Tábor „Zlatá rybka“ MO Nymburk

Každoročně probíhá v Nymburce rybářský tábor, ani letos tomu nebylo jinak. Ve dnech 15. – 22. července 2018 se uskutečnil pod záštitou DDM Symfonie v Poděbradech a podpory ČRS MO Nymburk letní tábor Zlatá rybka 2018.

Celkem 20 dětí z nymburského okresu se těšilo na zážitky z rybářského tábora, poznání nových kamarádů a nejvíce na sportovní rybolov. Na mladé rybáře dohlíželi vedoucí, kteří jsou zároveň vedoucími rybářských kroužků v Nymburce František Rynekr, David Hrstka a Jan Tykva. Kuchařem byl Josef Šimáně. Mladí rybáři byli ubytováni v ubytovacím zařízení rybářského spolku na Remanenci.

Den první
Po ubytování a seznámení pravidel a chování na táboře jsme s dětmi vyrazili poprvé k vodě na ryby. Mezi prvními úlovky byla bílá ryba a amuři. Bylo to první seznámení s místním revírem, takže děti si spíše zkoušely, zda zvolí způsob lovu na položenou nebo na plavanou.
První den tábora byl ukončen táborákem spojeným s opékáním klobás. A pak už jen večerkááááá a spát! Ráno jdeme na ryby!

 

Den druhý
Brzké vstávání navázaní udic, snídaně a jdeme na ně! Při rybolovu na plavanou, ale i položenou je důležitou součástí krmení. Vnadící směsi si děti většinou míchaly samy nebo s naší pomocí. K dispozici jsme měli běžné vnadící směsi různých příchutí (scopex, jahoda, vanilka). Přikrmování během lovu se odvděčovalo krásnými úlovky ryb. Mezi ulovené ryby patřili především cejni, ale i kapři. Ulovené ryby byly vráceny zpět do revíru.

Den třetí
Dopolední program byl naplněn ukázkou výcviku služebních psů oddělení kynologie Policie ČR. Mezi mladými rybáři je tento program velmi oblíbený a atraktivní. Výcvik poslušnosti, vyzkoušení ochranných pomůcek při nácviku zadržovaní pachatelů atd. 
Odpolední program začal soutěží v poznávání ryb. V soutěži bylo předvedeno celkem 40 druhů ryb. Někteří závodníci odpovídali i latinskými názvy, což svědčí o velmi vysoké úrovni nymburských mladých rybářů v teoretické části sportovního rybolovu.
Pokračováním soutěží byl závod v RT (rybolovná technika), kdy závodnicí absolvovali disciplínu Arenberg.
Sponzorem tábora v podobě velkého množství krmení a nástrah byl rybářský obchod INFINITY BAITS. Různé atraktivní příchutě a esence nalákali rybáře k vidinám velkých úlovků.
Předvečerní program vyvrcholil návštěvou plaveckého bazénu Sportovního centra v Nymburce.

Kritická středa
Středeční ráno jsme vyrazili na nedaleké pískové jezero a rybářský revír 411 133 Jezero Sadská. Bohužel nás přivítal celkem silný vítr a zatažená obloha.
Odpoledne jsme šli opět na náš oblíbený revír Remanence v Nymburce. Dostatečným nakrmením lovného místa a použitím nástrah INFINITY BAITS byly uloveny krásné ryby. Mezi největší úlovky byli amuři, největší měl 79 cm.

Den pátý
Velmi zajímavá a atraktivní byla exkurze na Poříčním oddělení Policie ČR v Nymburce. Ukázka výbavy policejních potápěčů, projížďka člunem po Labi a praktická ukázka hledání předmětů na dnu řeky bylo pro děti zážitkem.
V odpoledním programu byla zařazena přednáška o myslivosti a zbraních. V závěru přednášky si rybáři vyzkoušeli střelbu z historické vojenské vzduchovky vz.37.
Večerní program opět vyvrcholil návštěvou plaveckého bazénu Sportovního centra v Nymburce.

 

Den šestý
Předposlední den tábora byl opět ve znamení rybolovu a krásných úlovků. Tento Úhoř není sice ten zlatý jako od Oty Pavla, ale mladému rybáři udělal obrovskou radost nejen v podobě získání bodu do táborové soutěže, ale hlavně rybářskou, že tuto tajemnou rybu přelstil a zvítězil nad ní. Starší a zkušení mladí rybáři byli zkusit lov přívlačí na řece Labi. 

Den sedmý
Rybolov od 5 hodiny ranní byl pro mladé rybáře náročný. Ryby ale braly, a tak únava nevadila… Tábor se chýlil ke konci, byly spočítány body za ulovené úlovky, úklid, poznávačku, RT. Závěrečné opékání buřtů patří snad ke každému táboru.

Závěrem…
Celkem děti strávily za dobu konání tábora u vody 36 hodin rybolovu. Konec tábora vyvrcholil vyhlášením celotáborové soutěže o nejvíc chycených úlovku ryb, kdy každý mladý rybář získal cenu v podobě rybářských potřeb a krmení. Vítězné družstvo obdrželo zvláštní ceny. Závěrem bych chtěl poděkovat ČRS MO v Nymburce za poskytnutí ubytování a realizaci tábora, vedoucím za trpělivost a obětavost věnovat se mládeži, kuchaři za vynikající stravování během celého tábora a sponzorům za hodnotné dary pro děti.

Kdo tu byl jednou, příště se vrátí s naší partou rozehranou nashledanou…

Příští rok Petrův zdar!

Ing. David Hrstka, Ph.D., místopředseda MO Nymburk