Od roku 2011 bylo poprvé sloveno Jelito

V pátek 12. 10. bylo sloveno Jelito, stalo se tak poprvé od data převzetí od předchozího nájemce v roce 2011.

O provedení výlovu byla požádána firma pana Budky, který rybník již dříve lovil předešlému nájemci a rybník dobře zná.

V létě 2018, když došlo k havárii na požeráku rybníka Jelito a prasklo několik dluží, pan Budka obrovskou měrou pomohl zabránit velké škodě a provizorně ustavil požerák, aby ve 40 stupňových vedrech rybník celý nevytekl a nedošlo k obrovským škodám nejen na rybách.

Trochu nás mrzí, že na hrázi byly slyšet hlasy: „že to určitě šlo opravit na plné vodě“. Těmto odborníkům můžeme jen sdělit, že nešlo. Tlak sloupce vody na prasklé dluže byl tak silný a riziko úrazu při výměně tak velké, že to si na zodpovědnost nikdo nemohl vzít.

Dne 7. 10. 2018 se začalo s pozvolným odpouštěním vody. Vlastní výlov probíhal v ne zrovna příhodných podmínkách, neboť i v tomto termínu panovaly na toto období nezvykle vysoké teploty, a proto byla výlovu věnována obzvláštní pozornost. Pan Budka se svojí fišpartou instalovali čerpadla, aby se ryby neudusily. I přes toto opatření došlo vlivem zákalu vody a vysoké teplotě k úhynu cca 40 ks candátů od 25 cm do 90 cm a cca 30 – 50 kg drobné bílé ryby.

Celkem bylo vyloveno cca 85 q ryb, které rybáři nedokázali přelstít. Z tohoto množství bylo 3 470 kg kapra od 1 kg do 4 kg/ks, 100 ks amurů o hmotnosti 150 kg, 330 ks amurů o hmotnosti 575 kg, dále cca 8 300 cejnů o celkové váze 3 520 kg, bílá ryba – většinou plotice cca 5 200 o hmotnosti 520 kg, dále bylo sloveno 65 ks štik o hmotnosti 150 kg, 3 sumci, kteří vážili 50 kg, 1 tolstolobik cca 10 kg a několik menších úhoříků.

Záhadou zůstává, kdo vysadil do rybníka 2 sumce a několik desítek kusů slunečnice pestré.

Dále bylo sloveno několik karasů stříbřitých, které také ČRS SÚS nevysazoval. Ještě, že se nestihli v rybníku rozmnožit.

Do rybníka byli vysazování i líni, ale ti zřejmě chutnali sumcům, neboť při výlovu jich bylo slovy jen pár kusů. Zrovna tak okounů – ti by se dali spočítat na prstech.

Vylovené ryby byly převezeny do revírů a rybníků Středočeského kraje zejména do Kamýka, kam putovala většina ryb. Do rybníka Stržený přišlo 100 kg větších kaprů, 100 kg velkých amurů a 1 tostolobik o hmotnosti 10 kg.  Do Rachyně bylo převezeno 240 kg kaprů a 150 kg amurů, cestou bylo do Sázavy v Souticích vysazeno 400 kg cejnů a bílé ryby. Na Berounku do Berouna bylo vysazeno 1 100 směsi cejna a bílé ryby. Na rozvážení do vzdálenějších revírů nebyl díky panujícímu vedru prostor. Na rozvozu se dvěma auty podílel pan Budka, s dovozem na Berounku pomohl ing. Heuer a v neposlední řadě rozváželo ryby i IVECO SÚS a pan Chamlar dodávkovým vozem. Všechna auta se několikrát točila, aby ryby na kádích nebyly dlouho a nedusily se.

Výlov Jelita 12.10.2018

Akci si nenechal ujít ani Český rozhlas. Paní redaktorce se věnoval předseda Středočeského územního svazu p. Hýbner a zodpovídal její zvídavé dotazy.

Závěrem bychom chtěli vyjádřit velké poděkování panu Budkovi, ing. Heuerovi a všem členům lovné čety, kteří v nelehkých podmínkách dokázali téměř nemožné a zajistili záchranu a přežití všech ryb. V neposlední řadě velký dík patří i panu Bezkočkovi, který poskytl přípojku elektrického proudu k čerpadlům.

V současné době se bude rybník napouštět, v požeráku se vymění všechny dluže za nové dubové, které pomohl zajistit pan Eichler ve spolupráci s panem Caltou, který zajistil jejich úpravu na míru u místního truhláře a po celou dobu výlovu pomáhal s nakládkou ryb na auta.

Teď už zbývá jen, aby pršelo, aby se rybník rychle naplnil a mohl být zase zarybněn na jarní sezónu. O způsobilosti budete informování na našich webových stránkách.

Jaroslava Fryšová, technik SÚS