ZAVŘÍT

Český rybářský svaz, z. s., Středočeský územní svaz

Ve čtvrtek začíná sezona lovu dravců tit

publikováno: 13.06.2022

Ve čtvrtek, 16. června, začíná část rybářské sezony, na kterou se mnozí rybáři velmi těší – mohou se začít lovit dravé ryby.

Zároveň však upozorňujeme, že jsou revíry, kde je v rámci bližších podmínek výkonu rybářského práva (BPVRP) dle § 13 odstavec 10 zákona č. 99/2004 Sb., lov dravců povolený až od 1. 9., proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost popisům revírů.

Ještě, než na lov dravců vyrazíte, přichází naše tradiční „bleskové proškolení“, abyste si zbytečně nezkomplikovali život tím, že porušíte některé ze základních pravidel.

  • Nejmenší zákonná lovná délka sumce velkého je 70 cm, štiky obecné 50 cm, candáta obecného 45 cm a bolena dravého 40 cm.
  • Na základě výjimek Krajského úřadu mohou být upraveny i míry ryb. Například u okouna je nejmenší lovná délka v rámci našeho územního svazu určena na 20 cm. Další odchylky jsou v rámci jednotlivých revírů, například štika 60 cm, nebo candáta 50 cm či 55 cm.
  • Rovněž upozorňujeme na to, že v rámci BPVRP může být někde lov přívlačí povolený až od 1. 9.
  • Jak sami z výše uvedeného vidíte, znamená to jediné: Seznamte se vždy s podmínkami rybolovu na revíru či vodní ploše, kde chcete lovit! Mějte na paměti – neznalost neomlouvá!
  • Dravé ryby lovíme na položenou, plavanou, vláčením, sumce pak na bójku – tento lov má svá specifika, která je třeba nastudovat, neboť tady by mohly nastat problémy nejenom s rybářskou stráží, ale i s říční policií. Jedná se hlavně o vzdálenost umístění bójky ve vodním toku. Bójka má pak jasně stanovenou maximální velikost, a to 15x15x30 cm, rovněž nesmí být používány pet láhve atd.
  • Dalším způsobem lovu dravců, který se v posledních letech rozšířil, je muškaření, při kterém je důležitá vzdálenost mezi lovícími, jež je, stejně jako u vláčení, stanovena na 20 m, pokud se lovící nedohodnou jinak. Právě toto ustanovení není některými bezohlednými lovci dodržováno a vznikají mnohdy konflikty.
  • Co se týče počtu úlovků a jejich evidence, jestliže není určeno jinak, můžeme si přisvojit maximálně dva kusy vyjmenované dravé ryby nebo jejich kombinaci, maximálně však do 7 kg. Byla-li osobou, provádějící lov, přisvojena ryba, která přesáhla hmotnost 7 kg, končí denní lov ponecháním tohoto úlovku.
  • Při lovu na rybku a její části je třeba brát zřetel na druh a velikost používaných nástražních rybek. Lososovité a chráněné ryby se nesmí používat vůbec, ostatní po dosažení nejmenší lovné délky. Nezapomínejme nástražní rybky poctivě zapisovat, jejich nezapisováním poškozujeme revír, kde je lovíme a zkreslujeme jeho výtěžnost.
  • V loňském roce bylo do revírů a vodních ploch v rámci celého Středočeského územního svazu vysazeno v různých věkových kategoriích celkem 214 806 ks candátů, 21 800 ks bolenů, 142 372 ks štik a 15 330 ks okounů.

 

Přejeme všem rybářům, aby u vody strávili hezké chvíle při soubojích s krásnými, dravými rybami.

(šam)

 

Fotogalerie tit

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto

PÍSKOVNA

PÍSKOVÁ LHOTA

AKTUALITY E-MAILEM

Klikněte a přihlaste se k odběru

NAPIŠTE NÁM

INTRANET

PLhota
KB

POČET NÁVŠTĚV

26 516 757

MÍSTNÍ ORGANIZACE

mapa

RYBNÍKÁŘSTVÍ
MIMOPSTRUHOVÉ A PSTRUHOVÉ

mapa

MIMOPSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

PSTRUHOVÉ REVÍRY

mapa

LOVNÁ MÍSTA PRO
HANDICAPOVANÉ

mapa

Počasí Praha-Zbraslav - Slunečno.cz

© 2024 ČRS SÚS