Pstruhová sezona již zítra startuje!

Pstruhové revíry v našem územním svazu jsou zarybněny a můžeme začít! Již zítra startuje pstruhová sezona. V posledních dnech bylo revírů nasazeno 1 630 kg pstruha duhového z dotace SÚS, 4 000 kg pstruha duhového z objednávek MO a 3 000 kg pstruha obecného.

Naším přáním je, abyste se cítili u našich vod příjemně a s tím jde ruku v ruce několik základních předpokladů – pořádek u revírů, násady a pak dodržování pravidel lovu. To jsou základní podmínky toho, abyste si v pohodě zalovili a rušilo vás maximálně šplouchání vody při zdolávání krásných pstruhů.

Každý rok vám proto předkládáme pravidla týkající se pstruhové sezony, a ne jinak je tomu i letos. Přečtěte si je prosím a dodržujte je. Věřte, že tak budeme spokojeni úplně všichni.

 a) Pstruh obecný se loví od 16. 4. do 31. 8., lipan podhorní je hájený od 1. 12. do 15. 6.

b) Nejmenší lovné míry lososovitých ryb dle vyhlášky č 197/2014 Sb. O rybářství
lipan podhorní 40 cm (BPVRP v některých ÚS)
pstruh duhový 25 cm
pstruh obecný 25 cm
siven americký 25 cm
Tady však musíme všechny lovící upozornit, aby se důsledně seznámili s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva na revíru, na který se vydají, neboť ty mohou být uživatelem daného revíru upraveny např. v době hájení, ve stanovení míry ryb, počtem ponechaných ryb atd.

c) Denní doby lovu na pstruhových revírech v hlavních měsících
duben 6 – 20 hod.
květen 6 – 21 hod.
červen, červenec 5 – 22 hod.
srpen 6 – 22 hod.

d) Povolené způsoby lovu v pstruhovém revíru
Lov přívlačí od 16. 4. – 31. 8.
Lov na umělou mušku 16. 4. – 30. 11.

e) Při lovu na umělou mušku se použije 1 udice, která je držena v ruce, jiná udice nesmí být nastražena. Na udici jsou nejvýše tři návazce s jednoduchými háčky.

f) Lov přívlačí se použije 1 udice, která je opět pevně držena v ruce, jiná nesmí být, stejně jako u lovu na umělou mušku, nastražena. Lov spočívá v aktivním vedení nástrahy vodním prostředím. Za nástrahu se použije jedna umělá nástraha opatřená nejvýše jedním háčkem (jedno, dvoj, nebo trojháčkem).

g) Vzdálenost mezi lovícími v obou případech lovu je nejméně 20 m.

h) V případě, že ulovíme na pstruhovém revíru štiku, candáta, okouna, sumce, bolena, tlouště, pak se tyto ryby zpátky nikdy nepouští, jde o škodlivé ryby v pstruhovém revíru.

ch) V pstruhovém revíru si může osoba provádějící lov přisvojit v jednom dni, i když loví na více pstruhových revírech, nejvýše tři kusy lososovitých ryb. Přisvojením si povoleného množství uvedených druhů ryb končí denní lov. Síh peleď a síh maréna se nepovažují v úlovcích za ryby lososovité.

i) Na středočeských pstruhových revírech je umožněn lov 7 dní v týdnu. Lovící může třikrát v týdnu lovit ryby lososovité, datum lovu lososovitých ryb zakroužkuje před započetím lovu. Zbývající 4 dny může lovit ryby škodlivé a ostatní.

j) Velmi důsledně dbejte na to, a je to vaše povinnost, abyste před zahájením lovu zapsali do oddílu 2. povolenky k lovu datum a revírkde lovíte. Rovněž okamžitě po ulovení a ponechání zapisujete druh, míru a hmotnost lososovité rybyPo ukončení lovu, pokud nebyl docílen úlovek, kolonku proškrtnete.

k) Nezapomeňte, že při lovu jste povinni mít vyprošťovač háčků a míru pro zjištění délky ryb.

V našem kraji máme nádherných 43 pstruhových revírů, což představuje 706,5 km vodních toků o rozloze 175,7 ha. Takže je skutečně kam zajít, a také co lovit.

Přejeme vám krásný lov, úžasné zážitky u našich pstruhových vod, a pokud se vám podaří ulovit skutečně nádhernou lososovitou rybu, pošlete nám fotku do redakce, rádi ji zveřejníme.

ČRS, z. s., Středočeská územní svaz