Pohár předsedy ČRS v lovu kapra – pozvánka

Loni na jaře vznikla sekce položená ČRS SÚS, jejímž cílem je mj. začít pořádat závody podle mezinárodních pravidel FIPSed. Nechtěli jsme nic uspěchat, proto jsme si postupně ověřovali, co jsme schopni organizačně zvládnout.

Začali jsme krajským přeborem v r. 2017, kde již byla pravidla z poměrně velké části FIPsácká, pokračovali dalšími dvěma krajskými přebory v r. 2018, kde byl/bude podíl FIPSed pravidel ještě větší a konečně ve dnech 18. – 21. října 2018 proběhnou závody na Račicích, kde se pojede dle mezinárovních pravidel v plné parádě.

Je mi ctí, že se nám podařilo pro tyto závody získat záštitu samotného předsedy ČRS a jsem hrdý, že se nám podařilo dohodnout patrně nejférovější vodu pro závody v České republice – veslařský kanál Račice. Nebylo to vůbec jednoduché, vždyť jednání probíhala od září loňského roku. Nemá smysl popisovat detaily, hlavní je, že to zdárně dopadlo!

V čem je Pohár předsedy ČRS v lovu kapra jedinečný?

1) Závody tohoto druhu v ČR nikdy neproběhly. Oproti zbytku světa máme 20 let, ano 20 let zpoždění! Zatímco my chystáme teprve první závody dle FIPSed pravidel na našem písečku, na podzim tohoto roku proběhne již 20. mistrovství světa v lovu kapra. Vůbec nepochybuji o tom, že by naši závodníci měli dobrou šanci umístit se i v této konkurenci, bohužel zatím k tomu nemají potřebné podmínky.

2) Úroveň bude vysoká – už teď mohu prozradit, že je obsazeno 15 míst z celkových 27 a co jméno, to pojem. Vždyť bude závodit např. Josef Konopásek (vícemistr světa v plavané) v dvojici s Mirou Ešpandrem, dále pak Pavel Tulinský, Dan Němec, Petr Hošek, CT Hulín a další. Mně osobně by připadlo velmi zajímavé poměřit síly s takovými borci! Vy tu šanci stále máte – stále zbývá obsadit 12 míst! http://crs-sus.cz/1-rocnik-poharu-predsedy-crs-v-lovu-kapra-polozena/

3) Jedná se o první ročník „Poháru předsedy ČRS v lovu kapra“ a pevně doufám, že se nám tento počin podaří přetavit v tradici. Kdy jindy být u toho než právě na samotném začátku? Ten primát vám/nám už nikdo nikdy nevezme!

4) Jak jsem již zmínil, závody proběhnou na vodě, kde budou mít srovnatelné podmínky k lovu všichni závodníci. Budou mít k dispozici prostor 20 m na břehu a stejně široký pás i na vodě. Nalevo i napravo od jejich soutěžního sektoru bude „hluchá zóna“ o velikosti 56 m, kam se nesmí ani nahazovat ani krmit.

Všechna lana budou spuštěna ke dnu – bude se tedy lovit na celou šíři kanálu. Chytat se bude výhradně z ostrova.

5) Soutěží se dle FIPSed pravidel. Uvedu aspoň krátký výtah z pravidel:
• Soutěž trvá 72 hodin non-stop (výjimka nám byla již udělena).
• Závod je určen pro 2 členné týmy.
• Bododovanou rybou je kapr a amur od 1500 g.
• V době od 18:30 do 8:00 je povoleno krmit jen kobrou či prakem. Mimo tuto dobu jsou povoleny i ostatní vnadicí pomůcky (spomb, raketa, vrhačka, lopatka,…). Jsem velmi zvědavý na taktiku krmení jednotlivých týmů – podle mě se právě zde dá mnoho získat, ale i ztratit.
• Chytá se i na partikl.
• Nesmí se používat echoloty ani zavážecí lodičky – vše proběhne hezky ze břehu.
• Kompletní propozice zde:
http://crs-sus.cz/wp-content/uploads/2018/06/Pohar_predsedy_CRS_fin%C3%A1ln%C3%AD-propozice.doc

6) Startovné 5 000,- Kč za tým se může zdát být vysoké, má to však své vysvětlení – platíme za pronájem areálu (vjezd, parkování, pobyt, kancelář,…). Pro úplnost uvádím rozpočet akce:

7) Hrajeme v první řadě o čest a slávu, ale samozřejmě také o věcné ceny od sponzorů.

Závěr
Kdo má chuť stát se součástí prvních závodů v lovu kapra dle FIPSed pravidel v ČR, je vítán – letos není nic jednoduššího než se přihlásit: http://crs-sus.cz/1-rocnik-poharu-predsedy-crs-v-lovu-kapra-polozena/ . Do budoucna už to tak jednoduché být nemusí.
Vzdáleným, nikoliv však nereálným, cílem LRU položená je „vychovat“ v našich řadách šikovné závodníky, kteří budou mít dostatek znalostí, praxe, i zkušeností k tomu, aby jednou důstojně reprezentovali naši zemi na oficiálním mistrovství světa v lovu kaprů. A tomu je třeba se zkrátka prochytat a dokonale si osvojit mezinárodní pravidla FIPSed. Začínáme právě na Račicích…

Za nás organizátory slibuji, že uděláme maximum pro zajištění férovosti, hladkého průběhu celého klání a spokojenosti závodníků.

Pohar predsedy CRS upoutavka SUS

Petrův zdar,
Miroslav Poupa, vedoucí LRU položená ČRS SÚS