Kontrola lovu na dírkách – rybník Božkov

Dnes byla v dopoledních hodinách provedena kontrola rybníku Božkov, který je ve vlastnictví SÚS a je provozovaný v režimu rybníkářství, kdy se na něm střídají režimy pstruhový od 1. 11. do 31. 3. a mimopstruhový od 16. 4. do 15. 10.

IMG_2904Ve stejném režimu provozuje SÚS i další chovné rybníky, a to Jelito (zde je jedná pouze o mimopstruhový režim), Smilovice, Dvorce, Rachyň. Důvod je jednoduchý – zvýšeným zarybněním a umožněním tohoto atraktivního způsobu lovu se snažíme naší členské základně poskytovat nadstandardní celoroční podmínky k rybaření.

Na Božkově a Rachyni je pak v tomto období povolen i lov na dírkách, po kterém dlouhodobě volá členská základna a rybníky pravidelně zarybňujeme pstruhem duhovým a sivenem.

IMG_2911Při dnešní kontrole Božkova lovilo na dírkách přes 30 rybářů, což jasně dokazuje, že cesta provozování rybníků je správná.

S potěšením mohu i konstatovat, že při kontrole nebyly zjištěny žádné závažné přestupky a na celé zamrzlé hladině bylo čisto.

IMG_2898Drobné přestupky, jako jsou již tradičně nezapsané hmotnosti u ponechaných ryb, byly řešeny domluvou a odstraněny na místě. V jednom případě byla lovícím vznesena výtka za používání společné tašky s usmrcenými úlovky. Každý lovící musí mít své úlovky uskladněny samostatně, aby je mohl předložit kontrole.

IMG_2910Závěry kontroly jsou potěšitelné, stejně jako velký zájem členské základny o lov na dírkách. Ukazuje se, že i ČRS je v současné legislativě schopný nadstandardní rybolov členům nabídnout, v minimálně stejných podmínkách, jako to dělají soukromé subjekty. A to je příjemné a velmi důležité zjištění.

Dušan Hýbner