„Vodníci“ v Plaňanech – 75 dětí

V úterý 24. dubna 2018 v rámci projektu ,,Ve vodě nežijí jen vodníci“ přivítali rybáři z MO Plaňany děti ze ZŠ v Radimi. V 9 hodin přišlo 75 dětí za doprovodu paní učitelek k rybníku Benešák v Pečkách – revír 411042 Kouřimka 1 podrevír 2.

Zde na ně čekal místní vodník Toník a na uvítanou jim rozdával bonbóny. Po krátkém přivítání a seznámení s programem se děti rozdělily na 8 skupinek a rozešly se na jednotlivá stanoviště, na kterých se ve 12 minutových intervalech střídaly.

1) Ukázka práce rybářského kroužku – Vedoucí pečeckého rybářského kroužku pan František Langr v rybářské chatě ukázal dětem, jak to chodí na rybářském kroužku. Děti poznávaly ryby, rostliny a živočichy, seznámily se s rybářským řádem, prohlédly si rybářské časopisy.

2) Rybolovná technika – RT – Na tomto stanovišti se děti za pomoci našich rybářů seznámily s prutem a učily se nahazovat.

3) Poznávačka ryb – Zde děti viděly ryby živé a ke každé rybě získaly několik informací. Za přípravu tohoto stanoviště a odborný výklad děkujeme panu Štěpánu Romočuskému z Rybářství Miškovice.

4) Chytání ryb – S našimi rybáři si děti vyzkoušely samotné chytání ryb. Posadily se na plavačkové bedny a bičem ulovily cejny, cejnky, plotice, perlíny. V praxi si také vyzkoušely krmení a podebírání ryb.

5) Ukázka lovu ryb na položenou – Náš člen Lukáš Soukenka věnující se lovu na položenou a to především velkých kaprů, si pro děti připravil seznámení s tímto způsobem lovu. Ukázal jim potřebné vybavení. Velký důraz kladl na šetrné zacházení s rybou. Naučil je, jak se správně ryba měří. Děti také zkoumaly různé nástrahy specifické pro tento způsob lovu, ozkoušely si zakrmování.  Na břeh se na ně za to podíval jeden z místních kapříků.  

6) Ukázka závodní plavané – Vedoucí plaňanských kroužků a závodnice v plavané Hana Purkrábková seznámila děti se závodní plavanou. O praktickou ukázku se postarali naši juniorští závodníci Terka a Toník Smitkovi.  Děti nejenom, že viděly chytání na 10m dlouhou děličku v praxi, získaly také spoustu informací k tomuto způsobu lovu. Za pomocí názorných ukázek si vysvětlily pojmy návnada a nástraha. Velký boj byl o to, kdo pustí ulovené ryby. Proto jsme o to pomocí otázek soutěžili.

7) Ukázka lovu ryb na přívlač – Juniorský závodník v LRU přívlač David Procházka prezentoval dětem tuto rybolovnou techniku. Ukázal jim, v čem tato disciplína spočívá a jaké pruty a navijáky používá. I zde byly největším lákadlem nástrahy. Nechybělo ani upozornění, že tímto způsobem se  ryby mohou chytat až od 16. června.

8) Hod míčkem na cíl a chytání papírových rybek – Poslední stanoviště mělo hned dvě části. Zde si děti vyzkoušely házení míčkem do kýble. Bylo jim vysvětleno, že je dobré krmit ryby co nejpřesněji do jednoho místa a takto se to dá trénovat. Kdo zrovna neházel, chytal papírové rybky.

Na závěr každý od vodníka dostal diplom, tašku s malým dárečkem a svačinu na cestu zpět do školy.

Hana Purkrábková, MO Plaňany