ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Pískovna bude od ledna revírem tit

publikováno: 02.07.2024

O ledna příštího roku se vodní plocha Písková Lhota stává revírem. To znamená, že k 31. 12. 2024 končí dosavadní režim rybníkářství, v kterém byla pískovna provozována.

Pískovna se stala oblíbeným místem pro řadu rybářů, napříč celým svazem, což dokládala návštěvnost. Jelikož je výhradně majetkem Středočeského územního svazu, dokázali jsme na pískovně vytvořit podmínky, jaké v celosvazovém rybolovu dosud nebyly. Ukázali jsme, že umíme konkurovat soukromým revírům a poskytnout rybářům nadstandard. Bylo to nejen o investicích, ale také o práci, kterou jsme na pískovně odváděli, a kterou musel vidět každý návštěvník. Ostatně ohlasy to jen potvrzovaly.

Vytvořili jsme podmínky, kde v letních měsících mohli vedle sebe žít rybáři a koupající se návštěvníci, aniž by to budilo vzájemné kontroverze.

To jedna stránka příběhu pískovny, tou druhou je, že pískovna řadě lidí, které známe, ležela od počátku v žaludku a dělali vše proto, aby v současně fungující podobě byla zlikvidována.

Paradoxně jsou desítky takových pískoven fungujících v režimu rybníkářství, jako ta naše, napříč republikou, které jsou takto provozovány řadu let, ale to je teď druhořadé. My na nikoho ukazovat nebudeme, ničemu by to nepomohlo.

„Je to smutný příběh o lidské závisti, ale i lenosti, protože jsme vybudovali něco, co nás stálo velké úsilí a množství práce. Chápu, že ono se pak těžko od členů poslouchá, proč to jde ve středních Čechách, a ne u nich. Navíc v okolí někteří soukromníci, kterým to hospodaření na jejich zařízeních moc nejde, brali pískovnu nelibě a státní správa zvolila nejjednodušší řešení a před vším ostatním strčila hlavu do písku. My určitě nebudeme jako jiní posílat na státní správu dopisy a poukazovat, kde všude je rybníkářství v rozporu s legislativou, ve stylu, když nemůžeme my, tak vy taky ne. My si, na rozdíl od jiných, myslíme, že každá voda, kde jsou rybáři spokojeni, je skvělá, a že je lepší případně upravit legislativu než likvidovat,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

Pískovna je tedy od 1. 1. 2025 vyhlášena rybářským revírem, což kromě jiného znamená, že se ruší povinnost mít oprávnění a stejně tak se ruší všechny placené typy SMS, tzv. místenek.

„Ve výboru SÚS jsme si všichni uvědomovali, co tento krok pro pískovnu znamená, co bude znamenat za tlak na naši rybí obsádku, na prostředí pískovny, které jsme tak pracně vybudovali,“ řekl hospodář SÚS Milan Štěpnička.

Abychom si tak uchránili náš výhradní majetek, výbor SÚS rozhodl, že pískovna nebude vložena do celosvazového rybolovu. Bude sloužit především středočeským rybářům, z jejichž prostředků byla zakoupena a vybudována.

Pískovna bude mít nová pravidla, mezi která patří např. nový typ povolenky jen pro Pískovou Lhotu, ale také třeba omezení počtu úlovků.

Výbor stanovil cenu roční povolenky na 6 000 Kč pro rybáře z jiných územních svazů a pro hostující členy v našem ÚS, třídenní povolenka je pak pro ně za 2 000 Kč.  Pro řádné členy SÚS, tedy i členy samostatně hospodařících MO SÚS, je roční povolenka za 400 Kč.

„Na vysvětlenou pro naše členy bych chtěl uvést, že chceme pro ně nadále udržet stávající podmínky, co se týče zarybnění, tak i veškerý okolní servis, který je však nutné financovat. Proto ta 400 korunová povolenka,“ objasnil Dušan Hýbner.

Povolenky budou našim členům vydávány v jejich místních organizacích, případně je obdrží na sekretariátu SÚS.

Ostatní rybáři mimo SÚS si povolenky budou moci zakoupit na sekretariátu SÚS.

O všem budeme ještě podrobně informovat.

Adekvátně s touto situací bude změněn i návštěvní řád pískovny, kdy z pohledu rybářů s platnou povolenkou bude vjezd do pískovny zdarma.

Výbor rovněž schválil popis revíru Písková Lhota, který je následující:

411 092 PÍSKOVÁ LHOTA – Středočeský územní svaz 12 ha

Revír tvoří

Pískovna Písková Lhota v k. ú. Písková Lhota u Poděbrad   12 ha

GPS: 50°07'42.4"N 15°04'54.8"E

Pískovna se nachází v uzavřeném areálu a je majetkem Středočeského územního svazu. Na revíru platí pouze povolenky vydávané pro tento revír, neplatí zde celorepublikové, celosvazové ani územní povolenky. Zvýhodněnou roční povolenku si mohou zakoupit pouze řádní členové Středočeského územního svazu ve své MO, nebo sekretariátu SÚS (včetně členů samostatně hospodařících MO). Ostatní členové ČRS si mohou zakoupit povolenku za plnou cenu, a to třídenní nebo roční, dle aktuálně platného ceníku, a to pouze na sekretariátu SÚS.

Při lovu na rybku a její části je povolen lov pouze na jednoháček s minimální velikostí nástrahy 15 cm. Je zakázán lov z lodě, zakrmování je povoleno rukou, prakem, bombou, raketou a kobrou. Zaplavávání a zanášení nástrah jinou formou je zakázáno. Při lovu na položenou je zakázáno používat pletené kmenové nebo odhozové šňůry s výjimkou návazce do maximální délky 50 cm.

Okoun říční, síh maréna a všechny druhy jeseterů je možno lovit pouze v režimu CHYŤ A PUSŤ úlovek těchto druhů ryb musí být okamžitě bez prodlení s největší šetrností vrácen zpět do revíru.

Lov na revíru:

– nejmenší lovná délka štiky je stanovena na 60 cm, candáta na 55 cm a lína na 30 cm

– horní míry ryb: kapr 70 cm včetně, amur 90 cm včetně, candát 75 cm včetně, štika 90 cm včetně, lín 40 cm, ryba se stanovenou horní mírou se od dosažení stanovené délky musí okamžitě s maximální šetrností vrátit do revíru

– zákaz manipulace s uloveným jeseterem na břehu, všechny úkony budou prováděny pouze ve vodě

– denní limit vyjmenovaných druhů ryb je omezen na 1 ks denně, jeho ponecháním končí tento den lov na revíru

– roční limit vyjmenovaných druhů ryb (kapr, candát, štika, pstruh duhový, siven americký) se omezuje na 20 kusů, po jeho vyčerpání je možno si zakoupit novou povolenku

– týdenní limit pstruha duhového se omezuje na 6 ks

– na revíru jsou označené tři klidové zóny = lov ryb zakázán

– na revíru jsou upravena a označena místa pro lov handicapovaných rybářů

– lov muškařením z belly boatu je povolen od 1. 11. do 28. 2. (29. 2.), lovící je povinen na vyzvání RS přijet ke břehu a podrobit se kontrole

– zákaz lovu z pláže, od 1. 11. do 31. 12. je zde povolen lov přívlačí a muškařením, od 1. 1. do 28. 2. (29. 2.) je povolen lov z pláže pouze muškařením

– zákaz rozbíjení ledu.

Pravidla pobytu v areálu pískovny:

– parkování povoleno pouze na vyhrazených odstavných plochách, lovící si smí výbavu na místo přivézt i odvézt, poté automobil zanechá na označených odstavných plochách

– zákaz rozdělávání ohňů a ničení porostů

– zákaz stanování

–  bivakování je povoleno výhradně při použití bivaku bez podlážky nebo deštníku s bočnicemi, stany, párty stany a další jiné přístřešky jsou zakázány

– zákaz bivakování na pláži

– bivakovat lze přes noc po celý rok
– lovící je povinen řídit se návštěvním řádem areálu

– při nedodržování pravidel pobytu v areálu bude lovící vykázán z areálu a bude proti němu postupováno v souladu s platnou legislativou a Stanovami ČRS.

Výbor SÚS

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

PLhota
KB

POČET NÁVŠTĚV

26 624 865

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2024 ČRS SÚS