Zákaz rybolovu na Hořínské strouze tit

publikováno: 24.10.2022

ČRS, z. s., MO Mělník oznamuje okamžitý zákaz rybolovu na Hořínské strouze (revír 411 167 Labe 14 A), jenž platí do 12. 11. 2022 v úseku od propustku pod plavební komorou Hořín po panelový přejezd na konci obce Brozánky - označeno cedulemi.

Důvod: deficit kyslíku ve vodě a nahromadění ryb.

Po plánovaném vypuštění plavebního kanálu 17.10. se snížil průtok a hladina ve strouze. Při sobotním dešti se 22.10. do toku vyplavily pravděpodobně usazeniny, hnojivo z polí nebo fekálie, které měly za následek prudké snížení kyslíku a započalo tzv. troubení ryb. Na místo byla přivolána rybářská stráž, která situaci monitorovala. Jakmile započalo hynutí ryb, (první dva candáti), byla přivolána služba z vodoprávního úřadu Mělník, zástupci obce Hořín (správci toku), vedoucí díla Hořín z povodi Vltavy a hasiči Mělník, kteří povolali dobrovolné hasiče z Lužce nad Vltavou. Okamžitě začalo prokysličování vody hasičskou i obecní technikou a stav kyslíku se zlepšil. V této činnosti je neustále pokračováno a od pondělí se pokusíme zvýšit průtok čerpáním vody z Labe pod komorami a stabilizování situace. Tímto bychom chtěli za rybářský svaz poděkovat všem, kteří se na akci podíleli a stále podílejí, protože se zatím podařilo odvrátit katastrofální hynutí několika tun ryb a kolapsu celého ekosystému. Zvláště poděkování patří Hasičům Mělník a Lužec nad Vltavou, zastupitelům obce Hořín, paní Višinské z vodoprávního úřadu a rybářským strážcům panu Dydňanskému, Jelínkovi a Švecovi. Na úseku probíhá neustálý monitoring RS a jsou zde nainstalovány fotopasti s okamžitým přenosem pro ochranu techniky. Prosíme všechny rybáře o striktní respektování zákazu, který skončí po napuštení plavebního kanálu a obnovení vodního režimu cca 12. 11. 2022.

Výbor MO Mělník