ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Už zítra startuje sezona dravců. Ne všude! tit

publikováno: 15.06.2024

Již v neděli, 16. 6. startuje sezona lovu dravých ryb. Upozorňujeme lovící, že tomu tak není všude. Jsou revíry, kde je v rámci BPVRP, dle § 13 odstavec 10 zákona č. 99/2004 Sb., lov dravců povolený až od 1. 9.

Proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost popisům revírů a vodních ploch. Těm, kteří na dravce vyrazí, připomínáme:

  • Nejmenší zákonná lovná délka sumce velkého je 70 cm, štiky obecné 50 cm, candáta obecného 45 cm a bolena dravého 40 cm.
  • Na základě výjimek Krajského úřadu mohou být upraveny i míry ryb. Například u okouna je nejmenší lovná délka v rámci našeho územního svazu určena na 20 cm. Je čím dál více revírů a vodních ploch, kde je okoun loven v režimu CHYŤ A PUSŤ. V rámci jednotlivých revírů či vodních ploch jsou odchylky v nejmenších lovných mírách, například štika 60 cm nebo candát 50 cm či 55 cm.
  • Rovněž upozorňujeme na to, že v rámci BPVRP může být někde lov přívlačí povolený až od 1. 9.
  • Jak sami z výše uvedeného vidíte, znamená to jediné: Seznamte se vždy s podmínkami rybolovu na revíru či vodní ploše, kde chcete lovit! Mějte na paměti – neznalost neomlouvá!
  • Dravé ryby lovíme na položenou, plavanou, vláčením, sumce pak na bójku – tento lov má svá specifika, která je třeba nastudovat, neboť tady by mohly nastat problémy nejenom s rybářskou stráží, ale i s říční policií. Jedná se hlavně o vzdálenost umístění bójky ve vodním toku. Bójka má pak jasně stanovenou maximální velikost, a to 15x15x30 cm, rovněž nesmí být používány pet láhve atd.
  • Dalším způsobem lovu dravců, který se v posledních letech rozšířil, je muškaření, při kterém je důležitá vzdálenost mezi lovícími, jež je, stejně jako u vláčení, stanovena na 20 m, pokud se lovící nedohodnou jinak. Právě toto ustanovení není některými bezohlednými lovci dodržováno a vznikají mnohdy konflikty.
  • Co se týče počtu úlovků a jejich evidence, jestliže není určeno jinak, můžeme si přisvojit maximálně dva kusy vyjmenované dravé ryby nebo jejich kombinaci, maximálně však do 7 kg. Byla-li osobou, provádějící lov, přisvojena ryba, která přesáhla hmotnost 7 kg, končí denní lov ponecháním tohoto úlovku.
  • Při lovu na rybku a její části je třeba brát zřetel na druh a velikost používaných nástražních rybek. Lososovité a chráněné ryby se nesmí používat vůbec, ostatní po dosažení nejmenší lovné délky. Nezapomínejme nástražní rybky poctivě zapisovat, jejich nezapisováním poškozujeme revír, kde je lovíme a zkreslujeme jeho výtěžnost.
  • V loňském roce bylo do revírů a vodních ploch v rámci celého Středočeského územního svazu vysazeno v různých věkových kategoriích celkem 139 498 ks candátů, 15 850 ks bolenů, 143 080 ks štik a 5 870 ks okounů.

Přejeme hezké zážitky při soubojích s dravými rybami.

SÚS

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

PLhota
KB

POČET NÁVŠTĚV

26 625 095

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2024 ČRS SÚS