Hromadný úhyn raků říčních u Hořovic
publikováno: 13.04.2022
Byl odhalen díky všímavosti místních obyvatel na Jalovém potoce za Komárovem. Ihned po nahlášení úhynu pracovníci AOPK ČR a Výzkumného ústavu vodohospodářského odebrali umírající jedince a podrobili je testům na přítomnost račího moru.
Výsledky nebyly průkazné, nicméně vzhledem k tomu, že ostatní živočichové ve stejném potoce nadále bez problémů přežívají, je podezření, že se jedná o tuto nákazu. Podrobnější testy nyní probíhají. Klíčové je, aby se račí mor nešířil dál. Nedaleká chráněná krajinná oblast Brdy je jedním z mála míst, kde u nás doposud žije kriticky ohrožený rak kamenáč. Má ho dokonce ve znaku.
„Račí mor přenášejí nepůvodní, americké druhy raků. Vyvolává jej „plíseň“ Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, raka říčního a raka kamenáče. Ti nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. Původce račího moru v jejich tělech roste a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se račí mor šíří. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit. Zásadní je, aby se mor nešířil dále. O situaci jsme informovali Krajskou veterinární správu i místně příslušné rybářské svazy.“ uvádí Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Trvalým zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří jsou vůči nákaze imunní. Jedná se o raka signálního, pruhovaného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni z umělých chovů. Případů toků s výskytem račího moru bude nepochybně více, rozhodující pro účinný boj s touto chorobou je zamezení jejího dalšího šíření.
Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?
Dodržujte prosím následující pokyny:
- Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.
- Předměty, které se v místě dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně vyčistěte horkou vodou, dezinfikujte Savem nebo řádným vysušením na slunci. Spory dokáží ve vlhkém prostředí přežít více než 14 dní. Výstroj nepoužívejte na jiných lokalitách bez dezinfikování.
- Nepřevážejte vodu z infikovaného toku do jiných toků. Voda je kontaminovaná sporami tohoto patogenu a můžete ohrozit zdravé raky.
- Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů a nevylévejte vodu z akvárií do vodních toků.
Výše uvedené zásady je vhodné dodržovat i v místech, kde račí mor zatím potvrzen nebyl. Pokud kdekoliv naleznete uhynulé raky, kontaktujte prosím AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz) či Výzkumný ústav vodohospodářský (jitka.svobodova@vuv.cz). Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat prostřednictvím aplikace BioLog do Nálezové databáze ochrany přírody, případně lokalizaci a fotografie zasílat na invaznidruhy@nature.cz. Čím větší informační základna, tím účinnější boj s touto zákeřnou chorobou. Děkujeme.
Jitka Svobodová
Fotogalerie