„Vodník“ v Jincích – 83 dětí

Po roce se v Jincích na rybníku „Pecovák“ objevil místní „Vodník“. Stalo se tak 13. června 2018 na akci „Ve vodě (ne)žijí jen vodníci“, kterou pro děti uspořádal Český rybářský svaz, z.s., místní organizace Jince. Tato akce je v SÚS realizována za podpory Středočeského kraje a Ministerstva zemědělství.

Za chladného a hlavně deštivého počasí, kdy nás déšť doprovázel celé dopoledne, se akce zúčastnilo 55 dětí z MŠ a ZŠ Jince a 28 dětí ze ZŠ a MŠ Hluboš.

Pro děti bylo připraveno několik stanovišť.

Na prvním stanovišti děti pomocí knih, plakátů a kartiček poznávaly jednotlivé druhy ryb, živočichů a rostlin, které žijí v našich vodách a jejich okolí. Dále se seznámily s ochranou přírody životního prostředí. Z rybářského řádu bylo řečeno něco o hájení jednotlivých druhů ryb, jejich mírách, dobách lovu.

Na druhém stanovišti byla připravena ukázka rybářské výbavy – děti zde měly možnost vidět rybářskou výbavou. Byly připraveny pruty, navijáky, vlasce, splávky, zátěže, háčky, umělé nástrahy, podběráky, vidličky, vezírky, mincíř, metr, nůžky, pean…a další výbava včetně rybářského člunu. Dětem bylo vysvětleno, k čemu jednotlivé věci slouží, jakým způsobem se připravují udice pro různé způsoby lovu apod. Dětem bylo řečeno, jakým způsobem se můžou stát rybáři, s tím že u organizace funguje rybářský kroužek mládeže, kde se naučí mnoho věcí nejen o rybařině. Samozřejmě nechyběla ukázka dokladů potřebných k lovu ryb.

Na třetím stanovišti – na hrázi rybníka rybáři připravili pro děti to nejatraktivnější a to lov ryb. Připraveno bylo několik prutů na různé způsoby lovu. Nechyběla ukázka nástrahy všeho možného druhu, na co ryby „berou“. Tady si děti vyzkoušely všechno, od napíchnutí nástrahy na háček, nahození přes záběr až po zdolání ryby její vylovení a vyproštění háčku. Děti si ryby osahaly a jednotlivé druhy jim byly popsány. Bylo jim vysvětleno šetrné zacházení s ulovenou rybou tak, aby nedošlo k jejímu poškození.

Na čtvrtém stanovišti bylo připraveno občerstvení v podobě grilovaných buřtů. Všechny děti dostaly džus, ovoce, sušenky. Na jednom ze stanovišť byly jako odměna za splněné úkoly připraveny bonbóny.

Celá akce, která se dětem i učitelskému sboru líbila, byla ukončena předáním diplomů a drobných upomínkových předmětů všem zúčastněným dětem.

Jedinou chybou na kráse této akce bylo počasí, kdy nám vytrvalý déšť neumožnil absolvovat s dětmi ještě tři připravené soutěže.

Na celé akci, ve spolupráci s městysem Jince a 13. dělostřeleckým plukem Jince, se podílelo 14 členů místní organizace.

M. Domanský, jednatel a „vodník“ MO Jince