Mistrovství ČR v muškaření – řeka

Ve dnech  23. – 24.6. 2018 se konalo v Berouně na revíru Berounka 3 MČR v muškaření na řece. Pořádající Středočeský územní svaz připravil tentokrát trochu jiné mistrovství – na mimopstruhovém revíru s dostatekem ryb a veliké řece.

Berounka pod Berounem je typickou tloušťovou vodou s výskytem ryb parmového pásma-kromě jelce tlouště, proudníka   a jesena také  ouklejí, plotic, okounů, parem, podouství a dalších kaprovitých i dravých ryb. Řeka je proudná, poměrně široká, místy až 80m, hloubka je převážně do 1m, vzácně jsou hlubší místa. Ve vodě je dost porostu řas.

V pátek proběhlo slavnostní zahájení, za pořádající svaz přivítal závodníky předseda středočeského územního svazu Dušan Hýbner. Dále všem popřáli zdárný průběh mistrovstí členové výboru MO Beroun. Večer proběhlo rozlosování a porada vedoucích družstev. Bylo odhlasováno měření a zapisování každé ryby nad 150  mm. Systém závodu byl tradiční – sektory A,B, 8 míst, systém závodník – rozhodčí. Ženy měly samostatný sektor, lovily do vezirku a na konci každé rotace probíhalo pod dohledem sektorového rozhodčího měření a zapisování úlovku.

V sobotu ráno závodníky přivítala mírně zvednutá a přikalená voda. Jak to bývá, některé místa byly lepší, některá průměrná a bohužel se objevily i ojedninělě místa velmi lakomá. Naštěstí systém rotací tyto výhody či nevýhody trochu naředil, ale 3A zůstane v myslích závodníku, kteří měli první den tu smůlu tam chytat, dost dlouho v paměti. Od první chvíle bylo k vidění na řece opravdu mistrovské muškaření. Vždyť počtem mistrů světa a Evropy tyto závody mohli směle konkurovat  i  právě tomu Mistrovství světa. Lovily se převážně tloušti, oukleje, plotice. Sem tam menší bolen, podoustev. V odpoledním kole i jeden sumec. Středočeši se první den drželi statečně, Pavel Rákosník byl s sektoru B 2., Marek Macholda 4., Ivan Vančura 6. a Martin Šlais 8.. Po sobotě  to stačilo na celkově 7. místo.

V neděli voda ještě vyklesala a vyčistila se. Došlo i ke změně nejslepších míst. Některá ze soboty se stala výrazně méně produktivními, jiná průměrná se naopak zlepšila. Nakonec ale stejně rozhodoval um závodníků. Neděle bohužel středočechům nevyšla. Nadějná místa se ukázala téměř bez ryb a tak z toho byla umístění 8.,7.,6.,3.  a propad na celkové 8. místo. Nejlepší byl v neděli Ivan Vančura, který vybojoval 3. místo v sektoru B. V jednotlivcích byl celkově nejslepší ze středočechů Ivan Vančura na 18. místě, v týmech jsme obsadili již zmíněné 8. místo. Mistry ČR v muškaření pro rok 2018 se stali borci z MRS ve složení Tomáš Starýchfojtů, Lukáš Starýchfojtů, Tonda Pešek a Luboš Roza. Luboš Roza se stal i mistrem ČR v mušakření v jednotlivcích. 

I přes velkou snahu to v takto nabité konkurenci nemusí vždy vyjít. A tak je to v každém sportu, naděje je, že příště to vyjde lépe.      

 Petr Barák