho z nás nebyl jednoduchý z důvodu, že v závodních úsecích nebylo moc ryb a oproti závodním úsekům byla řeka opravdu rozdílná. Ulovit mírového lipana byl tedy opravdový problém. Na přehradě Myczkowce se pro změnu trénovat vůbec nemohlo. Zde jsme si alespoň vypůjčili lodě, abychom si mohli přehradu lépe zmapovat.

Po tréninkovém týdnu jsme se přesunuli na oficiální hotel Salamandra, kde se zároveň řešily všechny oficiality před šampionátem (porada kapitánů, losování atd.). Samotné zahájení bylo v městské zahradě města Lesko.

Následující den nás již čekal ostrý závod a to na 5 různých sektorech:

  1. Lake Myczkowce: Zde byla míra 20 cm a hodnotili se všechny druhy ulovených ryb.
  2. River San Zwierzyn: Nejvýše položený sektor řeky San. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny jen lososovité ryby. Zároveň zde byla nejlepší šance na ulovení velkého lipana!
  3. River San Hoczew (dry fly only): Sektor, na kterém bylo povoleno chytat pouze na suchou mušku. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny pouze lososovité ryby.
  4. River San Lesko: Zde byla řeka nejširší a zároveň zde byla nejnižší koncentrace ryb. Minimální míra ryb 25 cm, hodnoceny pouze lososovité ryby.
  5. River San Sanok: Nejníže položený úsek řeky San. Na tomto sektoru se převážně lovila bílá ryba (jelec tloušť). Minimální míra ryb zde byla 20 cm a hodnotily se všechny druhy ulovených ryb.

Od prvních kol se nejlépe dařilo týmu Polska, bylo nám tedy jasné, že bojovat budeme muset o stříbrnou nebo bronzovou medaili. Nám se naštěstí dařilo držet na nejvyšších příčkách od prvního kola, ale na paty nám šlapaly týmy zkušených závodníku z Francie a Španělska.

Největším oříškem pro všechny týmy bylo jezero Myczkowce, kde se již od prvního kola chytala nepříjemná zera. Zde celý šampionát strávil náš manažer Jirka Pejchar, který včas zpozoroval, že se místní závodníci nevěnují lovu pstruhů, ale lovu bílých ryb a okounů. My jsme se tedy včas tomuto lovu přizpůsobili a díky tomu zde každý z nás ulovil hodnotitelnou rybu, na rozdíl od našich konkurentů z Francie a Španělska.

Z vítězství s velkým náskokem se nakonec mohl těšit tým z Polska, na druhém místě před námi byl tým Francie (o pouhé 4. umístění) na krásném bronzovém místě skončil náš tým (Česká republika) a na nepopulárním 4. místě skončil výborně chytající tým ze Španělska.

Individuální kategorii také ovládl polský tým, a tak na prvních 3. příčkách skončili domácí závodníci! Na prvním místě tedy skončil dvojnásobný juniorský mistr světa Szymon Konieczny, před druhým Michalem Fejkielem a 3. Adamem Wnekowicz. Z našeho týmu se nejlépe dařilo Vojtěchovi Markovi, který skončil na výborném 4. místě. Já v konkurenci 80 závodníků nakonec skončil na 16. místě.

Na závěr bych chtěl poděkovat mé mateřské organizaci MO Mělník a Středočeskému územnímu svazu za podporu, kterou svým závodníkům nabízí, a díky které se můžeme rozvíjet a zlepšovat v našem krásném koníčku!

Samuel Piekar

Své poznatky ze závodu přidal i Vojta Marek:

Samotný závod pro mě začal na sektoru číslo 3, což byl velmi specifický sektor, protože se tu mohlo chytat pouze na jednu suchou mušku. Na tomto sektoru jsem chytil 20 mírových ryb a to bylo 2. místo v sektoru.

Ve druhém kole jsem byl na sektoru číslo 4, což byl jeden z nejtěžších sektorů na řece a tady jsem ulovil 4 ryby, což my stačilo na 4. místo v sektoru.

Třetí den byl pro mě velmi obtížný, protože jsem byl na posledním sektoru, kde bylo moje místo dlouhé a široké, tudíž bylo velmi těžké ryby najít. Ryby jsem našel, ale bohužel až 10 minut před koncem a zde jsem chytl 5 ryb a to stačilo, až na 10. místo v sektoru.

Čtvrtý den mě čekalo jezero. Dlouho jsme s tu trápili s malými rybami, avšak zde díky společné spolupráci s druhým závodníkem na lodi se nám povedlo najít hejno okounů a byl z toho úlovek 9 ryb, což ve výsledku bylo 1. místo v sektoru.

Poslední den jsem byl na sektoru 2, kde se mi podařilo odchytat 17 ryb na sucho, a to stačilo na mou už druhou jedničku v sektoru.

V týmech jsme skončili třetí, což byl na takto těžkém revíru velký úspěch a já byl v jednotlivcích na nepopulárním, avšak pro mě krásném 4. místě.

Závěrem bych chtěl poděkovat SÚS a MO Bělá pod Bezdězem za podporu.

 

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

PLhota
KB

POČET NÁVŠTĚV

27 838 047

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2024 ČRS SÚS