Do Mnichova Hradiště se kormoráni bojí

Ani u nás, v místní organizaci Mnichově Hradiště, jsme loňského roku nezaháleli a na námi spravovaných rybářských revírech jsme vyjednali u příslušných státních orgánů uživatelům dotčených honiteb potřebná povolení k lovu kormorána velkého a volavky popelavé. Jedná se například o MP revír Jizera 6 č. 411 029 či P revíry Mohelka 1 č. 413 020, Zábrdka 1 č. 413 034. 

Právě na pstruhových revírech vznikají největší škody působené volavkami. K úspěšnému získání povolení odstřelu kladně pomohlo opatření obecné povahy vydané Ministerstvem životního prostředí, pod Č.j. 7149/ENV/17-416/630/17 týkající se lovu kormoránů ve Středočeském kraji, přičemž zde má velkou zásluhu práce Středočeského územního svazu.

Vydání potřebných povolení však k faktickému snížení stavů nestačí. Zejména je potřebné na úrovni místních organizací navázat komunikaci s mysliveckými spolky a získat jejich aktivní přístup. Tohoto nedosáhneme na žádném úřadě, ale bude vždy vycházet z jednání na místní úrovni a osobní znalosti rybářů a myslivců. I u nás úspěšné lovce odměňujeme. Provedením odstřelu je tedy pro myslivce nejen zajímavou loveckou příležitost, ale i získání částečné kompenzace prostředků jimi vynaložených do ochrany našich revírů. My, rybáři, jsme si již dávno spočítali, že se nám toto stále vyplatí. 

Pokud zhodnotím pomalu končící sezónu působení kormoránů na revírech MO Mnichovo Hradiště říkám, že u nás se žádná rybí jatka nekonala. S výsledky odstřelu a přístupem mysliveckých spolků jsme velmi spokojení a doufám, že takto to bude i nadále. Děkuji všem členům, funkcionářům rybářského svazu, kteří bojují za ochranu našich ryb před rybožravými predátory a všem myslivcům, kteří toto aktivně provádí.

Myslivosti a Petrův Zdar!

Bc. Aleš Langr, jednatel ČRS MO Mnichovo Hradiště