ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Jak jsme se v Szegedu rvali o mediale tit

publikováno: 05.08.2022

Mnozí jistě zaznamenali, na červnovém mistrovství světa handicapovaných rybářů v plavané, které se konalo v maďarském Szegedu, obsadili Češi šesté místo a Petr Svatoš byl celkově dvanáctý.

Český tým pod vedením reprezentačního trenéra Vladimíra Vyslyšela ml. tvořili členové MO Kladruby – Radim Kozlovský, Petr Krym, Petr Svatoš, Ján Omamik a Emanuel Vyhlídal.

Velice důležitou součástí týmu byli i asistenti závodníků – Vladimír Vyslyšel st., Dušan Bednařík, Markéta Nováčková, Luboš Zeman, Miroslav Horálek a servisní tým, který kromě reprezentačního trenéra tvořili Jan Porhansl, Tomáš Kučera a Stanislav Komenda.      

Do Maďarska jsme se vydali v pondělí 6. 6. tak, abychom měli čtyři dny na trénink a přípravu, poznali tamní kanál a zvolili správnou strategii do sobotního a nedělního závodu.

Závodní úsek byl na známém veslařském kanálu, v délce 2,5 kilometru a šířce 120 až 300 m, se stojatou vodou a hloubkou kolem 3 m.

Měli jsme informace, že hlavní lovnou rybou je zde kapr o hmotnosti 1 – 3 kg a karas, a že budeme využívat hlavně kukuřici. Tomu jsme přizpůsobili všechny tréninky. Snažili jsme se zjistit, v jakém množství zakrmovat, jak kukuřici dopravovat, zda kalíškem nebo prakem a do jaké vzdálenosti.

První tréninkový den jsme chtěli lovit kapra na děličku s pruty o délce 11,5 m. Kromě zmíněného hledání správného množství kukuřice, jsme zkoušeli i různé dipy, jestli přilákají větší ryby a vyselektují nám kapra od karase. První den se ukázalo, že ryby chtějí kukuřici sypat hodně. Střílení se neosvědčilo, ale zatím jsme ho nezavrhovali.

Ve druhém tréninkovém dnu jsme se opět soustředili na lov kaprů a znovu jsme se je snažili vyselektovat tak, aby nás neotravovali drobní karasi.

Po zkušenostech z předchozích dvou dnů jsme třetí trénink ladili gumy na děličkách a ukazovalo se, že je lepší krmit spíše dál od špičky, kolem 50 cm.

Poslední trénink jsme drželi taktiku zkoušenou v předešlých dnech – lovit kapry na dlouhou děličku. Osvědčilo se nám zakrmit i více do břehu, na 6 dílů (podle dna, kde byl nějaký schodek), kam kapři najížděli v poslední hodině. Vyzkoušeli jsme i střílení kukuřice, ale to nám nepřineslo výrazný výsledek.

V pátek večer bylo rozhodnuto a do prvního závodu v sobotu jsme šli ve složení Kozlovský, Krym, Vyhlídal, Svatoš a střídal Omamik. Taktika byla začít chytat na děličku 11,5 m a občas vyvézt kalíšek kukuřice i na kratší vzdálenost, splávky jsme měli ve velikostech 1-3 g. Na začátek jsme vyvezli dva plné kalíšky a postupně po každém kaprovi přidávat další. Bohužel nám počasí úplně nepřálo a foukal velmi silný vítr, takže pro závodníky bylo těžké udržet udici dostatečně v klidu, ale ryby přesto dokázali nachytat. Zvolený postup se ukázal jako správný. Po sobotě jsme byli na krásném čtvrtém místě, ve velmi těsném dosahu na medaili, kdy nám pouze 2,5 bodu scházelo na druhé místo.

Výsledky našich závodníků v 1. závodě: Kozlovský, A11 – umístění 4 (9 252 g), Vyhlídal, B6 – umístění 6 (7 675 g), Svatoš, C2 – umístění 6,5 (11 750 g) a Krym, D9 – umístění 4 (12 800 g).

Jelikož nebyl důvod příliš taktiku měnit, šli jsme s ní i do nedělního závodu, jen jsme zvýšili množství kukuřice na základ, po každé rybě jsme vozili kalíšek a po kaprovi i dva. Jen kvůli očekávánému silnému větru jsme zvažovali, zda nejít do kratších děliček, ale nakonec všichni chytali minimálně 11 m. Pro jistotu jsme si navázali těžší 5 g splávky.

Bohužel nám druhý závod nevyšel podle našich představ. Nějaké ryby popadaly, výsledky v sektorech byly velmi těsné a jeden kapr by nám na některých místech velmi pomohl. Jen Petr Svatoš na sektoru C dokázal vybojovat dvojku v sektoru a celkově se umístit na pěkném 12. místě. Jako tým jsme nakonec skončili šestí.  

Výsledky ve druhém závodě: Krym, A6 – umístění 7 (7 200 g), Vyhlídal, B4 – umístění 9 (5 200 g), Svatoš, C7 – umístění 2 (14 275 g) a Kozlovský, C4 – umístění 8,5 (9 325 g).

Klukům bychom chtěli moc poděkovat a smekáme před jejich úsilím, protože se o co nejlepší výsledek rvali do poslední minuty. Bohužel enormní horko, a především silný vítr závodníky fyzicky velmi vyčerpával. Přesto všichni bojovali až do konce o medaile, a tak trošku nám chybělo to pověstné závodnické štěstí.

Děkujeme všem členům naší výpravy za perfektní servis, který závodníkům poskytovali, našim asistentům, kteří odváděli skvělou práci a především Českému rybářskému svazu, který výjezd finančně zastřešil.

Další velké poděkování patří Středočeskému územnímu svazu, který, kromě celoroční podpory, přispěl každému našemu závodníkovi na letošní MS částkou 5 000 korun.

Vladimír Vyslyšel ml.

 

 

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

šupináč

POČET NÁVŠTĚV

12 004 001

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2022 ČRS SÚS